05:02 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
7910

Teisipäeva lõunapaiku vallutasid Tallinna taeva ronkmustad pilved ning kohati oli ka äikest. Sünoptiku sõnul on Läänemere äärde jõudnud väga soe õhumass ja ühes sellega ka niiskust

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Satelliidipiltide andmetel jõudis Eestisse Portugali tulekahjude suitsu ja tahma ning osaliselt ka Sahara tolmu, ütles ERR-ile ilmateenistuse sünoptik Taimi Paljak.

Paljaku sõnul on Läänemere äärde jõudnud väga soe õhumass ja ühes sellega ka niiskust. "Ja siia on ta jõudnud palju kõneainet pakkunud Ophelia kaasabil," rääkis Paljak ERR-i raadiouudistele.

"Tänane masendavalt hall olukord on ajutine, alates homsest on kõik märksa heledam ja pilvepiir tunduvalt kõrgem," andis Paljak lootust.

Helsingi kohal säras täna, teisipäeva hommikul veripunane päike, vahendas portaal Eestinen viitega väljaandele Helsingin Sanomat. Valvemeteoroloog Nina Karusto sõnul pole tegemist Briti saartel möllava orkaani Ophelia mõjuga. Punasus tuleb niiskusest atmosfääris 4-5 kilomeetri kõrgusel.

Päästeamet: Orkaan Ophelia paneb Iirimaa proovile

Lääne-Euroopa ilmateenistused, päästeteenistused ja elanikud jälgivad praegu huvi ja hirmuga Atlandil toimuvat. Iirimaa suunas liigub orkaan Ophelia, vahendas eile Pealinn.

Orkaan pidi jõudma Iirimaale eile pärastlõunal, õhtul liikus Ophelia edasi Suurbritannia põhjaossa.

Päästeameti Hädaolukorraks valmisoleku osakonna ekspert Toomas Luik ütles, et Ophelia on 2017. a Atlandi orkaanihooaja 16. troopikatsüklon ja 10. järjestikune orkaan. Viimane asjaolu on rekord, sest viimati võis 10 järjestikust troopikatsüklonit orkaaniks tugevneda 19. sajandil, ent sellest ajast on andmeid napilt. Kindel on see, et säärast olukorda pole esinenud kogu satelliitide ajastu jooksul ehk alates 1970-ndatest, kui on olemas kindlad ja suhteliselt täpsed andmed kõikide troopikatsüklonite kohta.

Iirimaal kasutusele võetavad meetmed on:

  • rannikualadele on antud punase taseme hoiatus;
  • koolid on suletud;
  • tühistatud on sadu lende;
  • elanikel on palutud tormihoiatusi tõsiselt võtta.
  • peredel on palutud liikuda sisemaale või varjuda hoonetes. Hotellid pakuvad peavarju neile, kel pole võimalik ära minna või varjuda;
  • hädaabitelefonile palutakse helistada vaid siis, kui on reaalse abi vajadus.

Kindel on see, et orkaanituuli Eestini ei jõua, vahendas Pealinn eile. Näib, et Eestini ei jõua ka mitte Ophelia jäänused, sest need liiguvad Norra merele. Küll aga võib kaudne mõju seisneda selles, et 17. oktoobril jõuab Eestini tavatu soojus, kui pole välistatud õhutemperatuuri tõus üle 15 kraadi.

Meteoroloog: praegused orkaanid on väga haruldased >>

Päästeameti uuring näitab, et Eesti pered on erakorraliste hädaolukordadega toime tulemiseks vajalike varude ja vahenditega veel üsna puudulikult varustatud. Vaid igas kümnendas leibkonnas olemas kõik olulisemad vajaminevad varud.

Päästeamet on ette valmistanud tegevuskava, mille järgi hakatakse järgmisel aastal päästeameti ametnikke koolitama. See tähendab, et inimesed, kes seni on teinud Eesti peredes tuleohutusnõustamist, hakkavad alates 2019. aastast rääkima igale majapidamisele ka hädaolukordadeks valmistumisest.

Tagid:
Ophelia, suits, pilved, tulekahju, ilm, orkaan, Taimi Paljak, Portugal, Läänemeri, Tallinn

Peamised teemad