17:58 15. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1031
  • RUB70.8543
Mitmed rändliigid võetakse kaitse alla, illustratiivne foto

Mitmed rändliigid võetakse kaitse alla

© Sputnik / Владимир Астапкович
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
1510

Pühapäeval Manilas alganud Maailma Rändliikide Konventsiooni osapoolte kohtumisel arutatakse rändliikidega seotud probleeme, eelkõige keskendutakse ookeanide seisundile, mis on rändeteeks väga paljudele liikidele

TALLINN, 23. oktoober — Sputnik. Eesti kui praegune Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja kõneleb konverentsil kõigi 28 liikmesmaa nimel, vahendab Keskkonnaministeerium. 

Loodusmuuseum: ära toida rändlinde! >>

"Rahvusvaheline koostöö looduse kaitsmiseks on hädavajalik, seda eriti rändliikide puhul, kes võivad aastas läbida kümneid tuhandeid kilomeetreid läbi mitmete riikide. Igaüks mõistab, et kui me ühes riigis kaitseme, aga järgmises kütime, siis lõpptulemus on ikka see, et liigi arvukus väheneb ning üks osapool teeb tühja tööd," selgitas asekantsler Marku Lamp rahvusvahelise koostöö vajalikkust.

Tänavuse kohtumise moto: "Nende tulevik on meie tulevik – säästev areng loodusele ja inimesele", on seotud Säästva Arengu Eesmärkidega, milles maailma riigijuhid leppisid kokku 2015. aastal.

Konverentsil keskendutakse mitme uue kaitset vajava rändliigi, näiteks vaalhai, kaelkirjaku, 15 raisakotka liigi, šimpansi ja leopardi kaitse alla võtmisele. Lisaks kinnitatakse uued tegevuskavad rändsetele maa- ja veeloomadele (vaalad, haid, elevandid, antiloobid jne) ning nende elupaikade parema kaitse tagamisele säästva arengu raamistikus.

Ette on valmistatud vastuvõtmiseks ka mitmed juhiseid, mis aitavad vähendada nii meremüra, mereprügi kui kaaspüügi mõju maailmameres elutsevatele rändliikidele, piirata metsloomade salaküttimist ning vähendada turismi negatiivset mõju.

Metsloomade rändliikide kaitse konventsiooni kiideti heaks 1979. aasta 23. juunil Bonnis. Konventsiooniga on liitunud 123 riiki, lisaks ka Euroopa Liit. Konventsiooni eesmärk on korraldada rändloomade kaitset rahvusvahelisel tasandil kogu asuala ulatuses.

Veelindude toitmine annab neile vale signaali >>

Konventsioon kohustab sellega ühinenud riike säilitama ja taastama liigi väljasuremisohust päästmise seisukohast olulisi elupaiku, vähendama liigi isendite rännet tõsiselt takistavaid kahjulikke mõjutegureid ja vältima liiki ohustavaid või potentsiaalselt ohustavaid tegureid.

Maailma Rändliikide Konventsiooni osapoolte 12. kohtumine toimub 22.-28. oktoobrini Manilas Filipiinidel. Konventsiooni osapoolte kohtumine toimub iga kolme aasta tagant.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
rändliigid, kaitse, loodus, keskkond, rahvusvaheline, konverents, Maailma Rändliikide Konventsioon, Keskkonnaministeerium, Manila, Filipiinid, Eesti

Peamised teemad