15:16 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
5210

Välisministeeriumi juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Annely Kolk ja Eesti suursaatkonna konsul Indias Mats Kuuskemaa kohtusid 31. oktoobril Eesti laevakaitsjatega Chennai vanglas

TALLINN, 3. november — Sputnik. Välisministeeriumi esindajad arutasid laevakaitsjate senist kohtumenetlust ning avaldadasid neile igakülgset toetust. "On kahetsusväärne, et nüüdseks üle nelja aasta väldanud juhtumile pole lahendust ja teeme kõik, et kohtumenetluses ei oleks enam viivitusi," vahendas Välisministeerium asekantsleri sõnu.

Lisaks andis asekantsler Kolk laevakaitsjatele ülevaate Eesti välisministeeriumi ja ministri ning ka peaministri tegevustest laevakaitsjate toetuseks ning kinnitas, et vastav kaasus on Eesti riigile prioriteediks.

Ratas: laevakaitsjate juhtum vajab kiiret lahendust >>

Kohtumisel laevakaitsjatega kõneldi veel igapäevaelu puudutavatel teemadel, mida tõstatati ka kohtumisel Chennai vangla peadirektori kohusetäitjaga.

Lisaks kohtusid asekantsler ja konsul Tamil Nadu osariigi peasekretäri ja välisasjade riigisekretäriga, osariigi advokatuuri esindajate, osariigi politseiülema ja kriminaalpolitsei esindajatega, kus paluti kõikide osapoolte kaasabi kohtumenetluse kiireks lõpetamiseks.

Eile, 2. novembril arutati ka antud küsimust India siseministeeriumi asekantsleriga. "Oleme väga mures oma kodanike õiguste pärast. Neile tuleb tagada õiglane kohtupidamine ja kohtuotsuse viivitamatu väljakuulutamine," lisa asekantsler Kolk.

Eesti ja India sõlmisid eelmise aasta 15. novembril kohtulikult karistatud isikute üleandmise kokkuleppe, mille alusel saavad teises riigis süüdi mõistetud India või Eesti kodanikud õiguse kanda neile mõistetud karistust oma kodumaal.

Vangide vahetamise lepe Indiaga saab jõustuda 1. märtsil >>

India lõunapoolseima osariigi, Tamil Nadu politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste, brittide ja ukrainlaste kõrval ka 14 Eesti kodanikku.

Sama aasta detsembris esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütusetankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse.

Sama aasta jaanuari lõpus otsustasid laevakaitsjad kohtuotsuse edasi kaevata ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist.

Kohtuistungid kaebuse osas algasid India kohtus alles oktoobris ning kohus lõpetas Eesti laevakaitsjate apellatsioonikaebuse kuulamised 30. novembril. Millal kohus otsuse teeb, ei ole teada.

Lepingut ei saa rakendada enne, kui laevakaitsjate kohtuotsus on jõustunud, mis tähendab nende poolt edasikaebamisest loobumist.

Leppe kohaselt saavad Eesti ja India teineteisele üle anda kodanikke, keda pole karistatud surmanuhtlusega ja kes pole süüdi mõistetud sõjakuriteos. Inimese suhtes tehtud kohtuotsus peab olema lõplik.

Üheks üleandmise tingimuseks on, et tegu, mille eest kohapeal karistus määrati, peab olema kuriteona karistatav ka vastasriigis. Üleandmine on lubatud, kui karistust on jäänud kanda rohkem kui kuus kuud.

Seitsme ratturi röövimine Liibanonis — senitundmatud leheküljed >>

Pärast üleandmist peab inimene jätkama mõistetud karistuse kandmist. Riikidel on õigus anda armu, amnestiat või kergendada karistust kooskõlas oma riigi põhiseadusega.

Tagid:
laevakaitsjad, kohtumenetlus, vangla, toetus, välisministeerium, Mats Kuuskemaa, Annely Kolk, India, Eesti

Peamised teemad