23:30 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
352114

Päevalehes ilmunud artikli autorile, kes süüdistas portaali Sputnik Eesti autorit, sõjaväeluure eruohvitserist analüütikut Villem Roodat endale tiitlite kokkuluiskamises

Aleksei Toom

Mu noor sõber Mihkel Tamm,

olgugi et sõna "sõber" vaevalt küll päriselt peegeldab teie suhtumist Sputniku toimetuse töötajatesse, kelle kutseoskusi te neile arusaamatutel põhjustel pidasite võimalikuks kahtluse alla seada. Enamgi veel, te solvasite portaali Sputnik Eesti teenekat ja Eestis hästi tuntud autorit, kes on varem avaldanud kirjutisi paljudes teistes väljaannetes ja esinenud eksperdina televisioonis. Sellegipoolest kajastab sõna "sõber" teatud määral siiski meie mõlema seotust sama elukutsega.

Möönan, et lõõp on selles pöördumises ilmselge, kuid tõsist vastust te seni ei väärigi.

Rooda: noaga meest polnud vaja maha lasta >>

Muide, nii mõnedki Sputniku töötajad tegelevad ajakirjandusega kokkuvõttes mitmendat aastakümmet ja teavad sellest praktiliselt kõike, mistõttu on meil tõtt-öelda, nagu öeldakse, täiesti suva, mida teie või teised ülearu enesekindlad kohaliku kogukonna esindajad on võtnud arvata nii ajakirjandusest tervikuna kui ka meie professionaalse kõlblikkuse tasemest.

Oma vastust (mille vajalikkuses ma jätkuvalt kahtlen) tahaksin alustada fraasiga: "Näed sa, milles asi, täiskasvanute keerulises maailmas ei ole tõesti kõik tegelikult see, millena ta näib." Siinne sõnavalik (tunnistan, et solvav) ei tulene niivõrd sellest, et erinevus meie kummagi ajakirjanduslikus kogemuses on palja silmaga näha, kuivõrd sellest lapsikust õhinast ja kergeusklikkusest, millega te käsitate propagandat. Ju öeldi teile: "Sputnik ei ole ajakirjandus!", "Villem Rooda on traktorist ja isehakanu!" – ning teie usutegi paljast sõnast, kuigi poleks pidanud uskuma, kuna see elukutse kohustab kahtlema ja kontrollima.

Luurajana kurdide juures >>

Nõukogude Eesti aegadel elasid ja töötasid, eks imestage, mitte ainult need, kes "kommunistlikku parteid seestpoolt õõnestasid", vaid ka sellised imepärased eestlased, kes lihtsalt hästi töötasid ja olid lihtsalt õnnelikud. Jah, täiskasvanute elu on keeruline ja ajuti paradoksaalne. Nii mõnedki teenisid, ja täiesti edukalt, nõukogude armees ja isegi nõukogude eriteenistustes, tehes seal hiilgavat karjääri. Sedasi nende saatus kord kujunes, meeldigu see või mitte. Ülemused pidasid neist lugu ja nemad olid oma eluga rahul.

Neist paljude kogemused on Eestile pärast tema taasiseseisvumist 1991. aastal kasuks. Te imestaksite teada saades, kui paljud neist on oma nõuannete ja tegudega aidanud Eesti riiklust kujundada.

Ei maksa olla liiga usaldav, ehk nagu on öelnud Kosma Prutkov, et "kui loed elevandipuuri peal silti "pühvel", siis ära usu oma silmi." Kusjuures te ilmselt ei tea, kes see Prutkov selline on, ja Aleksei Tolstoi autorinimi (aga mitte toosama Tolstoi, vaid see, kes kirjutas "Hõbevürsti") ei ütle teile õieti midagi. Aga öeldu sisu, ma loodan, on täiesti arusaadav.

Analoogia põhjal võib järeldada, et kui teie poolt avaldatud tõendil, mis on välja antud veel nõukogude Eestis möödunud sajandi 50-ndatel aastatel, on kirjas, et see mees on "traktorist", võib tegemist olla kui mitte eksitusega, siis, hirmus mõeldagi, koguni teadliku eksitamisega. Te olite lihtsalt kohustatud (isegi kui toimetaja karjus kõrva ääres: "Tee, tee rutem oma lugu valmis, tähtsad inimesed ootavad!") sellise tõendi sisus kahtlema. Te ju ilmselgelt loete Villem Rooda artikleid ja need on kirjutatud silmanähtavalt laia silmaringiga, spetsiifiliste teadmiste ja ilmse sõjalise kogemusega inimese poolt. Oleks Eestil vaid rohkem selliseid "traktoriste".

Kuhu küll see raha läheb >>

Te peate aru saama, et nüüdsest hakatakse teile kogu eluaeg "traktoristi" meelde tuletama ja selja taga itsitama. Raske öelda, mida mõtles teie toimetaja ja ka väljaande omanik, kuid nähtavasti olid neil mingid omad põhjused, kaugel püüdlusest "tõe valgust" kanda, et ilmselget tõde vaidlustada.

Lõppude-lõpuks on olemas selline asi nagu Google, mis oleks võinud anda teile vastused teie küsimustele, vaevudes vaid neid esitama. Tehke proovi. Abivahendina on otsingumootorid töötegemisel väga kasulikud, nagu ka konsultatsioonid asjatundjatega näiteks eriteenistuste ajaloo osas.

Kaitsepolitsei hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Aga ilmselt ei olnud tõe väljaõngitsemine teie eesmärgiks ning seetõttu osutus artikkel pigem kentsakaks ja sündsusetuks kui paljastavaks. Peatuge, mu noor sõber Mihkel Tamm, ärge kuulake toimetajaid ja kõrvalisi "tellijaid", kui nad keelitavad teid valetama, sest süüdlaseks jääte ikkagi teie, mitte nemad. Seda enam, et artikli autorina olete mainitud ainult teie, kuigi selle ettevalmistuse kallal "töötas", niipalju kui me teame, terve löögirühm.

"Zapad 2017" — kingitus Baltimaade russofoobidele >>

Uskuge, Mihkel Tamm, analüütik ning kõrgem sõjaväeluure eruohvitser Villem Rooda on justnimelt see, kellena ennast esitleb. Vastasel juhul ei oleks ta saanud Sputnikus oma nime all kirjutisi avaldada. Ehkki teie "kolleegidele", kes artikli Päevalehes ilmumise eel meie autoril külas käisid, oli see, ma usun, väga hästi teada. Vastasel korral ei oleks nad hakanud "traktoristi" Sputnikule artiklite kirjutamise pärast ebameeldivustega ähvardama.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
meedialahingud, analüütika, eruohvitser, sõjaväeluure, Eesti Päevaleht, Villem Rooda, Mihkel Tamm, Eesti

Peamised teemad