11:22 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Uudised
lühendatud link
Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi (7)
11010

Eesti välisministeerium nõustus korraldama Venemaa konsuli kohtumise Narvas vahistatud 20-aastase venemaalasega, keda kaitsepolitsei (kapo) kahtlustab koostöös FSB-ga

TALLINN, 10. november — Sputnik. Seda teatab oma kodulehel Facebookis Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Eestis.

"Eesti välisministeerium teavitas Venemaa saatkonda Tallinnas nõusolekust meie konsuli kohtumiseks Narvas arreteeritud Venemaa elanikuga esmaspäeval, 13. novembril," teatas Venemaa saatkond.

Eile pöördus Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Eestis Eesti Vabariigi Välisministeeriumi poole palvega isiklikuks kohtumiseks arvutikuriteo ettevalmistamises kahtlustatuna vahistatud kahekümneaastase Aleksei Vassiljeviga.

Kaitsepolitsei pidas kinni FSB agendi>>

Seda kohtumist, selgitas saatkonna pressiatašee Deniss Mosjukov, on tarvis selleks, et saada selgust juhtumi üksikasjades, konsulteerida, teavitada noort inimest, millise advokaadi poole võib ta vajaduse korral abi saamiseks pöörduda.

Esimese taotluse kahtlusalusega kohtumiseks edastas Venemaa saatkond Eesti siseministeeriumile 8. novembril. Seda tehti saatkonna initsiatiivil, kuna vahistatu ise diplomaatidelt mingisugusel põhjusel abi ei palunud.

Vahistamiseks olid põhjendused

Venemaa kodanik Aleksei Vassiljev õppis Kohtla-Järve linnas programmeerijaks. 4. novembril siirdus ta nädalavahetuseks, nagu tavaliselt, koju Kingisseppa, kus elab tema ema. Ent Narva piiripunktis peeti ta kinni.

6. novembril langetas Harju maakohus otsuse tema vahi alla võtmiseks. Nagu teatas kaitsepolitsei pressiteenistus, peeti väidetavalt FSB-ga koostööd teinud nooruk kapo poolt kinni kahtlustatuna Eesti riigiasutuste vastase küberkuriteo ettevalmistamises, ehkki olulist kahju tekitada ta ei jõudnud.

Kummitussõdalased: NSV Liidu ja Venemaa luureüksuste kõige vägevamad operatsioonid>>

"Meil on tegemist välisriigi, ja nimelt Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse agendiga, kelle eesmärgiks oli tungida Eesti riigiasutuste arvutisüsteemidesse," kommenteeris tema vahistamist juurdlust juhtiv riigiprokurör Inna Ombler.

Kaht Tartu abilinnapead kahtlustatakse korruptsioonis
© Фото : Алексей Серов

Omaksed on teadmatuses

Seniajani pole ei Venemaa saatkonna esindajatel ega kahtlusaluse emal õnnestunud Aleksei Vassiljeviga isiklikult rääkida.

"Ma vestlesin tema advokaadiga, kelle Eesti riik talle välja pakkus. Tema teatas mulle, et poeg on elus ja terve. Ning see ongi kogu info, mis mul on. Mis juhtus, kuidas ta end tegelikult tunneb, mida teha kavatseb, millele alla kirjutab, seda ma ei tea," lausus juhtunust vapustatud Aleksei ema Jelena Pasovets.

Tema poeg, kes polnud mitte kunagi kuritahtlike kalduvustega silma paistnud ja pidas tõsiseid tulevikuplaane, ei saanud tema arvates küll plaanitseda kuritegu Eesti riigi vastu ja seda enam ei usu seda, et tema poeg oma kahekümne aasta vanuses võiks osutuda FSB agendiks.

Oota nats>>

"Ta ei suitseta, ei tarvita alkoholi. Tal on tõsised suhted tütarlapsega, kellega ta tahtis abielluda. 4. novembril, kui ta kinni peeti, oli ta nagu ikka koju sõitmas, ta tuli igal nädalavahetusel. Ta on kahekümneaastane. Mis FSB agent tema on? See küll ei mahu lihtsalt pähe," küsib Pasovets.

Karm paragrahv

Venemaa kodaniku suhtes on algatatud kriminaalasi Eesti Vabariigi karistusseadustiku paragrahvide 233 – "välismaalase poolt Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse vastu suunatud vägivallata tegevuse eest" ja 216 – "arvutikuriteo ettevalmistamine" alusel.

Kultuuriministri Inrdek Saare ja konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme vahel puhkes poleemika
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigiametnik külastas Kapo soovitusi eirates Sotšit>>

Esimese paragrahvi kohaselt karistatakse riigisaladuseks tunnistatud teabe kogumise eest selle edastamise eesmärgil või selle edastamise eest välisriigile, välisriigi organisatsioonile, välismaalasele või välisriigi ülesandel tegutsevale isikule kolme- kuni viieteistaastase vangistusega.

Vastavalt paragrahvile 216 (1) on seadme või arvutiprogrammi, mis on loodud või kohandatud eelkõige kuritegude toimepanemiseks, või kaitsevahendi, mille abil on võimalik hankida juurdepääs arvutisüsteemile, hankimise, valmistamise, valdamise, levitamise või muul viisil kättesaadavaks tegemise eest, et panna ise või võimaldada kolmandal isikul panna toime kuritegu, karistatav rahalise karistuse või kuni kaheaastase vangistusega.

Kui asi jõuab kohtusse, siis võib konsul kohtuistungitel kohal viibida ja jälgida, et ei rikutaks Venemaa kodaniku õigusi ja vabadusi.

Teema:
Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi (7)
Tagid:
Soome suursaatkond, FSB, Välisministeerium, agent, Aleksei Vassiljev, Narva, Eesti, Venemaa, Tallinn

Peamised teemad