18:16 21. Märts 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
NATO

Mida arvatakse Venemaal NATO tohutust eelarvest

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Uudised
lühendatud link
9110

Kogu Põhja-Atlandi alliansi aktiivsus idatiival on suunatud sõjalise jõu projitseerimisele Venemaa suunal, teatas Venemaa alaline esindaja NATO juures Aleksandr Gruško

TALLINN, 17. november — Sputnik. Kui kõik NATO riigid täidaksid organisatsiooni ettekirjutuse ja eraldaksid kaitsekulutusteks 2% oma SKT-st, siis küüniksid Euroopa kaitsekulutused kokku umbes 400 miljardi dollarini.

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Neid tohutuid vahendeid võidakse hakata kasutama võitluseks niinimetatud "suure vaenlase", mitte terrorismiga, teatas Venemaa alaline esindaja NATO juures Aleksandr Gruško, edastab RIA Novosti.

Gruško sõnul on Venemaa sõjaline eelarve umbes 50 miljardit USA dollarit, samal ajal kui alliansi Euroopa liikmesriikide kaitse-eelarve on umbes 270 miljardit eurot.

Ameeriklaste Euroopa Venemaa eest kaitsmise plaan: Ukraina ja Baltimaad on unarusse jäänud>>

"Kui kujutleda, et kõik NATO riigid täidavad oma kohustuse suurendada kaitse-eelarvet 2 protsendini SKT-st, tähendab see, et Euroopa sõjalised kulutused küünivad kokku umbes 400 miljardini, mis on täiesti kujuteldamatu summa, isegi olemasolevate ohtude ja väljakutsete reaalset analüüsi arvestades," rõhutas Venemaa diplomaat, esinedes Venemaa teaduste akadeemia Euroopa instituudi 30. aastapäeva üritusel.

"On suur oht, et suurem osa sellest rahast läheb relvastuse soetamiseks võitluse jaoks niinimetatud suure vaenlasega, mitte terrorismiga," leiab Gruško.

Gruško rõhutas, et Kogu Põhja-Atlandi alliansi aktiivsus idatiival on suunatud sõjalise jõu projitseerimisele Venemaa suunal.

"NATO aktiivsus idatiival avaldub erinevates vormides ja seda maskeeritakse erinevate keeleliste konstruktsioonidega, mille eesmärgiks on projitseerida jõud Venemaa suunale," ütles diplomaat. Ta seletas, et peab silmas NATO jõudude roteerumist ja arvukaid õppusi, mis loovad uue reaalsuse ja millele Venemaa peab sõjaliste vahenditega reageerima.

Trump on rahul

NATO kaitsekulud koosnevad praegu kahe kolmandiku ulatuses USA kaitse-eelarvest, mille suurus 2017. aastal on 683 414 miljonit dollarit. NATO kogu-eelarve sel aastal on peaaegu 946 miljardit dollarit.

Raport: NATO jõude Balti riikides peab kolmekordistama>>

Lisaks USA-le kulutavad üle 2% SKT-st riigikaitsele Ühendkuningriik (2,14% SKT-st), Kreeka (2,32%), Poola (2,01) ja Eesti (2,14% SKT-st 2017.a-l). Ülejäänud ei ole seda künnist ületanud, mis põhjustas USA peresidendi Donald Trumpi rahulolematuse ja väljendus liitlaaste kritiseerimises soovimatuse eest oma kaitsekulutusi suurendada. NATO Euroopa liikmesriigid kohustusid USA survel 2017. aasta mai tippkohtumisel Brüsselis koostama iga-aastased rahvuslikud plaanid, millest nähtuks, kuidas nad kavatsevad oma eelarveeraldisi riigikaitsele suurendada.

Trump on enda NATO kohta tehtud avaldustega rahul, tema sõnul ollakse rahul ka alliansis.

"Brüsselis kutsusin ma meie NATO liitlasi üles tegema rohkem meie tähtsaima liidu tugevdamiseks, mille tagajärjel liikmesriigid suurendasid oma panust. Miljardid dollarid hakkasid selle algatuse tulemusena liikuma. Uskuge, NATO on väga rahul Donald Trumpiga ja sellega, mis ma tegin," teatas Ameerika riigipea15. novembril Valges majas esinedes.

Tagid:
eelarve, NATO, Aleksandr Gruško, USA

Peamised teemad

 • Ukraina pealinn Kiiev

  Berliin tõrjub tagasi projekti Nord Stream vastaste rünnakuid: Ukraina nõuab selle eest endise kantsleri Gerhard Schröderi karistamist, poolakad aga näevad ohtu sakslaste ja venelaste koostöös.

  25
 • DNA pusle

  Esimese 24 tunni jooksul on veebikeskkonnas www.geenidoonor.ee geenidoonoriks hakkamise nõusolekuvormi täitnud ja allkirjastanud juba üle 4300 inimese. Veebileht on suure koormuse tõttu ülekoormatud ja seetõttu on nõusolekute vastuvõtmine hetkel takistatud.

  15
 • Margarita Simonjan, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja

  Varem oli ta lihtsalt meie president ja teda oli võimalik välja vahetada. Nüüd aga on ta meie juht ja teda välja vahetada me ei lase. Ja teie olete seda oma kätega teinud, kirjutab RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan.

  56