08:10 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
5710

Maailma Energiainvesteeringute raportist selgub, et 2016. aastal investeeriti fossiilkütustesse 649 miljardit dollarit ning taastuvenergiasse vaid 297 miljardit dollarit

TALLINN, 25. november — Sputnik. Eelmisel aastal kulutati globaalselt nafta- ja gaasiprojektidele kaks korda rohkem raha, kui taastuvenergia rahastamiseks, märgivad Rahvusvahelise Säästva argengu instituudi majandusõiguse osakonna juht Nathalie Bernasconi-Osterwalder ja Heinrich Bölli instituudi rahvusvahelise poliitika osakonna juht Jörg Haas, kes lahkavad arvamusportaalis Project Syndicate värskelt avaldatud Maailma Energiainvesteeringute raporti tulemusi, vahendab Pealinn

Kliimaraport: Kliimamuutused on tõelised ja meie oleme nende tekkes süüdi >>

"Taastuvenergiainvesteeringud on kaks korda madalamad hoolimata sellest,et Pariisi kliimaleppest kinni pidamine eeldab vähemalt kahe kolmandiku fossiilkütuste reservide maasse jätmist. Need numbrid aga vihjavad sellele, et tööstuste huvid takistavad endiselt taastuvenergiainvesteeringuid," kirjutavad eksperdid.

Investeerimislepingud ja piirikaubanduslepingutesse sisse kirjutatud investeerimisreeglid on Bernasconi-Osterwalderi ja Haasi sõnul fossiilkütustest loobuda üritavad valitsused käeraudadesse pannud.

Nobelistid: inimkonna suurimateks ohtudeks on Donald Trump, tuumasõda ja kliimamuutused >>

"2012. aastal kaebas näiteks ameeriklasest investor Quebeci valitsuse kohtusse, kui valitsus oli otsustanud Saint Lawrence'i jõe kaldal frakkimisloa andmisest keelduda. Investori põhjendus oli, et keeldumine on "kapriisne, ebavajalik ja ebaseaduslik" ning ta nõudis 250 miljonit dollarit valuraha," kirjeldavad nad.

Säärased kohtuvaidlused venivad, kuni paljud valitsused nõustuvadki kahjutasusid maksma, mis raiskab aga avalikku raha. "Ainuüksi ähvardus, et asi võib kohtuni minna, hirmutab paljud valitsused ära ning nad ei julge ambitsioonikaid kliimapiiranguid vastu võtta," nendivad eksperdid.

G20 liidrid: Pariisi kliimalepe on pöördumatu >>

Olukorra parandamiseks pakuvad eksperdid välja, et riigid paneksid kliimamured kaubandus- ja investeerimiskõneluste keskmesse, näiteks loobudes fossiilkütuste projektidesse investeerimisest.

"Maailma investeerimisrežiimi ümbertasakaalustamine on alles esimene samm süsinikuvaba majanduseni. Et viia kaptiali fossiilkütustelt rohelise energia projektidele, peavad riigid looma uued raamistikud nii regionaalsel, riiklikul kui rahvusvahelisel tasemel," märgivad nad.

Tagid:
raport, kliima, investeering, taastuvenergia, fossiilkütus, Pariisi kliimalepe, maailm

Peamised teemad