01:54 18. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Uudised
lühendatud link
3610

Ehkki Chennai kohus mõistis eile õigeks kõik neli aastat tagasi kinni peetud laevakaitsjad, ei julge nende lähedased veel kergendatult ohata

TALLINN, 28. november — Sputnik. "Mul on veidi hirm selle üle rõõmustada. Oleme ettevaatlikud," ütles laevakaitsja Roman Obeltšaki õde Julia Obeltšak värskest kohtuotsusest kuuldes, vahendab Pealinn viidates BNS-le. "Eelmine kord, kui kohus tegi süüst vabastava otsuse, tehti ikkagi apellatsioon, kui 90 päeva oli peaaegu möödas."

India kohus mõistis laevakaitsjad õigeks >>

Liiga eredalt on meeles 2014. aasta, mil India kohus vabastas mehed süüdistustest, ent keegi koju ei pääsenud. Laevakaitsjad ei saanud riigist pärast kohtuotsust lahkuda, kuna selleks pidi loa andma politsei. Kolm kuud hiljem kaevatigi otsus India ülemkohtusse. Ka seekord on India prokuratuuril võimalus otsus kolme kuu jooksul vaidlustada.

Kardavad apellatsiooni

"Ma olen täiesti veendunud, et Eestisse nad veel ei pääse. Ajalugu ju kordub – nad võiksid välja saada ja kodumaale tulla, aga nad ei saa lihtsalt väljasõiduluba, sest neil ei ole Indiasse sisenemise luba. See on must huumor Indiaga," rääkis samuti laevakaitsja Lauri Aderi ema Maret Veikat.

"Eks elu näitab, aga vanglast saavad mehed välja, see on fakt," rääkis Aderi ema Veikat, kelle sõnul on see siiski igati positiivne otsus, mille eest ta tänab välisministeeriumit.

Laevakaitsjate advokaat esitas kohtule oma seisukohad >>

Eesti on valmis abi andma

Välisminister Sven Mikser ütles esmaspäeval ETV uudistesaates "Aktuaalne kaamera", et loodetavasti ei kavatse India prokuratuur kohtu otsust edasi kaevata ja et see otsus sünniks kiiremini kui selleks lubatud 90 päeva.

Täna läheb laevakaitsjatega kohtuma konsul Mats Kuuskemaa, kellele lendab Tallinnast appi ka juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Annely Kolk.

Mikseri sõnul saab riik pakkuda meestele praktilist abi. "Kui mehed vabanevad vanglast, vajavad nad kohe peavarju, niipea, kui neil on luba riigist lahkuda, vajavad dokumente selleks, et neil oleks tõepoolest ka võimalik seda õigust kasutada ja kodumaale pöörduda. Kõiges selles diplomaadid saavad aidata ja aitavad," rääkis Mikser.

Juhul kui prokuratuur peaks siiski otsustama kohtu otsuse vaidlustada, vastas Mikser järgmiselt:

"Oleme näinud, et see saaga on kestnud palju kauem, kui oleks mõistlik ja õige. Samas oleme jõudnud selle hetkeni, kus apellatsioonikohus tegi otsuse ja nüüd töötame selle nimel, et saaga lõpeks ja inimesed saaksid koju. Et nende kannatused oleksid ühel pool ja nad saaksid asuda normaalset elu elama. Selleks töötame, tõenäosust ennustada ei taha."

Veel Eestisse ei saa

Esmaspäeval India kohtus õigeks mõistetud laevakaitsjad jäid õhtul veel vanglasse ning praegu pole teada, millal 35 laevakaitsjat, teiste seas ka 14 Eesti kodanikku, vabaks saavad.

"Seal on omad protseduurid, kohtu otsus peab jõudma ametlikke kanaleid pidi vanglasse," rääkis välisministeeriumi pressiesindaja Maria Belovas BNS-ile. "Ei ole nii, et nad (vanglavõimud — BNS) kusagilt kuulevad (kohtuotsusest — BNS) ja lasevad laevakaitsjad kohe vabaks. Paberite liigutamine on vajalik."

"Aga praegu ei saa veel öelda, kas nad pääsevad kohe vabadusse," märkis välisministeeriumi esindaja.

Tema sõnul suundus Eesti konsul Chennaisse, kus kohus ja vangla asuvad, ning teisipäeval peaks saama küsimuses suuremat selgust.

Eesti konsul Indias kohtub laevakaitsjatega >>

"Meie konsul töötab, britid töötavad (meeste vabastamise nimel — BNS)," rääkis Belovas, kinnitades, et Eesti on Ühendkuningriigi võimudega laevakaitsjate küsimuses pidevalt kontaktis.

India Chennai kohus mõistis esmaspäeval õigeks kõik 35 laevakaitsjat, kes olid esitanud apellatsiooni oma süüdimõistmisele.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste kõrval ka 23 välismaalast — 14 Eesti kodanikku, kuus britti ja kolm ukrainlast. Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse. Varasemalt oli neid süüdistatud ka ebaseaduslikus kütusetankimises ja ebaseaduslikus relvade käitlemises.

Vangide vahetamise lepe Indiaga saab jõustuda 1. märtsil >>

Otsus peab vanglaametnikeni jõudma

Laevakaitsjad esitasid kohtuotsuse suhtes apellatsiooni 2016. aasta jaanuari lõpus ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist.

Kohtuistungid kaebuse osas algasid India kohtus alles 2016. aasta oktoobris ning kohus lõpetas Eesti laevakaitsjate apellatsioonikaebuse kuulamised 30. novembril 2016, kuid otsust ei teinud. Uuesti algasid kaitsjate ja süüdistajate kuulamised tänavu novembris ning lõppesid nädal tagasi. Esmaspäeval pidi kohtunik meedia andmetel oma otsuse teatama.

Advokaat R. Subramaniya Adityan, kes kaitses kohtus 19 laevakaitsjat, ütles Madrase kohtuhoone juures ajakirjanikele, et "mehed vabastatakse pärast seda, kui kohtuotsus jõuab teisipäeval vangla ametnikeni", edastas uudisteagentuur AFP.

Helme: Eesti surve Indias vangistatud laevakaitsjate vabastamiseks on olnud pigem sääsepirin >>

Advokaat R. Arumuga Ram ütles AFP-le, et nad püüdsid saavutada meeste vabastamist juba esmaspäeva õhtul. "Teisel juhul me kindlustame kõigi nende vabastamise homme hommikul kell kuus," lisas advokaat.

Väidetavalt on India prokuratuuril siiski võimalus otsus 90 päeva jooksul edasi kaevata, mis võib takistada meeste kiiret vabastamist.

23 laevakaitsjat hoitakse kinni Chennai Puzhali vanglas, teised 12 on aga Tamil Nadu osariigi Tirunelveli linna Palayamkottai keskvanglas.

Tagid:
kodumaa, õigeksmõitmine, lähedased, laevakaitsjad, kohus, Lauri Ader, Roman Obeltšak, India, Eesti

Peamised teemad