06:10 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
Suurõppus "Zapad 2017" sai avapaugu (18)
32470

Venemaa sõjaväelaste edu võimaliku sõja puhkedes NATO-ga võib olla tingitud vanade heade paberkaartide kasutamisest kapriisse elektroonika asemel ja väeüksuste suurest mobiilsusest

TALLINN, 28. november – Sputnik. Ameerika sõjaväeteemaline väljaanne Defense News avaldas Eesti koloneli Kaupo Rosina järeldused septembris toimunud Venemaa-Valgevene sõjaväeõppuste "Zapad 2017" kohta. Õppusi jälginud kolonel tõi esile kolm momenti, mida tuleb edaspidi kindlasti põhjalikult analüüsida.

Ole valmis! Putin majanduse üleviimisest sõjaaja rööbastele >>

Esiteks märkis Rosin, et õppused "Zapad" toimusid enneolematu elektronvõitlusvahendite aktiivsuse ("jammimise") tingimustes.

"Venelaste oma väeüksustele tekitatud levihäirete ulatus õppustel oli jahmatav. Me ei olnud varem kunagi sellises mahus sidehäirete tulva näinud," kinnitab Rosin.

Sellises olukorras võtsid Vene sõjaväelased uuesti kasutusele tavalised, paberkandjal maakaardid. Maastiku tundmine relvakonflikti korral NATO-ga võib väeüksustele olla elulise tähtsusega. Lisaks võimaldab elektrooniliste häirete tekitamine õppustel Venemaa ja Valgevene sõjaväelastel selliste tingimusega adapteeruda ja olla reaalse konflikti korral võimeline elektronhäirete tingimustes tegutsema, leiab kolonel.

Soome meedia: Venemaa harjutas Zapadil Balti riikide vallutamist >>

Tema arvates tasuks NATO-l, lisaks elektrooniliste häirete tekitamisele, mõelda Venemaa sõjaväelaste poolt ka teistsuguste kommunikatsioonihäirete tekitamise võimekuse üle.

"Võimalik, et see tegevus peaks sisaldama mingeid kübersõja elemente, kuid me oleme sunnitud sellega tegelema. Lisaks peame mõtlema, kuidas oma sidekanaleid kaitsta," märkis Rosin.

Eesti eksperdi sõnul näitab fakt, et Venemaal on niivõrd suur sidehäirete tekitamise võimekus, kui kaugele nad selles vallas arenenud on. Neid elektronvõitlusvahendeid võidakse kasutada NATO vastu, leiab eesti kolonel, märkides, et tema riigile ei ole see siiski suur probleem, sest ka Eesti sõjaväelased on võimelised üle minema paberkaartidele, kuid liitlasvägedele ja nende juhtkonnale võivad sidehäired suuri raskusi valmistada.

Teine õppustest "Zapad" tehtud järeldus seisneb selles, et NATO vägedele on eluliselt tähtis üksuste ümberpaigutamise kiiruse suurendamine. Rosina arvates, kui Venemaa üksused oleksid läbinud Valgevene ja lähenenud ohtlikult Balti riikidele, poleks NATO liitlased õigeaegselt appi jõudnud.

"See on pidev probleem. Venelastel on üksuste ümberpaigutamise kiiruses, ulatuses ja hulgas alati eelis olnud," teatas Rosin.

Ta märkis, et lähiajal peab NATO kontsentreeruma küsimusele, kuidas legaalselt suurendada NATO väeüksuste poolt liitlasriikide riigipiiride ületamise kiirust.

"Vägede kiire ümberpaigutamine nii meritsi, õhuteel, kui ka maadmööda on väga tähtis. Enesestmõistetavalt, mida rohkem üksusi paikneb Venemaa piiri ääres rahuajal, seda vähem tuleb neid juurde tuua relvakonflikti puhkedes," teatas Rosin.

Pentagon tunnistab õppuste "Zapad 2017" avatust >>

Kolmas õppustest "Zapad" Eestile tulenev järeldus puudutab Valgevene osa Venemaa ja NATO vastasseisus. Nagu teatas kolonel Rosin, on Venemaale väga oluline naaberriiki oma "vihmavarju all" hoida.

Seejuures läks Eesti sõjaväelane oma järeldustes üsna kaugele, väites, et kui Minsk väljuks Moskva kontrolli alt, siis oleks Venemaa valmis oma mõju seal ka sõjaliselt taaskehtestama. NATO sellisel juhul Valgevenele appi ei tule.

Ühisõppused "Zapad 2017" toimusid Valgevene ja Venemaa territooriumil 14. kuni 20. septembrini. Õppustel osales ligikaudu 13 000 sõjaväelast, sealhulgas 3000 Venemaalt. Vaatamata Venemaa ja Valgevene avaldustele "Zapad 2017" täiesti tavapärasest õppeiseloomust ja kõikide rahvusvaheliste reeglite järgimisest ning maailma üldsuse teavitamisest, kinnitasid paljud lääne poliitikud, et õppused kätkevad endas väidetavalt agressiivset, ründavat olemust.

Surmani hirmul Lääs ehk Remarque'id õppeväljadel >>

Venemaa ja Valgevene strateegilisi ühisõppusi Zapad 2017 on inforuumis kunstlikult pingestatud, ent avaldusteks nende väidetavalt agressiivsest iseloomust polnud vähimatki alust — tunnistasid Sputniku videosillast osavõtnud eksperdid.

Teema:
Suurõppus "Zapad 2017" sai avapaugu (18)
Tagid:
Zapad-2017, Kaupo Rosin, Valgevene, Eesti, Venemaa

Peamised teemad