07:30 08. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1290
 • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
6510

Eesti võttis eesistujana päevakorda Soome ettepaneku arutada suveaja kaotamist. Järgmisel nädalal esitavad soomlased ELi transpordiministrite kohtumisel oma argumendid, miks võiks terve EL kellakeeramisest loobuda

TALLINN, 28. november — Sputnik. Soome parlamenti jõudis selle aasta juunikuus kodanikualgatusena eelnõu suveaja kaotamise kohta. Ettepanekule kirjutas alla üle 70 000 kodaniku, kes olid mures suveaja mõju pärast inimeste tervisele, vahendas ERR.

Soome valitsus toetab kellakeeramise-vastast rahvaalgatust >>

Peale kodanikualgatust valmistas parlamendi transpordi- ja kommunikatsioonikomisjon aruande, mille põhjal otsustas parlament suveaja kaotamist toetada. 

Küsitlus

Kas kellakeeramine on vajalik?
 • Jah, päevavalgus kestab nii kauem, mis aitab elektrit säästa.
  20.9% (18)
 • Ei, see mõjub tervisele halvasti, eriti laste, vanurite ja haigete inimeste puhul.
  24.4% (21)
 • Jah, see tuletab meelde uue hooaja alguse, nii et sellel on sümboolne tähendus.
  4.7% (4)
 • Ei, organism peab iga kord uuesti kohanema, maailmas on ilma selletagi ehmatusi küllalt.
  46.5% (40)
 • Mul on ükskõik
  3.5% (3)
Hääleta: 11

Soome parlament asus kellakeeramise-vastast rahvaalgatust üksmeelselt toetama, aga sellega edasi minna ei saa, sest seda reguleerib Euroopa Liidu vastav direktiiv, vahendas Sputnik Eesti novembri esimesel poolel.

Nii nagu kunagi eestlased NSV Liidus, hakkavad soomlased ajama Euroopa Liidus kellakeeramise-vastast kampaaniat. Selleks võeti kellakeeramise-vastane eelnõu Soome parlamendi päevakorrast maha ning Soome valitsus läheb selle asjaga Brüsselisse.

Soomes ühines kellakeeramise-vastase rahvaalgatusega ligi 70 000 inimest. Kellakeeramise lõpetamise vajadust põhjendatakse inimeste tervisega, kuna on ära tõestatud, et kellakeeramine toob kaasa südamerabandusi ja see pole naljaasi. Lisaks põhjustab kellakeeramine inimestel unehäireid.

Seoses kellakeeramisega meenutati, et Soome on olnud varem ise üks kellakeeramise pooldajaid. Samas märgitakse, et nüüd on õige aeg tehtud vead parandada.

Kellakeeramine on maailmas väikse osa, põhiliselt Lääneriikide eripära. Suuremas osas maailmast, sealhulgas valdavas osas Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas ei toimu mingit kellakeeramist.

Kas sellest tüütust teost on ka tulu? >>

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
ettepanek, eesistujariik, talveaeg, suveaeg, kellakeeramine, parlament, EL, Soome, Eesti

Peamised teemad