09:24 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Uudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
18 0 0

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk hoiatas täna, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia tulevasi suhteid käsitlev Brexiti-kõneluste teine etapp paneb liikmesriikide ühtsuse tõsiselt proovile

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. "Kahtlemata paneb Brexiti-kõneluste teine etapp meie ühtsuse tõsiselt proovile," vahendas Pealinn viitega BNS-le Tuski sõnu Brüsselisse EL-i tippkohtumisele saabudes.

Kui teeks õige uue Brexiti — pool brittidest on poolt >>

Migrandid, illustratiivne foto
© Sputnik / Ирина Калашникова

Neljapäeval ja reedel peetaval ülemkogul langetatakse otsus Suurbritannia lahkumiskõneluste teise etapi alustamise kohta.

EL ja Suurbritannia jõudsid 8. detsembril põhimõttelisele kokkuleppele kolmes lahutustingimuses — EL-i kodanike õigused Suurbritannias ja Briti kodanike õigused EL-i 27 liikmesriigis, lahutusarve ja Põhja-Iirimaa piir.

Kokkulepe lahutustingimustes oli EL-i tingimus läbirääkimiste teise faasi alustamiseks. Teine faas peaks hõlmama kõnelusi EL-i ja Suurbritannia tulevaste julgeoleku- ja kaubandussuhete üle.

Tuski sõnul näitab see tippkohtumine veenvalt, et ainult ühtsena on EL võimeline toime tulema kõige keerulisemate ülesannetega, nagu Euroopa kaitsekoostöö ja Brexiti kõnelused.

EL-i 25 riigi välisministrid käivitasid ametlikult PESCO >>

"Täna käivitame PESCO, ambitsioonika, kaasava ja pragmaatilise projekti kaitse valdkonnas. Homme lõpetame ametlikult esimese faasi Brexiti kõnelustel," sõnas Ülemkogu eesistuja.

Tuski sõnul on mõlemad saavutused nõudnud julgust, realismi ja üle kõige ühtsust. "Täna ja homme tegeleme ka ühtsuse puudumise teemaga, mis on vägagi nähtav. Nagu teate, räägin ma Euroopa rahaliidust (EMU) ja rändest," sõnas ta.

Euroopa soovitab vaestel liikmesriikidel säästlikum olla >>

EMU puhul valitsevad eesistuja sõnul erimeelsused põhja ja lõuna ja rände puhul ida ja lääne vahel. "Vabandan geograafilise lihtsustamise pärast. Neid lõhesid saadavad emotsioonid, mis teevad selle debati puhul raskeks isegi ühise keele ja ratsionaalsete argumentide leidmise," ütles Tusk.

Seetõttu tuleb tema sõnul ühtsuse leidmisega vaeva näha veelgi rohkem ja efektiivsemalt kui seni.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
ühtsus, ränne, Brexit, PESCO, EMU, Euroopa Ülemkogu, EL, Donald Tusk, Suurbritannia

Peamised teemad