22:27 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Uudised
lühendatud link
6212

Venemaa erakorraline ja täievoliline suursaadik Eestis Aleksandr Petrov ütles aastavahetuse eel Raadio 4 antud pikas intervjuus, et mingit nn eriteenistuste sõda Eesti ja Venemaa vahel ei ole

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. Kinnipidamised spionaažisüüdistuste alusel on tema hinnangul üksikjuhtumid, mis ei peaks määratlema üldist riikidevaheliste suhete atmosfääri, vahendab ERR.

Kaitsepolitsei pidas kinni FSB agendi >>

Ajakirjanik Margarita Tšernjajeva küsimusele, kas Venemaal on kavas sõlmida Eestiga mingi leping selliste kinnipeetute vahetamiseks ning kui kaua nn eriteenistuste sõda jätkub, vastas suursaadik Petrov, et mingit eraldi lepingut sõlmida pole vaja.

Illustreeriv foto
© East News / Imago Stock and People

"Me teame, et peeti kinni 20-aastane noormees, keda süüdistatakse Eesti riigi vastases küberkuriteos. Meil saatkonnas tekkisid küsimused, et kas ikka on vaja küberkuriteo sooritamiseks tulla ilmtingimata välisriigi territooriumile. Häkkerid tegutsevad maailma erinevates nurkades, rünnates riike märkimisväärselt kaugelt. Kuid need juhtumid ei pea määratlema meie riikide vaheliste suhete atmosfääri," jätkas ta.

"Kõlab väga valjult, nagu mingi õudusfilmi stsenaarium. Mingit eriteenistuste sõda ei ole. Ka 21. sajandil pole keegi eriteenistuste tööülesandeid tühistanud ja nad teevad oma tööd. Need on üksikjuhtumid. Neid saab ühe käe sõrmedel kokku lugeda. Rääkida eriteenistuste sõjast on minu arvates suur ülepingutamine."

Venemaa suursaadik rääkis Sputnik Eesti pressikeskuses sõnavabadusest >>

Venemaa suursaadiku briifing Sputnik Eesti pressikeskuses

Teisipäeval, 19. detsembril toimus portaali Sputnik Eesti uues multimeedia pressikeskuses Venemaa suursaadiku Aleksandr Petrovi briifing.

Enne briifingut toimus uue multimeedia pressikeskuse avamistseremoonia — Venemaa suursaadik ja rahvusvahelise teabeagentuuri "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juht Elena Cherysheva lõikasid läbi sümboolse lindi.

Rahvusvahelise teabeagentuuri "Rossija Segodnja" ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan tervitas Moskvast teleühenduse teel teabeagentuuri Sputnik Tallinnas asuva kaasaegse multimeedia pressikeskuse avamisürituse külalisi. Pärast teleseanssi Simonjaniga algas suursaadik Aleksandr Petrovi briifing.

Tavakohaste õnnitluste järel pressikeskuse avamise puhul märkis suursaadik, et Venemaa on kategooriliselt vastu meediaväljaannete liigitamisele vabadeks ja propagandaväljaanneteks.

"Suhtume arusaamatusega Eestis kõlavatesse teatud teenistuste soovitustesse blokeerida, piirata ja isegi otseselt keelata suhtlemine portaaliga Sputnik. Selliseid soovitusi on väljendanud nii riigiametnikud, valitsuse liikmed, kui ka poliitikud. Kuidas sobib see kokku muuhulgas ka Eesti deklareeritava sõnavabadusega? Kui uskuda reitinguid, siis on Eesti sõnavabaduselt 12. kohal maailmas," märkis Aleksandr Petrov.

"Piirideta reporterid" lörtsivad sõnavabadust >>

Mis puutub lõppeva aasta tulemustesse, siis on selles osas Petrovi sõnul pilt üsna vastuoluline. Eesti peaminister Jüri Ratas külastas aprillis Peterburi ja samal kuul saabus Moskvasse esmakordselt üle pika aja kõrgetasemeline delegatsioon, kuhu kuulusid Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi transpordi asekantsler ja mitu Riigikogu saadikut.

Kuid vastuvisiit, mis toimus Tallinnas (delegatsiooni juhis transpordiministri asetäitja Sergei Aristov), oleks Aleksandr Petrovi arvates võinud aasta alguses Eesti ja Venemaa üles võetud koostöötempot arvestades toimuda pool aastat varem.

Ilmselt ei olnud viljaka koostöö tempo kellelegi meeltmööda, sest suursaadiku sõnul järgnesid sellele ebameeldivad sündmused.

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit >>

Selle aasta maikuus saadeti riigist välja Narvas töötanud Venemaa diplomaadid. Samuti vastupidiselt Venemaa ootustele lõpetati "pronksiööl" toime pandud Venemaa kodaniku Dmitri Ganini mõrva kriminaalmenetlus (väidetavalt süüteo aegumise tõttu, kuigi mõrvareid ei leitudki). Venemaa suursaadikut kurvastab, et paljude Venemaa meediaväljaannete esindajaid ei lubatud Eesti territooriumile.

Aleksandr Petrov lisas, et Venemaa pool on häälestatud vastastikku lugupidavale heanaaberlikkuse vaimus toimuvale dialoogile Eestiga. Selle soovi kuulutas välja Venemaa president Vladimir Putin.

"Venemaa suursaatkonna töötajatele Eestis on see otseseks juhiseks ja me oleme täis tahtmist seda täita. Kuid tahaks väga, et vastastikust austust ja heanaaberlikku teineteisemõistmist ilmneks ka Eesti poolses tegevuses. Meie aga oleme valmis toetama kõiki asjalikke ja mõistlikke ettepanekuid," lisas suursaadik ja mainis, et ta on väga rahul Venemaa ja Eesti vahelise kultuurikoostöö arenguga.

Sputnik Eesti pressikeskus on kaasaegse sisseseadega varustatud kompleks, mis võimaldab läbi viia erinevaid üritusi: teleotselülitustest kuni telesildadeni maailma eri linnade vahel üle maailma. Külaliste ja ajakirjanike käsutuses on mugav 20 kohaga pressisaal ja teabe vastuvõtmiseks ning edastamiseks vajalik seadmestik.

Tagid:
leping, sõda, intervjuu, eriteenistus, Venemaa suursaatkond, Aleksandr Petrov, Eesti, Venemaa

Peamised teemad