20:51 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB75.4433
Narkootikumidega seonduvat oli enda kodukandis viimase aasta jooksul vahetevahel või sageli näinud 12% vastanutest

Inimesed tunnevad end oma kodukandis üha turvalisemalt

© Fotolia / Creativa
Uudised
lühendatud link
1610

Justiitsministeeriumi iga-aastasest väiksest ohvriuuringust selgus, et kuritegudega kokku puutunud inimeste osakaal ja ka narkoprobleemi nähtavus on vähenenud, samal ajal on tõusnud turvatunne tervikuna

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu märkis, et ehkki väikeses ohvriuuringus kajastatud juhtumid ei pruugi olla kuriteod õiguslikus mõttes, täiendavad nad ametlikku statistikat.

"Kui vaadata viimaseid eurobaromeetri küsitlusi, on Eesti elanike mure kuritegevuse pärast umbes neli korda väiksem Euroopa keskmisest. Rõõmustab ka see, et inimesed tunnevad end oma kodukandis üha turvalisemalt. Siiski ei julge umbes 3% vastanutest kuriteo kartuse tõttu pimedas väljas liikuda ja meie ülesandeks on tagada, et ka nemad sellest hirmust vabaks saaksid," rõhutas Reinsalu.

Kui 2016. aastal langes kuriteoohvriks 7% vastanutest, siis möödunud aastal oli vastav number 5%. Kuritegudest politseile teatamine püsib ligikaudu samal tasemel.

Lapsed vajavad õigusemõistmisel suuremat turvatunnet>>

Möödunud aasta jooksul langes 12% vastanuist pettuse ohvriks kauba müümisel või teenuse osutamisel, 3% isiklike asjade varguse ohvriks, 2% vägivallaga ähvardamise ohvriks ning 1% kallaletungi, röövimise või varguse ohvriks. Kuriteo ohvriks langemist rahvuse, rassi, nahavärvi, religiooni, puude või seksuaalse orientatsiooni tõttu märkis 1% vastanuist.

Kaljulaid: politsei on isikuvabaduste tagaja>>

Samas tunneb end oma kodukandis pimedas üksinda liikudes turvaliselt 76% vastanuist ning tõusnud on turvatunne naiste hulgas: end "täiesti julgelt" tundvate naiste osakaal tõusis 22%-lt (2016. aastal) 30%-le.

Narkootikumidega seonduvat, nt tarvitamist või kauplemist, oli enda kodukandis viimase aasta jooksul vahetevahel või sageli näinud 12% vastanutest. Narkoprobleem on märgatavam Tallinnas (53%) ja Ida-Virumaal (23%). Tallinnas on narkotegevust enim märgatud Lasnamäel (35%), Mustamäel (20%) ja Põhja-Tallinnas (16%).

Sults: narkomaan olla on muutunud väga mugavaks>>

Põhjalikku 2017. aasta kriminaalstatistikat esitleb justiitsministeerium jaanuari lõpus.

Justiitsministeeriumi väikest ohvriuuringut tellitakse aastast 2010. Küsitlustöö viis läbi Turu-uuringute AS ja sellele vastas 1011 inimest, kellelt uuriti kokkupuuteid kuritegevusega jm seonduvaid teemasid.

Tagid:
narkootikum, ohver, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad