08:56 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Uudised
lühendatud link
20 0 0

Peaminister Jüri Ratas kinnitas teispäeval pärast kohtumist Briti valitsusjuht Theresa Mayga, et Eestile on oluline edukas kaitsekoostöö Ühendkuningriigiga ja panustamine üheskoos tulevikutehnoloogiate arendamisse

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. "Eestit ja Ühendkuningriiki seovad tugevad sajandipikkused sõprussidemed," ütles Ratas. "Kuid nii nagu areneb maailm, on ka pikaajalises sõprussuhtes alati arenguruumi. Näiteks võiksime veelgi enam vahetada digieksperte ja —teadmisi, miks mitte võtta ühiselt kasutusse X-tee sarnane andmevahetusplatvorm," lisas ta.

Peaminister Ratas avas Londoni börsipäeva >>

Ratas toonitas kohtumisel, et Ühendkuningriigi juhtimisel on NATO suurendatud kohalolek Eestis kindlustanud kogu alliansi rahu ja julgeolekut. Peaministri sõnul on Eestil kavas suurendada koostöös Ühendkuningriigiga osalust NATO missioonil Resolute Support Afganistanis.

Kohtumisel välisminister Boris Johnsoniga olid peamisteks teemadeks julgeolek, suhted Venemaaga, sealhulgas Venemaa tegevus Ukrainas ja Süürias, ning küberkoostöö.

Nii peaminister May kui ka välisminister Johnsoniga peatuti põgusamalt ka Brexiti lahkumisläbirääkimisel. Ratas kinnitas, et Eestile on oluline Euroopa Liidu 27 liikmesriigi ühtsus ning heade sõprussuhete hoidmine Ühendkuningriigiga. Peaminister Ratase sõnul tuleb läbirääkimiste edukaks jätkamiseks kinni pidada ja ellu viia seni kokkulepitu.

Õhtul kohtus peaminister Eesti kogukonna ja Eesti sõpradega ning osaleb Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdil.

Kolmapäeva hommikul suundub Ratas edasi Dublinisse, kus kohtub peaminister Leo Varadkari ja president Michael D. Higginsiga. Lisaks peab peaminister Rahvusvaheliste Suhete ja Euroopa Uuringute Instituudis ettekande "Kui ajalugu ja juhus riimuvad. Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise kogemused". Dublinis saadab peaministrit äridelegatsioon, kelle külastust korraldab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.

Eesti võib saada tükikese Suurbritannia "nahast ja karvadest" >>

Peaminister Jüri Ratas avas teisipäeva varahommikul Londoni börsi, mis on maailma üks suurimaid ja vanimaid aktsiabörse, vahendas Sputnik Eesti.

"Mul oli au helistada täna väärika ajalooga Londoni börsi avakella ning ärgitada kaubitsejaid ja ettevõtjaid uurima digimajanduses peituvaid investeerimisvõimalusi, sealhulgas ka Eestis," ütles Ratas pärast börsi avamist ja kohtumist juhtkonnaga, edatsab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Ratas märkis, et digitaliseerimine kujundab praegu maailmamajandust ja mõjutab kaubandust, nagu varasemalt tegi seda tööstusrevolutsioon. Eesti infotehnoloogia teadus- ja arendustegevuse võimekust ilmestavad Ratase sõnul edulood nagu Fortumo, Guardtime, Skeleton Technologies, Starship Technologies ning Skype ja Transferwise.

Brexit — protsess läks käima >>

Suurbritannia ja Euroopa Liit alustasid 19. juunil ametlikult Brexiti läbirääkimisi, kui ligi aasta oli möödas mullu 23. juunil toimunud referendumist, kus enamik britte hääletas riigi EL-ist lahkumise poolt.

Suurbritannia peaminister Theresa May esitab 29. märtsil ametliku avalduse riigi lahkumiseks Euroopa Liidust.

Tagid:
tehnoloogia, kaitsekoostöö, sõprus, koostöö, Brexit, Boris Johnson, Theresa May, Jüri Ratas, Eesti, Suurbritannia

Peamised teemad