19:17 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0956
  • RUB85.9486
Uudised
lühendatud link
6511

Riigikogu võttis kolmapäeval 85 poolthäälega vastu otsuse, mis võimaldab Eestil suurendada tegevväelaste arvu NATO väljaõppe- ja nõustamismissioonil Afganistanis

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Valitsuse esitatud Riigikogu otsus "Riigikogu otsus "Kaitseväe kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel väljaõppe- ja nõustamismissioonil Afganistanis" muutmine" (564 OE) näeb ette, et Kaitseväele seatud ülempiir Afganistani operatsioonil osalemiseks on kuni 46 tegevväelast, seisab Riigikogu veebilehel.

Eesti plaanib suurendada oma panust NATO rahutagamise missioonil Afganistanis >>

Lisaks näeb otsus ette, et rotatsiooniperioodil võib tegevväelaste arvu suurendada 92-ni ühe kuu jooksul alates rotatsioonis osalevate tegevväelaste saabumisest operatsioonipiirkonda. Nimetatud operatsioonil osalevate Eesti tegevväelaste arv on seotud rotatsiooniga, mis toimub kaks korda aastas. Seetõttu võivad rotatsiooniperioodil viibida samal operatsioonialal nii lahkuvad kui ka saabuvad tegevväelased ajutiselt samal ajal.

Seletuskirjas märgitakse, et Kaitseministeerium ja Kaitsevägi analüüsisid 2017. aastal Eesti sõjalisi võimalusi ning piiranguid täiendavateks panusteks, arvestades sealhulgas selle võimalikke mõjusid Eesti iseseisvale kaitsevõimele ja Kaitseväe terviklikule arengule, samuti Kaitseväe olemasolevatele siseriiklikele ning rahvusvahelistele kohustustele välisoperatsioonidel. Analüüsi tulemusel on Kaitsevägi valmis panustama Afganistani ühe jalaväerühmaga ja selle toetuselemendiga.

NATO on korduvalt palunud oma kõigilt liikmesriikidel missiooni edu tagamiseks täita kriitilised võimelüngad missiooni struktuuris. Viimati oli täiendavate panuste vajadus päevakorras novembris 2017 toimunud NATO kaitseministrite kohtumisel.

Britid õpetavad Eesti elanikke kodumaad armastama >>

2017. aastal on mitmed riigid lubanud panustada täiendavalt, näiteks USA 4000 sõjaväelasega. Lisaks saatis Ühendkuningriigi kaitseminister ametliku kirja, kus kutsus Eesti jalaväerühma osalema Afganistani missioonil Ühendkuningriigi üksuse koosseisus. Teatavasti on Ühendkuningriik Eestis paikneva NATO eelpaigutatud lahingugrupi juhtriigiks.

Eesti eesmärk on olla solidaarne ja usaldusväärne liitlane, kes muuhulgas panustab aktiivselt rahvusvahelistesse sõjalistesse operatsioonidesse, stabiliseerimaks rahvusvahelist ja seekaudu Eesti enda julgeolekut.

Mälestussammas Afganistanis langenud sõduritele >>

Eesti julgeoleku- ja kaitsepoliitiliseks huviks on ühtne ning tugev NATO ja stabiilne üleilmne julgeolekukeskkond, mistõttu on ka Eesti huvides panustada täiendavalt Afganistani.

Narvas avati sügisel mälestussammas erinevatel aegadel Afganistani sõdades langenud sõduritele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

ÜRO eksperdid on Afganistanis 2017. aastal registreerinud ligi kahekordse kasvu selle narkootikumi valmistamiseks kasutatava toorme tootmises
© Sputnik / Георгий Зельма

Tuntud eesti kujur Aivar Simpson on kunstilise kujundina asetanud mälestussamba marmorpostamendile kaks läbilastud hülssi, mis sümboliseerivad Eestist pärit sõdurite osalemist Afganistani sõdades kahe perioodi vältel – aastail 1979–1989 ja 2004 –2014.

Eesti ämmaemandad õpetavad Afganistani kolleege >>

Põhja-Afganistani Faryabi provintsis algas möödunud aasta lõpus uus veebipõhine täiendõppekursus ämmaemanduse õppejõududele ja praktiseerivatele ämmaemandatele. Kursuse koostas ja viib läbi Tallinna Tervishoiu Kõrgkool (TTK) koostöös Eesti MTÜ Mondoga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tegemist on juba kolmanda täiendõppekursusega, mida Afganistani ämmaemandad eestlastelt saavad. Kursus toimub Andkhoy linna ainukese meditsiinikooli ja haigla Yenghi Shadab Instituudis.

Järgmise kaheksa kuu vältel saavad 36 praktiseerivat ämmaemandat ja ämmaemanduse õppejõudu uuenduslikku õpet Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ämmaemanduse õppetooli lektoritelt.

Tagid:
piirarv, sõdurid, NATO, kaitsevägi, Riigikogu, Afganistan, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad