08:41 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
Paavst Franciscuse visiit Eestisse (28)
5221

Peaminister Jüri Ratas ja paavst Franciscus keskendusid tänasel kohtumisel sõjategevusest tingitud humanitaarkriisidele ning sellele, kuidas neile konfliktidele rahumeelseid lahendusi leida

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. "Uudised ohvriterohketest rünnakutest Süürias, Ukrainas ja teistes maailma konfliktipiirkondades on kahjuks jätkuvalt igapäevased. On oluline, et me ei anna alla ning otsime konfliktidele poliitilisi lahendusi ja võimalusi inimeste elujärje parandamiseks," vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo Ratase sõnu.

Paavst kutsus mitte eirama migrantide saatust >>

"Samas tuleb lisaks Minski lepetesse, sanktsioonidesse ja Genfi protsessi panustamisele pidada meeles inimesi, kes kaotavad oma lähedased ning on sunnitud kodudest põgenema. Sõjakoledused ning füüsilised vigastused ja hingehaavad jäävad neid saatma kogu eluks. Meil tuleb ligimestena hoida oma süda avatuna ja ulatada abikäsi," lisas ta.

Sõjategevus Süürias on kestnud seitse aastat ning Ukrainat laastanud relvastatud konflikt varsti juba neli aastat. Paavst Franciscus on nimetanud Süüria konflikti suurimaks humanitaarkatastroofiks pärast Teist maailmasõda.

Ukraina konflikt on mõjutanud ligi 5 miljonit inimest, neist 3,8 miljonit vajab humanitaarabi. Sisepõgenikke on Ukrainas ligi 1,6 miljonit inimest.

Eesti on eraldanud Süüriale humanitaarabi kokku 7 miljoni euro eest ning 2018-2019 panustab veel 1,3 miljonit eurot. Aastatel 2015-2017 võttis Eesti vastu 155 Süüria pagulast. Ukraina konfliktis kannatanuid on Eesti 2014. aastast toetanud enam kui 5 miljoni euroga.

Paavst on Eestit külastanud varem vaid korra ning see toimus aastal 1993. Peaminister Ratas kinnitas kohtumisel paavst Franciscusele, et Eesti rahvas ja valitsus ootavad sügisel toimuvat Püha Isa visiiti, mis langeb aastasse, kui Eesti tähistab oma 100. sünnipäeva. Peaminister avaldas samuti tänu, et Püha Tool ei tunnustanud de jure ega de facto kunagi Nõukogude Liidu anneksiooni Eestis.

Rooma paavstil on häbi >>

Peaminister Ratas ja paavst Franciscus kõnelesid veel kliimast ja keskkonnakaitsest, rahvastiku arengust ja hariduse tähtsusest.

Paavst Franciscus vestles rahvusvahelise kosmosejaama meeskonnaga
© AP Photo / Alessandra Tarantino

Lisaks kohtus Ratas Vatikanis riigisekretär kardinal Pietro Paroliniga, kellega tõusetusid teiste teemade seas suhted Venemaaga.

Täna hommikul kohtus Ratas Roomas ka Itaalia ametikaaslase Paolo Gentiloniga ning arutas Euroopa Liidu järgmise pikaajalise eelarve prioriteete, Euroopa Parlamendi valimistega seotud küsimusi ja rännet puudutavaid teemasid. Ratas tõstis esile Itaalia osaluse Balti õhuturbes ja NATO küberkaitsekeskuses.

Paavst Franciscus avaldas ülemaailmse rahupalvepäeva puhul oma läkituse, milles palus toetada kõiki, kes põgenevad sõja või nälja eest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti 1. jaanuaril.

Paavst ütles enda pöördumises, et kõik inimesed kuuluvad ühte perekonda – nii pagulased kui ka neid vastu võtvad kohalikud kogukonnad. Seega on kõigil ka ühesugune õigus nautida maa pakutavaid hüvesid.

Rooma paavst võib külastada Eestit >>

Samuti kutsus kirikupea ÜRO-d tegema põgenikekriisi leevendavaid kokkuleppeid, et korraldada reeglipärast rännet Euroopas.

Paavst Franciscus kutsus ka jõululaupäeva missal maailma 1,3 miljardit katoliiklast mitte eirama migrantide saatust, kes on pidanud oma maalt lahkuma, kuna nende liidrid on valmis valama "süütute verd". "Nii palju jalajälgi on peidetud Joosepi ja Maarja jälgedesse," ütles Argentina päritolu paavst, kes on ise Itaalia migrantide lapselaps, Vatikani Peetri kirikus.

Rooma katoliku kiriku piiskop isa Philippe Jourdan teatas novembris Tallinnas peetud missal, et paavst Franciscus külastab 2018. aastal tõenäoliselt Eestit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Paavsti visiit oleks seotud Eesti Vabariik 100 sündmustega, kinnitas Eesti katoliku kiriku pressiesindaja Marge Paas.

"Apostellik nuntsius külastas viimastel päevadel Eestit ja tema sõnum oli, et 99 protsenti on kindel, et septembris 2018 võiks Püha Isa külastada Eestit. Täpset kuupäeva ei tea, aga ettevalmistused käivad," ütles Paas ERR.ee-le paavsti võimaliku visiidi kohta. "Paavsti üldine hoiak on külastada väikeseid riike."

Teema:
Paavst Franciscuse visiit Eestisse (28)
Tagid:
humanitaarabi, sõda, põgenik, konflikt, humanitaarkriis, Jüri Ratas, paavst, Fraciscus, Ukraina, Süüria, Vatikan, Itaalia

Peamised teemad