13:15 30. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
4810

Peaminister Jüri Ratas osales laupäeval Turus toimuval Eesti 100. sünnipäevale pühendatud pidulikul üritusel.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. "Eesti ärkamisaegsed suurkujud unistasid juba umbes 150 aasta eest Eesti ja Soome suuremast lähedusest ja sümboolsest sillast, mis pidi meid kahelt kaldalt kokku kandma. Nüüd oleme sellele lähemal kui ei kunagi varem," kinnitas peaminister Jüri Ratas täna Turu Ülikoolis Eesti 100. sünnipäevale pühendatud pidulikul aktusel vennasrahvaste tugevat sõprust, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eesti on valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega >>

Ratas tuletas meelde, et Eesti majanduse arengut tugevasti toetanud Soome on praegu meie peamine majanduspartner ning eelmisel nädalal sai valmis X-tee tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel.

"Selle aasta suvest kehtib Eesti apteekides Soome digiretsept ning 2019. aasta suvest saab ka Soome apteekidest ravimeid Eesti digiretseptiga. Eesti ja Soome selline andmevahetus võiks innustada ka teisi Põhjamaid ja Balti riike veelgi enam koos rahvusvahelisi e-teenuseid arendama," rääkis Ratas ning lisas, et üha tõsisemalt räägitakse ka Tallinna ja Helsingi liitmisest üheks suurlinnapiirkonnaks.

Ratas meenutas tänutundega julgeid mehi ja naisi Eestist ja välismaalt, kes aitasid Eesti riigi iseseisvuse taastada, ning tunnustas kõiki, kes sihikindlalt panustasid Eesti omariikluse katkenud keti ühendamisse.

"Vaatamata pingelisele olukorrale maailmas ning jätkuvale konfliktile Euroopas usun ma täie veendumusega, et meie iseseisvus on täna kindlam kui iial varem," kinnitas peaminister.

Soome digiretsept toimib järgmisest suvest ka Eestis >>

"Kindlasti tunnevad eestlased terves maailmas meie riigi juubeli üle suurt uhkust ja jagavad seda oma sõprade, lähedaste ja tuttavatega," ütles Ratas ning märkis, et kõik kaasmaalased on alati kodumaale tagasi oodatud.

Turu Ülikoolis toimunud pidulikul aktusel kõneles lisaks Eesti peaministrile ka Soome endine president Tarja Halonen.

Eesti valitsus laulis Leedu hümni >>

Pärastlõunal suundus peaminister Ratas Turust edasi Stockholmi, kus osaleb kultuurifestivali Estival 2018 raames toimuval Eesti 100. sünnipäevale pühendatud galaõhtul. Üritusest võtab osa ka Rootsi elamumajanduse ja digiarengu minister Peter Eriksson.

Soome Vabariik tähistab 100. sünnipäeva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Homme hommikul kohtub Ratas Rootsi kolleegi Stefan Löfveniga, et arutada Eesti ja Rootsi suhteid, julgeolekuolukorda Läänemere piirkonnas, küberkoostööd ning Euroopa Liidu päevakajalisi teemasid nagu järgmine ELi pikaajaline eelarve, digitaalne areng ja Brexit.

Eelmisel nädalal valmis tehniline lahendus, mis võimaldab andmete vahetamist Eesti ja Soome vahel X-tee kaudu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Pea aasta kestnud ettevalmistused on tänaseks läbi ning koos arendajatega oleme seal maal, et ootame põnevusega esimeste andmete vahetamist kahe riigi vahel. Andmete vahetamisega oleme loonud eeldused piiriüleste e-teenuste kasutuselevõtmiseks," ütles Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitja Andrus Kaarelson.

Andmete vaba liikumine ei tähenda reeglite ja kontrolli puudumist >>

"Meie eesmärk on teha võimalikult lihtsaks nende inimeste elu, kes sageli üle lahe sõidavad. Kindlasti aitab sellele tulevikus kaasa näiteks digiretsepti abil ravimite väljavõtmine mõlemal pool piiri," lisas Kaarelson.

16. veebruaril oli Leedu 100. aastapäev, 24. veebruaril Eesti 100. aastapäev ja 18. novembril Läti 100. aastapäev.

Leedu ja Eesti aastapäeval heisatakse Soomes lipud kell 8 hommikul ja langetatakse päikseloojangul. Novembris heisatakse Läti 100. aastapäeva puhul lipud kell 8 ja langetatakse kell 16, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti, Läti ja Leedu heiskasid lipud ka Soome 100. aastapäeva puhul 6. detsembril 2017. aastal.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
majandus, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, X-tee, ülikool, Jüri Ratas, Turu, Soome, Eesti

Peamised teemad