02:40 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Uudised
lühendatud link
4000

Välisminister Sven Mikser kohtus teisipäeval koos oma Balti kolleegidega Esindajatekoja välisasjade komitee esimehe Edward Royce´i ja komitee liikmetega, kellega arutati julgeolekuolukorda Euroopas.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. "Rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud printsiipide rikkumine ja endale võetud kohustuste eiramine Venemaa poolt nõuab heidutusmeetmete tugevdamist mitte ainult Balti riikides, vaid NATO-s tervikuna," vahendas Välisministeerium Mikseri sõnu.

Diplomaat: Venemaa ja Euroopa suhete rikkumises on süüdi Balti riigid >>

"Oleme Ameerika Ühendriikidega olnud alati ühel meelel, et ka Euroopa liitlased peavad oma kaitsekulutusi suurendama ning seda arutatakse kindlasti ka juulis Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel," rõhutas ta.

Välisministri sõnul peavad nii Euroopa Liit kui ka USA olema valmis Venemaalt lähtuvate ohtude ennetamiseks.

"Balti riikide jaoks ei ole hübriidohud ja vaenulik propaganda uus nähtus, kuid tänaseks on Venemaa oma infosõja rinnet oluliselt laiendanud. On oluline, et kogu ühiskond oleks ohtudest teadlik ja oskaks valeinfot ära tunda," ütles välisminister.

"Samuti peame teadvustama Venemaa tegevust, mille eesmärgiks on meie ühiskondade lõhestamine ja usaldamatuse tekitamine demokraatlike institutsioonide suhtes," sõnas ta, viidates Venemaa sekkumisele nii Euroopa riikide kui ka Ameerika valimistesse.

Eesti ja USA — sõjalise koostöö esmased tulemused >>

Esindajatekoja välisasjade komitee liikmed tänasid Balti riike nende panuse eest terrorismivastasesse võitlusesse. Mikser kinnitas Eesti pühendumust antud küsimuses. "Võitluses terroristlike rühmitustega toob püsivat edu vaid tihe riikidevaheline koostöö. Eesti on valmis jätkama aktiivset osalust Daeshi-vastase koalitsiooni töös," sõnas välisminister.

Balti riikide välisministrid kohtusid samuti Senati välisasjade komitee esimehe Bob Corkeri ja aseesimehe Robert Menendezega, kellega arutati Euroopa-Liidu ja USA kaubandussuhteid, Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide jätkamist ning hübriidohtudega seonduvat.

Trumpi nõunik soovitas USA väed Baltimaadest välja tõmmata >>

Esmaspäeval, 5. märtsil kohtus Mikser Washingtonis koos oma Balti riikide kolleegidega USA välisministri Rex Tillersoniga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kohtumisel arutati atlandiüleseid suhteid, julgeolekuolukorda Euroopas, ettevalmistusi NATO tippkohtumiseks ja USA president Donald Trumpi kohtumist Balti riikide presidentidega, teatas Välisministeerium.

Aastal 2004 astusid Venemaa ja Euroopa Liidu lähenemise vastu välja Balti riigid, meenutas intervjuus portaalile Sputnik France endine Prantsusmaa saadik Venemaal Claude Blanchemaison. Diplomaadi sõnul võinuks Venemaa liitumisprotsess Euroopa majandusruumiga alguse saada 2000. aastate algul, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega Sputnik France-le.

NATO baasid Balti riikides võivad teravdada olukorda viimse piirini >>

"Mõtlesime, kuidas viia Prantsusmaa ja Venemaa suhted kõrgemalele tasemele. Võimalik, et just siis oli parim aeg uue majandusruumi loomiseks. Vladimir Putin oli sellega täiesti päri," teatas Blanchemaison.

Läbirääkimised käisid juba 2003. aastal, neid raskendas aga Eurokomisjoni otsus "Gazprom" monopoliseisundis olevaks ettevõtteks lugeda, märkis diplomaat. Uued raskused tekkisid aga peale Baltimaade vastuvõtmist Euroliitu 2004. a. Uustulnukad astusid koheselt Moskva ja Brüsseli vahelise majandusliidu vastasele seisukohale.

USA president Donald Trump teatas otsusest pikendada Venemaale Ukraina tõttu kehtestatud sanktsioone veel aasta võrra, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Trumpi otsus avaldatakse föderaalregistris ja edastatakse kongressile.

Trump pikendas Venemaale kehtestatud sanktsioone >>

USA kehtestas esimesed sanktsioonid Venemaale 2014. aasta märtsis president Barack Obama ametiajal. Washington on neid pikendanud iga 12 kuu järel.

USA eriprokurör Robert Mueller esitas veebruaris 13 Vene kodanikule ja kolmele ettevõttele süüdistuse seoses 2016. aasta USA presidendivalimistesse sekkumisega.

Venemaa president Vladimir Putin ütles, et Washington peaks saatma talle kindlaid tõendeid selle kohta, et Venemaa kodanikud sekkusid USA valimistesse.

"Ma pean enne nägema, mida nad on teinud. Andke meile materjale, andke meile informatsiooni," kommenteeris Putin reede hilisõhtul telekanalis NBC eetrisse läinud intervjuus.

Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
© RIA novosti, Infographics
Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus

Peamised teemad