20:13 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
4510

Reedel Brüsselis toimunud justiitsministrite kohtumisel saavutati läbimurre mittesularahaliste maksevahenditega seotud pettuste ja võltsimiste vastase võitluse direktiivi eelnõu osas.

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul kasutame igapäevastes tehingutes üha vähem nö tavalist raha ja enamik maksab oma igapäevaste ostude eest pangakaardiga ning piiriüleste teenuste eest (näiteks lennureisid, hotellimajutus) makstakse pea eranditult krediitkaardiga, edastab Justiitsministeerium.

Tarbijakaitse hoiatab sisutooteid müüva Looprons OÜ eest >>

"Mittesularahaliste maksevahendite kasutamine on muutunud igapäevaseks, aga samamoodi on ka kurjategijad kolinud virtuaalmaailma. On vältimatu, et astume sellise kuritegevuse vastu tõhusate karistusmeetmega, vastasel juhul on sellisel kuritegevusel potentsiaali juba aastaks 2020 mitmekordistuda," ütles Reinsalu.

Novatours tülitseb eksjuhiga
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Ainuüksi Euroopa lennundussektor kaotab krediitkaardipettuste tõttu hinnanguliselt üle miljardi euro aastas. Täna nõukogus saavutatud kokkuleppe on seetõttu väga tervitatav," märkis Reinsalu.

Mittesularahaliste maksevahenditega seotud pettuste ja võltsimiste vastases võitluses peab Eesti vajalikuks tehnoloogianeutraalset lähenemist ja leiab, et tahtlikud mittesularahaliste maksevahenditega (nt krediitkaardid ja krüptoraha) sooritatud pettused peavad olema karistatavad. Eesti karistusseadustik võimaldab juba praegu sarnaseid tegusid karistada, mistõttu on hilisemad muudatused karistusseadustikus pigem väikesed.

Ühtlasi soovis eesistuja pidada poliitilist mõttevahetust e-tõendite teemal. Eesti ootab sarnaselt enamiku liikmesriikidega e-tõendite algatust juba eelmise aasta lõpus, kuid selle valmimine on keerulise reguleerimisvaldkonna ja vastandlike huvide tõttu korduvalt edasi lükkunud. Eesti hinnangul on e-tõendid karistuspoliitika valdkonna üks prioriteetsemaid Euroopa Liidu algatusi 2018. aastal.

Tarbijakaitseamet lasi sulgeda crazydeal.ee veebilehe >>

"Me peame oluliseks, et põhifookus oleks juurdepääsul elektroonilistele tõenditele küberruumis, otsekoostööl rahvusvaheliste teenusepakkujatega, nt Google ja Microsoft, ning rahvusvahelise õigusabi lihtsustamisel e-tõendite taotlemisel ja edastamisel. Arvestades enamiku suuremate rahvusvaheliste teenusepakkujate ning ka andmete asukohta ja paralleelselt toimuvaid rahvusvahelisi arenguid, tuleb Euroopa Liidu liikmesriikide ühtseks kiireks tegutsemiseks oluliseks pidada ka koostöö tõhustamist USAga," sõnas Urmas Reinsalu.

Minister rõhutas, et juba 2017. aastal alustas Euroopa Nõukogus nende küsimuste lahendamiseks küberkuritegevuse-vastase konventsiooni lisaprotokolli väljatöötamist.

Lisaks toimus arutelu nn Brüssel IIa määruse üle, millega reguleeritakse piiriülest kohtualluvust ning lahendite tunnustamist ja täitmist erinevates perekonnaasjades, näiteks abieluasjad, vanemlik vastutus, tsiviilõiguslikud "lapseröövid".

Kõik ministrid nõustusid, et vastava määruse kohastele keskasutustele on vaja tagada piisavad finants- ja inimressursid. Keskasutuste roll on väga oluline ja nad peavad saama oma ülesandeid kvaliteetselt täita arvestades muu hulgas üha kasvavat töökoormust.

Sealjuures toodi välja võimalusi selle saavutamiseks nii määruses kui ka erinevate koostöövormide kaudu. Eestis täidab keskasutuse ülesandeid justiitsministeeriumi rahvusvahelise justiitskoostöö talitus.

Kinnisvaraportaalides tegutsevad petturid >>

Kohtumisel jagas Euroopa Komisjon ka teavet Euroopa Prokuratuuri käivitamiseks tehtavate ettevalmistuste kohta. Eesti soov on, et ettevalmistused toimuks võimalikult läbipaistvalt, kaasates kõiki osalevaid liikmesriike.

CERT-EE hoiatas möödunud aasta sügisel Facebookis leviva Estonian Airi petuskeemi eest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Libaloterii jäljendas Eesti eelmist rahvuslikku lennufirmat Estonian Air, kes loteriis osalejatele kahte tasuta piletit pakus. Estonian Air lõpetas tegevuse 2015. aastal.

Läti riikliku lennufirma AirBalticu kõneisik Alise Briede hoiatas samuti, et sotsiaalmeedias levib võltsloterii, kus loositakse tasuta AirBalticu pileteid. Briede ütles, et tegu on pettusega ning see ei ole kuidagi seotud AirBalticu lennufirmaga.

"Palume inimestel mitte avaldada oma isikuandmeid ja jagada seda postitust sotsiaalvõrgustikes. AirBaltic on tegelenud selliste juhtumitega ka varem ja palunud lõpetada säärane ebaseaduslik tegevus ja ettevõtte kaubamärgi ebaseaduslik kasutamine," rääkis Briede.

Möödunud aasta suvel on politsei saanud tavapärasest rohkem teateid üüriturul tegutsevatest petistest, petturid tegutsesid eelkõige veebiportaalides City24, kv.ee ja Airbnb, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kelmid üritasid välja üürida kortereid, mis neile ei kuulu, nii peteti huvilistelt välja ettemaks ja broneerimistasu.

CERT-EE hoiatab Facebookis leviva Estonian Airi petuskeemi eest >>

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juhi Hannes Keldi sõnul on petuskeemis kõige levinum see, et võetakse internetist suvalise kinnisvara andmeid ja oodatakse kuni üürihuviline ühendust võtab. Kui pettur on ettemaksu kätte saanud, siis libakuulutaja kaob ja üürihuviline on oma rahast ilma.

Tarbijakaitse hoiatab, et ostes sisustustoodeid Looprons OÜ, endise nimega VT Trading OÜ kauplustest, ei pruugi kaupa tegelikult saada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruaris.

Tarbijakaitseameti poole on pöördunud mitmed tarbijad kuna kaupleja Looprons OÜ (endise ärinimega VT Trading OÜ) on jätnud tarbijate ees oma kohustused täitmata, teatas Tarbijakaitseamet.

Tagid:
karistus, ühiskond, tarbija, pettus, krediitkaart, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Brüssel

Peamised teemad