09:15 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
2101

Esmaspäeval, 19. märtsil osaleb välisminister Sven Mikser Euroopa Liidu välisasjade nõukogul Brüsselis.

TALLINN, 19. märts — Sputnik. ELi välisministrid arutavad Ukraina küsimust ning ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini annab ministritele ülevaate oma 11.–12. märtsi visiidist Kiievisse. Välisasjade nõukogu eel toimub ka välisministrite mitteametlik hommikusöök Ukraina välisministri Pavlo Klimkiniga, edastab Välisministeerium.

Välisministrid arutavad närvimürgirünnakut >>

Lisaks arutavad ELi välisministrid olukorda Süürias ning Iraani küsimust. Ühe punktina käsitlevad välisministrid olukorda Korea poolsaarel. Välisministrite mitteametliku lõuna külaliseks on Korea Vabariigi välisminister Kang Kyung-wha.

Samal päeval kohtub välisminister Mikser Brüsselis Belgia välisministri Didier Reyndersiga, kellega arutatakse Eesti ja Belgia suhteid, julgeolekuolukorda Euroopas, aktuaalseid ELi küsimusi ja Beneluxi-Balti koostööd.

Euroopa Liidu välisministrid ja EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini kogunevad esmaspäeval Brüsselis, et arutada endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamist Suurbritannias Salisburys, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti hommikul.

Briti peaminister Theresa May süüdistas endise spiooni ja tolle tütre mürgitamises Venemaad. EL-i riigid on juba väljendanud oma toetust Ühendkuningriigile ja asja juurde naastakse nädala lõpus peetaval tippkohtumisel. Suurbritannia ei ole seni EL-ilt konkreetset abi palunud.

Suurbritannia karistab Venemaad — miks on maailm hämmingus >>

Briti peaminister Theresa May on nimetanud kaks võimalikku varianti. Venemaa kas on otseselt vastutav rünnaku eest või kaotanud kontrolli sõjaotstarbelise närvimürgi üle, mis on jõudnud muude jõudude kätte.

Moskva eitab igasugust seotust mürgitamisega ning Lavrov nimetas sääraseid süüdistusi jamaks. Ta rõhutas, et Venemaa on tahtnud saada ligipääsu uurimismaterjalidele, kuid London on sellest keeldunud.

Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova ütles, et Venemaa lootis alustada Londoniga "Skripali asjas" dialoogi, kuid sai kõigi järelepärimiste peale "tähtsusetuid ülestähendusi", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Endine GRU ohvitser Sergei Skripal sai poliitilise varjupaiga Suurbritannias pärast spionaažis süüdistatud luurajate vahetamist Moskva ja Washingtoni vahel 2010. aastal.

4. märtsil leiti Skripal ja tema tütar Julia Salisburys teadvuseta olekus. Politsei andmetel oli neid mürgitatud väidetavalt Venemaal toodetud närvigaasiga Novitšok.

Maria Zahharova: mitte keegi ei saa esitada Venemaale ultimaatumeid >>

Briti peaminister Theresa May süüdistas otsesõnu Venemaad seotuses mürgitamisega ja kuulutas välja Moskva vastu suunatud meetmete loetelu.

Ühendkuningriik saadab "Skripali juhtumi tõttu" riigist välja 23 Venemaa diplomaati ning katkestab Moskvaga kahepoolsed suhted, teatas parlamendi ees esinenud peaminister Theresa May, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud nädala kolmapäeval.

Venemaa välisministeerium teatas laupäeval, et vastuseks Venemaa diplomaatide väljasaatmisele Suurbritanniast sunnitakse nädala jooksul riigist lahkuma ka 23 Briti diplomaati.

Tagid:
EL, Välisministeerium, Sven Mikser, Federica Mogherini, Eesti, Ukraina

Peamised teemad