06:59 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Uudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
8913

Reedel, 23. märtsil ütles Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, et Venemaad süüdistatakse Skripali mürgituse juhtumis emotsioonide pinnalt ning ühtki tegelikku tõendit ei ole esitatud.

TALLINN, 23. märts — Sputnik. Suursaadiku sõnul usaldavad ka Eesti ametkonnad täielikult Suurbritanniat ilma tõenditeta.

Suursaadiku sõnul on ta paljude Eesti ametkondade esindajatega suheldes neilt küsinud, kas nad on saanud Londonist mingeid tõendusmaterjale Salisburys juhtunu koha.

"Vastuseks olen saanud, et ei, me usaldame täielikult oma Briti sõpru," märkis Petrov.

Ta tõi näite, et kui kedagi süüdistataks kuriteos oma naabri vastu ja öeldaks, et kahjud tuleb hüvitada, kuna suure tõenäosusega oli kurjategija tema, siis ei oleks keegi niisuguse süüdistusega nõus ja nõuaks vettpidavamaid tõendeid.

"Fraas "suure tõenäosusega" läheb ilmselt diplomaatia annaalidesse või rahvusvaheliste suhete annaalidesse," lisas Petrov.

Suursaadik rõhutas, et Venemaa süüdistamine Skripalide mürgitamises on provokatsioon, mille motiivid võivad olla igasugused.

Tema sõnul teatas Venemaa Suurbritanniale kohe oma soovist ühisest uurimisoperatsioonist osa võtta, kuid britid ei ole neile vastanud.

"Julia Skripal on Venemaa kodanik, seepärast on meil kõik alused tunda huvi tema saatuse vastu," rõhutas saadik ja lisas, et pole Venemaale antud mingisugust infot isegi selle kohta, kas isa ja tütar on elus.

Sputnik Eesti on juba teatanud, et ametlik London süüdistas Venemaa Föderatsiooni Venemaa Luure Peavalitsuse (GRU) ridades paljastatud briti agendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mõistatuslikus mürgitamises.

Ratas: Eesti kaalub Venemaa diplomaatide riigist välja saatmist >>

Suurbritannia võimude kinnitusel mürgitati Skripalid 4. märtsil ainega, mis olevat välja töötatud nõukogude programmi Novitšok raames.

Kuid niisuguse nimetusega programmi Nõukogude Liidus ei eksisteerinud. Nimetust Novitšok levitati hoopis välismaa meedias Vila Mirzajanovi eestvõttel, kellel ei olnud keemiarelva loomisega mingit seost.

Vaatamata juurdluse üksikasjade puudumisele saatsid Suurbritannia võimud üleöö välja 23 Venemaa diplomaati. Ühtlasi langetasid nad otsuse külmutada kõrgemal tasemel kahepoolsed sidemed Venemaaga. Saavutatul peatumata alustas ametlik London Euroopa Liidu riikide juhtkondade seas aktiivset toetuskampaaniat oma seisukohale "Skripali juhtumi" asjus.

Moskva teatas vastusena Suurbritannia juhtkonna tegevusele 23 briti diplomaadi väljasaatmisest, tühistas loa konsulaadi avamiseks Peterburis ja teatas Briti Nõukogu tegevuse lõpetamisest.

Mitmed Euroopa Liidu liikmesriiki on väljendanud toetust Briti valitsusele, mis süüdistab Moskvat rünnakus Inglismaal.

EL liikmesriikide riigipead otsustasid tippkohtumisel Brüsselis kutsuda ühenduse suursaadik seoses närvimürgirünnakuga Salisburys Venemaalt konsultatsioonidele, edastas Sputnik Eesti.

"Inglanna õiendab häda" >>

Eesti, Tšehhi, Leedu, Läti, Taani ja Iirimaa liidrid on teatanud, et kaaluvad ühepoolseid meetmeid Venemaa vastu, mis hõlmavad ka diplomaatide väljasaatmist.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Eesti kaalunud erinevaid võimalusi vastusammuks Salisbury närvigaasi rünnakule, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
närvigaas, briifing, mürgistus, süüdistus, Venemaa suursaatkond, Sergei Skripal, Aleksandr Petrov, Suurbritannia, Eesti, Venemaa, Tallinn

Peamised teemad