05:51 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
8050

Euroopa rahvusvaheliste suhete instituudi geopoliitiliste uuringute direktori Pierre-Emmanuel Thomanni sõnul eelistas EL Suurbritanniale Salisbury juhtumis solidaarsuse näitamiseks Moskva-vastaste sanktsioonide karmistamise asemel "sümboolseid" samme astuda.

TALLINN, 23. märts — Sputnik. "Euroliidu liikmesmaad on lõhestunud. Nende vahel puudub Moskva suhtes täiendavate majandussanktsioonide kehtestamise osas kooskõla. On neid, kes on poolt, ja neid, kes vastu," vahendab RIA Novosti Thomanni sõnu.

"Sanktsioonidele vastu olnud riigid tundsid Saksamaa ja temaga kahjuks liitunud Prantsusmaa survet Euroopa solidaarsuse ja ühtsuse demonstreerimiseks. Mõned otsustasid oma saadikud Vene Föderatsioonist konsultatsioonideks tagasi kutsuda, tehes midagi sümboolset, sanktsioone karmistamata," teatas politoloog.

Tema sõnul "raskendab saadikute kojukutsumine poliitilist dialoogi, kuid sellega on niigi suuri probleeme."

Ratas: Eesti kaalub Venemaa diplomaatide riigist välja saatmist >>

"See väike pinge tõus võimaldab lisasanktsioonide kehtestamist vältida. Loomulikult võib olukord muutuda, sest Ühendkuningriik tahab kasutada olukorda oma positsiooni parandamiseks Brexiti läbirääkimistel ning vältida Euroliidu ja Venemaa vaheliste suhete paranemist," eeldab ekspert.

Euroliidu liidreil kulus Brüsseli tippkohtumise esimesel päeval Salisbury juhtumi osas ühise poliitilise seisukohani jõudmiseks üle kolme tunni. Ühisavalduses öeldakse, et Euroliidu juhid nõustuvad Ühendkuningriigi valitsuse hinnanguga "Venemaa "üpris tõenäolise" vastutuse osas toimunu eest ning muu tõepärase versiooni puudumises." Seepeale otsustasid osalejad "koordineerida oma tegevust vastuvõetavate otsuste suhtes peale Venemaapoolsete vastuste saamist."

Vaatamata sellele, et rida riike nõudis lisasanktsioonide kehtestamist Venemaa vastu, ei leidnud ettepanek laiemat toetust, teatas RIA Novostile diplomaatiline allikas Brüsselist. Tippnõupidamisel osalejad otsustasid Euroopa liidu saadiku Markus Edereri Moskvast konsultatsioonideks tagasi kutsuda.

EL-i suursaadik Moskvas kutsutakse Brüsselisse >>

Agentuuri teine, toimuvaga kursis olev allikas teatas reedel, et rida Euroliidu liikmesriike arutab Venemaa diplomaatide võimaliku väljasaatmise küsimust.

Suurbritannias asuvas Salisburys mürgitati 4. märtsil Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Briti pool väidab, et Skripalide mürgitamises keemilise ühendiga A234 on süüdi Vene Föderatsioon. Venemaa aga välistab oma seotust intsidendiga.

Leedu taasiseseisvumispäev
© Sputnik / Вадим Анцупов

Venemaa välisministeeriumi relvastuskontrolli osakonna juhataja Vladimir Jermakov teatas kolmapäevasel briifingul, et Moskva loeb Venemaa kodanike ründamist Suurbritannia pinnal terroriaktiks. Seejuures on Jermakovi sõnul juhtum kas Londoni enda poolt korraldatud, või siis näitab see brittide suutmatust terroriakte oma riigi territooriumil ära hoida.

Diplomaat lisas, et London piirab seniajani põhjendamatult Moskva juurdepääsu uurimismaterjalidele ja leiab, et intsidendist möödunud aja jooksul on tegelikud juhtlõngad Salisburyst juba tõenäoliselt kadunud.

Välisminister Sergei Lavrov toonitas varasemalt, et Moskva on igati nõus Suurbritanniaga Skripali juhtumi uurimisel koostööd tegema, kui London sellistes olukordades ettenähtud Keemiarelva konventsiooni kehtestatud protseduure järgida kavatseb.

President Vladimir Putin teatas pühapäeval, et Venemaa süüdistamine Skripali mürgitamises on absurdne, sest keegi ei astuks nii mõttetut sammu presidendivalimiste eelõhtul ja jalgpalli MM-i künnisel.

Putin toonitas, et Venemaal ei ole keemiarelva – see hävitati rahvusvaheliste vaatlejate järelvalve all. Samuti teatas ta, et Venemaa on juhtumi uurimisel koostööks valmis, kuid selleks on vaja ka teise poole huvitatust.

"Inglanna õiendab häda" >>

Suurbritannias väidetakse, et Skripali mürgitamiseks kasutati ainet, mis töötati välja Nõukogude programmi "Novitšok" käigus. NSV Liidus sellenimelist projekti ei eksisteerinud, süsteemide tähistamiseks kasutati numbrikombinatsioone.

Nimetust "Novitšok" hakkas levitama Läänemaade meedia Ameerikasse kolinud nõukogude teadlase Vila Mirzajanovi õhutusel, kes pole ise keemiarelva väljatöötamisega kunagi seotud olnud.

Reedel, 23. märtsil peetud pressikonverentsil ütles Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, et Venemaad süüdistatakse Skripali mürgituse juhtumis emotsioonide pinnalt ning ühtki tegelikku tõendit ei ole esitatud, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti

Suursaadiku sõnul usaldavad ka Eesti ametkonnad täielikult Suurbritanniat ilma tõenditeta.

Suursaadiku sõnul on ta paljude Eesti ametkondade esindajatega suheldes neilt küsinud, kas nad on saanud Londonist mingeid tõendusmaterjale Salisburys juhtunu koha. "Vastuseks olen saanud, et ei, me usaldame täielikult oma Briti sõpru," märkis Petrov.

Ta tõi näite, et kui kedagi süüdistataks kuriteos oma naabri vastu ja öeldaks, et kahjud tuleb hüvitada, kuna suure tõenäosusega oli kurjategija tema, siis ei oleks keegi niisuguse süüdistusega nõus ja nõuaks vettpidavamaid tõendeid. "Fraas "suure tõenäosusega" läheb ilmselt diplomaatia annaalidesse või rahvusvaheliste suhete annaalidesse," lisas Petrov.

Suursaadik Petrov: Skripali juhtumis süüdistatakse Venemaad tõenditeta >>

Suursaadik rõhutas, et Venemaa süüdistamine Skripalide mürgitamises on provokatsioon, mille motiivid võivad olla igasugused. Tema sõnul teatas Venemaa Suurbritanniale kohe oma soovist ühisest uurimisoperatsioonist osa võtta, kuid britid ei ole neile vastanud.

"Julia Skripal on Venemaa kodanik, seepärast on meil kõik alused tunda huvi tema saatuse vastu," rõhutas saadik ja lisas, et pole Venemaale antud mingisugust infot isegi selle kohta, kas isa ja tütar on elus.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
kommentaar, poliitika, sanktsioonid, EL, Pierre-Emmanuel Thomann, Sergei Skripal, Theresa May, Salisbury, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad