05:11 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Uudised
lühendatud link
4710

Laupäeval, 24. märtsil toimub ülemaailmne Maa tund (Earth Hour), mil algusega kl 20.30 kustutavad miljonid inimesed ning tuhanded ettevõtted tunniks ajaks tuled.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Üle kogu maailma Sydneyst New Yorgini kutsutakse täna tulesid kustutama, et juhtida tähelepanu ohtudele, mida inimkond oma koduplaneedile kujutab. Sel aastal võtab üritusest osa 187 riiki, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Maa tund üritab seekord juba 11. aastat tõsta inimeste teadlikkust söe, nafta ja gaasi põletamisest tingitud kliimasoojenemise osas.

Maa tund sai alguse Sydneyst 2007. aastal, kui 2,2 miljonit majapidamist oma valgustid üheks tunniks välja lülitasid. 2008. aastal osales aktsioonis juba 50 miljonit inimest, seega kasvas aktsioon ülemaailmseks jätkusuutlikuks liikumiseks. 2009. aastal oli liikumise eesmärgiks viia Maa tund juba uuele tasandile, saavutades 1 miljardi inimese osalemine.

SEB kutsub Maa tundi pidama >>

Ürituse korraldajaks on Maailma Looduse Fond (WWF). Selle koordinaatori Siddarth Dasi sõnul peab Maa tund näitama, et iga inimene võib aidata pöörata lehekülge jätkusuutlikuma tuleviku suunas.

Päikese loojumise teekonda jälgides said täna sündmused (20.30 ja 21.30 vahel) alguse Sydney ooperimaja tulede kustutamisest ning liiguvad läbi Aasia, Aafrika, Euroopa ja Ameerikate.

Seekord toimub Maa Tund 19. märtsil.
© Sputnik / Игорь Агеенко

SEB on nii Eestis kui ka teistes riikides osalenud Maa tunni aktsioonis juba üheksa aastat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti reedel. Maa tund on ellu kutsutud, et anda märku Maa ressursside piiratusest, et me oma igapäevases elu- ja äritegevuses mõtleksime rohkem jätkusuutlikult," sõnas SEB juht Allan Parik.

Maa tunni eesmärk on vähendada süsinikdioksiidi hulka Maa atmosfääris ning panna inimesed rohkem mõtlema keskkonna hoidmisele. Vaatamata laialdasele toetusele on aktsioonil ka palju kritiseerijaid.

Näiteks hariduselt insener-geoloog Konstantin Ranks väidab, et Maa tund on elektritarbimise vähendamise üritusena mõttetu, kuna elektrijaamade turbiinid ei saa lühikeseks ajaks seiskuda. WWF-s selgitatakse, et aktsioonil on sümboolne tähendus ja selle eesmärgiks ei ole elektrienergia kokkuhoid.

Vaata, mis toimub üle Maa siit.

Sputnik Eesti ajakirjanik küsis reedel pealinna elanikelt, mida nad teavad aktsioonist:

© Sputnik / Илона Устинова, Владимир Новиков
Tänavaküsitlus: tallinlased aktsioonist Maa tund
Tagid:
aktsioon, elekter, keskkond, ühiskond, ülemaailmne, Maa tund, WWF, maailm, Eesti

Peamised teemad