13:02 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
14813

Vastusammuna Ühendkuningriigis Salisburys aset leidnud närvigaasi rünnakule saadab Eesti välja Venemaa kaitseatašee. Polkovnik Oleg Afanasjev peab lahkuma nädala jooksul.

TALLINN, 26. märts — Sputnik. Välisminister Sven Mikser andis esmaspäeval kell 16.00 Suurbritannias Salisburys toimunud keemiarünnaku teemal pressikonverentsi. Vahetult enne seda, kella 15.00-ks oli välisministeeriumi kutsutud Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

"Inglanna õiendab häda" >>

Välisminister Sven Mikser ütles ajakirjanikele, et vastusammuna Ühendkuningriigis Salisburys aset leidnud närvigaasi rünnakule saadab Eesti välja Venemaa kaitseatašee, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

"Keemiarelva kasutamine on erakordselt raske rahvusvahelise õiguse rikkumine," ütles Mikser ajakirjanikele. Ta lisas, et Venemaa on teavitanud oma keemiarelvavarude täielikust hävitamisest.

Vene suursaadik Aleksandr Petrov
© Sputnik / Вадим Анцупов

Mikser tõi esile, et Eesti väljendas koheselt pärast rünnakut nii hukkamõistu keemiarelva kasutamise suhtes kui ka solidaarsust ja tuge Ühendkuningriigiga.

Euroopa Liidu juhid ühinesid neljapäeval üksmeelselt Suurbritannia hinnanguga, et Salisbury närvigaasi rünnaku taga on väga suure tõenäosusega Venemaa. Ametikaaslased lubasid Ühendkuningriigi valitsusjuhile Theresa Mayle uurimises igakülgset tuge, et selgitada välja rünnaku üksikasjad ning kooskõlastada edasine tegevus.

Välisminister Sven Mikser esitas reedel valitsusele ka ettepaneku kehtestada rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel piiravad meetmed isikutele, kes on seotud ränkade inimõiguste rikkumisega, sealhulgas Sergei Magnitski surmaga. Ettepaneku kohaselt kehtestatakse Eestisse sissesõidukeeld 49-le nn Magnitski nimekirjas olevale isikule, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys. Mõlemad on jätkuvalt kriitilises seisundis haiglas.

Luureveteranid Skripalist — peale Banderat pole kellegi tapmiseks korraldust antud >>

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

Suurbritannia saatis rünnaku järel riigist välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget — ühtekokku umbes 80 inimest — ja katkestas Moskvaga kõrgetasemelised kontaktid. Moskva on teatanud, et vastab nn peegelmeetmega ja saadab riigist välja 23 Briti diplomaati ning peatab lisaks Briti Nõukogu tegevuse riigis.

Gavin Williamson tuleb visiidile Eestisse >>

Mitu Euroopa riiki on teatanud, et saadavad riigist välja Vene diplomaadid seoses Moskva kahtlustatava osalusega Skripali mürgitamisel Salisburys. Saksamaa, Prantsusmaa ja Poola saadavad igaüks välja neli Vene diplomaati. Läti saadab välja ühe, vahendas ERR.

Leedu saadab välja kolm diplomaati ja keelab 44 inimesel riiki sisenemise. Ukraina saadab välja 13 Vene diplomaati, Tšehhi kolm Vene saatkonna töötajat.

USA presidend Donald Trump teatas, et saadab välja 60 Venemaa kodanikku ja sulgeb Venemaa konsulaadi Seattle'is.

Moskvas nimetati Salisbury sündmusi terroriaktiks Venemaa kodanike vastu ja rõhutati, et London ei soovi "selle juhtumi uurimisel tegelikult koostööd teha", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Reedel, 23. märtsil peetud pressikonverentsil ütles Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, et Venemaad süüdistatakse Skripali mürgituse juhtumis emotsioonide pinnalt ning ühtki tegelikku tõendit ei ole esitatud, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Suursaadik Petrov: Skripali juhtumis süüdistatakse Venemaad tõenditeta >>

Suursaadik rõhutas, et Venemaa süüdistamine Skripalide mürgitamises on provokatsioon, mille motiivid võivad olla igasugused. Tema sõnul teatas Venemaa Suurbritanniale kohe oma soovist ühisest uurimisoperatsioonist osa võtta, kuid britid ei ole neile vastanud.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
kaitseatašee, Venemaa suursaatkond, Välisministeerium, Sergei Skripal, Sven Mikser, Eesti, Venemaa

Peamised teemad