21:58 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Uudised
lühendatud link
5610

Euroopa Liidu Läänemere strateegia üheksas aastafoorum toimub 4.–5. juunil Tallinnas Kultuurikatlas, kuhu oodatakse ligi 700 osalejat Eestist ja Euroopast. Aastafoorumi peamine teema on Läänemere piirkond pärast aastat 2020.

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Foorumil tutvustatakse Välisministeeriumi tellitud uuringut "EL Läänemere strateegia pärast 2020", mis analüüsib Läänemere strateegia (LMS) võrgustike ja projektide tööd ning tulemuslikkust strateegia eesmärkide täitmisel, teatab Välisministeerium.

Lisaks arutab foorum strateegia panust Läänemere ökosüsteemi seisundi parandamisel ning otsitakse võimalusi, kuidas piirkonda edasi viia globaalse digitaalkeskusena. Foorumil viiakse läbi 21 temaatilist seminari strateegia võtmevaldkondades, näiteks merekeskkonna kaitse, ohutus, energia- ja transpordi sektor ning piirkonna digiareng.

"Läänemere strateegia aastafoorumil otsitakse lahendusi kolmele strateegia eesmärgile: kuidas parandada Läänemere elukeskkonda, ühendada Läänemere piirkonda ja suurendada selle heaolu. Kinnitan omalt poolt, et Läänemere riikide valitsused teevad koostööd selleks, et edendada kestlikku, kaasavat ja loodust säästavad majandust," sõnas välisminister Sven Mikser.

Kõige rohkem on tuvastatud Läänemeres epilepsia ravimit >>

Strateegiaga seotud eesmärke viiakse ellu rahvusvaheliste ja rahvuslike projektide kaudu. Tegevuskavas on üle 100 lipuprojekti kogueelarvega ligi 300 miljonit eurot. Rohkem kui seitsmekümnes projektis osalevad ka Eesti partnerid. Juhtpartner on Eesti seitsmes lipuprojektis – kultuuri, energia, innovatsiooni ja kliimamuutustega kohanemise poliitikavaldkondades.

"Läänemere saastatus langetab meie kõigi elukvaliteeti, kuid tänu Läänemere regiooni valitsuste, ettevõtete, teadlaste, looduskaitsjate ja inimeste koostööle saavutame parema olukorra. Eesti huvi on senise hea koostöö jätkumine," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler.

Ohtlik Balti meri >>

Läänemere strateegia on Euroopa Liidu esimene makroregionaalne strateegia, millel on kolm eesmärki: kaitsta Läänemerd, ühendada regiooni ja suurendada heaolu. Strateegia puudutab 80 miljonit inimest (17 protsenti ELi elanikkonnast) ja kaheksat ELi riiki – Eesti, Leedu, Läti, Poola, Rootsi, Soome, Taani ja Saksamaa.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Registreerimine aastafoorumile on avatud Läänemere strateegia raamistiku osavõtjatele, selle võrgustikudele, projektide partneritele ning Euroopa Liidu institutsioonidele ja rahvusvahelistele organisatsioonidele, kes tegutsevad Läänemere regioonis.

Aastafoorumit korraldavad Eesti Välisministeerium, Balti Arengufoorum ja teised partnerid, tehes koostööd Euroopa Komisjoniga. Aastafoorum on kaasfinantseeritud Euroopa Regionaalarengu Fondi programmist "Interreg – Baltic Sea Region".

Hinnanguliselt pärineb 80% merre sattunud prügist maismaalt, kusjuures tänapäeval domineerib prügis just plast, mis laguneb looduses väga aeglaselt ning võib olla ka toksiline. Mereprügisse võivad loomad, linnud ja kalad kinni jääda (näiteks võrgusarnase ehitusega pakendiümbrised) või seda alla neelata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel.

Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi >>

Mereprügi teemat on käsitletud Euroopa Liidu merestrateegia raamdirektiivis, mille järgi peavad liikmesriigid hiljemalt aastaks 2020 tagama oma mereala hea keskkonnaseisundi. Lisaks käsitletakse mereprügi vähendamise meetmeid ka ringmajanduse tegevuskavas ning selle ühes meetmes ehk plastistrateegias, mis aitab kaasa plastide ringlussevõtu suurendamisele.

Tagid:
aastafoorum, elukeskkond, strateegia, ökosüsteem, meri, keskkond, EL, Välisministeerium, Siim Kiisler, Läänemeri, Eesti, Tallinn

Peamised teemad