18:47 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Uudised
lühendatud link
20 0 0

Eesti ID-kaartide tootja, Hollandi-Prantsuse ettevõte Gemalto, mis sattus kaartide turvaprobleemide tõttu mullu skandaali keskmesse, valmistab Suurbritannia Euroopa Liidust (EL) lahkumise (Brexit) järgsed uued passid.

TALLINN, 19. aprill — Sputnik. Gemalto hankevõidu vaidlustada kavatsenud Briti ettevõte De La Rue, mis on valmistanud senised Suurbritannia passid, teatas, et loobub hanke vaidlustamisest, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Brexit — protsess läks käima >>

Suurbritannia valitsuse otsus anda 560 miljoni euro suurune leping Gemaltole tehti EL-i hankereegleid järgides.

Välismaa firma võit Brexiti-järgsete Briti passide trükkimiseks tekitas Suurbritannia avalikkuses pahameelt.

PPA Tammsaare teenindus Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Briti päevalehe Daily Mail korraldatud avalik pöördumine, milles nõutakse Brexiti-järgsete sinikaaneliste passide valmistamist Suurbritannias, oli aprilli alguseks kogunud 266 000 allkirja.

Rahvusvaheline teadlaste grupp informeeris Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA), et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis pärast 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

Eesti eksperdid tõdesid, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates reede, 3. novembri hilisõhtust kell 24.

Juhtumi tuumaks oleva turvavea tõttu pole lahti muugitud ühtegi ID-kaarti.

ID-kaardi kriis maksis ametitele miljoneid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Turvariskiga ID-kaartidest uuendasid kasutajad märtsi lõpuks 494 000 kaarti, mis on 95 protsenti elektrooniliselt kasutatud kaartidest. 1. aprilli seisuga tunnistati ligi 300 000 kaardi sertifikaadid kehtetuks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti riik on löönud kokku ID-kaardi turvariskiga seonduvad kulud ja kahjunõude oma lepingupartnerile esitanud, ütles politsei- ja piirivalveameti (PPA) arendusosakonna büroojuht Margit Ratnik sügisel, soovimata avaldada konkreetseid numbreid.

President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema >>

Ratnik rääkis sügisel RIA korraldatud infoüritusel, et Eesti riik oma kulud kokku löönud ja kahjunõude kaartide tootjafirmale Gemaltole esitanud. Ainuüksi RIA otsesed kulud ID-kaardi kriisi lahendamisel ulatusid 1,8 miljoni euroni ning teist samapalju kulus politsei- ja piirivalveametil (PPA), selgus aprilli alguses.

Tagid:
dokument, turvarisk, ID-kaart, pass, Brexit, De La Rue, EL, Gemalto, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad