16:11 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
6120

Enamik Saksamaa (68%), USA (60%), Itaalia (60%), Prantsusmaa (57%) ja Suurbritannia (54%) elanikest on arvamusel, et Google, Facebook ja teised internetigigandid kasutavad algoritme info manipuleerimiseks poliitilistel eesmärkidel.

TALLINN, 19. aprill — Sputnik. Küsitlus korraldati projekti "Sputnik.Arvamused" raames firma IFop poolt teabeagentuuri ja raadio Sputnik tarvis.

Nende osakaal, kes arvavad, et Google"i, Facebooki ja teiste suurfirmade poolt edastatav info on objektiivne ja eelarvamustevaba on oluliselt väiksem – vaid 11% prantslastest ja sakslastest, 13% brittidest, 15% itaallastest ja 16% ameeriklastest jagab sellist arvamust. Vastamisega jäid jänni 21% sakslastest, 24% ameeriklastest, 25% itaallastest, 32% prantslastest ja 33% brittidest.

Andrus Ansip kohtus Facebooki juhtidega >>

Seejuures arvab Prantsusmaal ja Ameerikas valdavalt noorem osa elanikkonnast, et rahvusvahelised netihiiglased infoga manipuleerivad. Nooremate kui 35 aastat küsitletute seas moodustas info moonutamisse uskujate arv Prantsusmaal 62% ja USA-s 71%. Itaalias ja Suurbritannias on situatsioon vastupidine. Siin kahtlustab algoritmidega manipuleerimist rohkem vanem põlvkond.

Kas Google ja Facebook manipuleerivad infoga kellegi poliitilistes huvides?
Kas Google ja Facebook manipuleerivad infoga kellegi poliitilistes huvides?

Veel üks tendents näitab, et kõigis neljas riigis peavad avaliku arvamuse kujundamist võimalikuks valdavalt kõrgharidusega inimesed — USA-s ja Saksamaal on neid üle 70%, Suurbritannias ja Itaalias vastavalt 69% ja 64%.

Küsitlus viidi läbi 22.–27. märtsini Prantsusmaa vanima avaliku arvamuse küsitlusfirma Ifop poolt. Osavõtjaid vanusega 18 aastast ja enam oli 5029 – Prantsusmaalt, Saksamaalt, Itaaliast, Suurbritanniast ja USA-st. Maksimaalne valimi viga 95% tõenäosuse juures moodustab 3.1%.

USA on vastu netihiidude maksustamisele Euroopas >>

Õiend Sputnik.Arvamused projekti kohta

Rahvusvaheline avaliku arvamuse uuringu projekt käivitus 2015. aasta jaanuaris. Projektis osalevad partneritena tuntud uuringufirmad Populus, Ifop ja forsa. Projekti "Sputnik.Arvamused" raames korraldatakse Euroopas ja USA-s regulaarselt avaliku arvamuse küsitlusi aktuaalsetel sotsiaalsetel ja poliitilistel teemadel.

Üle poole ameeriklastest ei usalda oma meediat >>

Sputnik (sputniknews.com) on teabeagentuur ja raadio multimeedia esindustega kümnetes riikides. Sputnik haldab võrgulehti enam kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood ilmuvad inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Soros võrdles internetihiiglasi hasartmängufirmadega
Komisjon avalikustas Google'i ja Facebook'i maksustamise kava
Maailma avalikkus on toetanud RT-d ja Sputnikut Google´i vastu
Euroopa Komisjon määras Google'ile 2,4 miljardi eurose trahvi
Siseminister kohtub Google, Facebooki ja Twitteri esindajatega
Google sekkus USA presidendivalimistesse: otsingumootor "eelistab" oma kandidaati
Julian Assange Google´i korporatsiooni sidemetest USA valitsusega
It's Just Business. Google töötas Süüria vajadusteks välja "erilise" rakenduse
Facebook soovib oma kahe miljardi kasutaja arvamust
Facebook võtab kasutusele libauudiste märgistamise mehhanismi
Facebook kuulutas ekslikult elus kasutajad surnuks
Tagid:
manipuleerimine, netihiid, poliitika, ühiskond, Ifop, Sputnik, Facebook, Google, Sputnik.Arvamused, Suurbritannia, Euroopa, Prantsusmaa, Saksamaa, USA, Itaalia

Peamised teemad