15:00 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
8421

Ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov alustas teekonda Peterburist Murmanskisse, teatas Vene riiklik tuumaenergiakorporatsioon Rosatom.

TALLINN, 28. aprill — Sputnik. 144 meetri pikkune ja 30 meetri laiune alus pukseeritakse läbi Soome lahe ja piki Norra rannikut Murmanskisse ilma tuumakütuseta. Reaktor varustatakse kütusega Murmanskis ja see on kavas käivitada sügisel, vahendas ERR.

Ujuvtuumajaama lõppsihtmärk on Kirde-Siberis asuv Pevek.

Плавучий энергоблок (ПЭБ) Академик Ломоносов
Ujuvtuumajaam Akadeemik Lomonossov

Norra kardab, et laev võib sõita tormisel Atlandil Norra rannikul karile. See võib omakorda raskelt kahjustada Norra turismi- ja kalatööstust, vahendas Pealinn suvel.

Akkuyu tuumajaam: enam, kui majanduslikult kasulik projekt >>

Norra välisminister Børge Brende tõstatas plaani eelmisel nädalal kohtumisel Soome välisministri Timo Soiniga. Kuna laev liikleb tõenäoliselt rahvusvahelistes vetes, siis pole Läänemere-äärsetel riikidel õigust selle reisi sekkuda. Brende soovis, et Põhjamaad taotleksid Vene võimudelt ühiselt andmeid plaanitavast reisist ja sellega seotud riskidest.

Soome kiirguskaitsekeskuse (STUK) juhi Petteri Tiippana hinnangul on Akadeemik Lomonossov võrdlemisi väike rajatis — sellel on kaks reaktorit koondvõimsusega 70 megavatti.

Kui jaamakatsetus toimub Murmanskis, siis on transpordi riskid Läänemerel väiksemad. "Kui see sõidab tühjalt, siis on see samasugune laev nagu kõik teised," ütles Tiippana.

Akademik Lomonossov on Venemaale kuuluv ujuv tuumaelektrijaam. See sai valmis aastal 2010. Jaam on nime saanud Mihhail Lomonossovi järgi.

Ujuva tuumajaama tankimine Peterburis on tekitanud tugevat vastuseisu ohu tõttu linnale. Ohtlik on ka jaama liikumine Läänemerel ja Põhjamerel, mille pärast on tundnud muret Soome ja Norra. 4. juulil 2017 oli aga jaamas põleng.

Teda on mõeldud kasutada Kaug-Põhja maismaaobjektide või mere naftapuurtornide elektriga varustamiseks. (Allikas: Vikipeedia)

Balti keti nõrk lüli — Valgevene AEJ >>

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
ujuvtuumajaam, tuumajaam, Akadeemik Lomonossov, Rosatom, Pevek, Kirde-Siber, Murmansk, Peterburi, Soome laht, Norra, Läänemeri, Venemaa

Peamised teemad