18:52 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Uudised
lühendatud link
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
11230

Filmi esilinastusel Washingtonis olid kohal diplomaadid, ühiskonnategelased ja sõjaveteranid.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Vene mängufilmi "Sobibor", mis on pühendatud Teise maailmasõja ajal natslik surmalaagris korraldatud ülestõusule, oli tarvis näidata USA laiale vaatajaskonale, leiab Riigidepartemangu holokausti küsimuste erisaadik Thomas Yazdgerdi.

Film "Sobibor" jutustab ajaloo ainsast õnnestunud ülestõusust natslikus surmalaagris >>

Sellest teavitas RIA Novosti märkides, et filmi esilinastus toimus 1. mail Venemaa USA suursaatkonnas Washingtonis. Esilinastusele olid kutsutud Riigidepaetemangu, diplomaatiliste missioonide, sealhulgas Iisraeli suursaatkonna ning ühiskondlike organisatsioonide esindajad ja sõjaveteranid. Esilinastuseks Venemaa saatkonnas oli avatud näitus filmi aluseks olnud sündmustest pajatavatest foto- ja arhiividokumentidest.

Paljud meie hulgast mäletavad ja hoiavad alles pilte oma vanaisadest ja vanaemadest, kes võtsid osa Teisest maailmasõjast.
© Sputnik / Анатолий Гаранин

"Ma arvan, et seda peab igal pool näitama. Eeldan, et säärased filmid süvendavad holokaustist arusaamist," nentis Riigidepartemangu esindaja vene ajakirjanikele: "See on väga võimas film, ja see on väga piinarikas… Seda oli raske vaadata, aga ta on hädavajalik, sest inimesed peavad teadma, et niisugused asjad on tõepoolest toimunud, selline sõda on aset leidnud," teatas Riigidepartemangu esindaja ajakirjanikele.

Diplomaadid avaldasid tänu võttegrupile ja Punaarmeele

USA suursaadik Venemaal aastail 2008 – 2011 John Ross Beyrle avaldas omakorda filmi "Sobibor" esilinastusel tänu Konstantin Habenskile ja kogu tema võttegrupile, kes on loonud niisuguse filmi ajal, mil "kultuurilise usulise ja rassilise sallimatuse ilmingud saavad üha valjemaks."

Jamali koolipoisi ettekanne Bundestagis paisus skandaaliks >>

Diplomadid avaldasid võttegrupile ja Pinaarmeele erilist tänu NSV Liidu ja Punaarmee rolli eest võitluses natsismi vastu. Ta mainis et ülestõusu ja pagemine Sobibori surmalaagrist korraldas nõukogude ohvitser, rahvuse poolest juut Aleksandr Petšorski.

"Meie, iisraelased, juudi rahvas, ei unusta mitte üksnes oma ennast ohverdanud venelasi Punaarneed ja kogu NSV Liitu võitluses natsismi vastu, vaid me ei unusta ka kunagi seda, et meile, juutidele andis Punaarnee võimaluse sõdida natsidega, kes hävitasid kuus miljonit meie rahva esindajat," lausus diplomaat.

Jakunin: miks Merkelile venelased ei meeldi >>

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on teatanud, põhineb näitleja ja lavastaka Konstantin Habenski linateos tõestisündinud sündmustel ning jutustab kogu Teine maailmasõja vältel ainsana oktoobris 1943. aasta oktoobris aset leidnud õnnestunud ülestõusust natside Poolas Sobibori surmalaagris.

Film "Soboibor" jõuab kinolinale meediaagentuuri Rossija Segodnja toetusel. Välismaal esindab meediagruppi rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
Tagid:
natslik, srumalaager, Sobibor, film, esilinastus, ajalugu, Teine maailmasõda, Riigidepartemang, Konstantin Habenski, Washington, USA, Venemaa

Peamised teemad