09:58 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Uudised
lühendatud link
8010

Prantsusmaa president Emmanuel Macron toob juunis kokku kümnest riigist koosneva nn tahte koalitsiooni, mille eesmärk on valmistada Euroopa relvajõud ette selleks, et koos kriisiolukordades tegutseda.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Ametnike sõnul allkirjastavad Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Itaalia, Hispaania, Hollandi, Belgia, Portugali, Taani ja Eesti kaitseministrid juunis Pariisis kavatsuste dokumendi, milles lubavad arendada välja ühise strateegilise tegevuse, jagada analüüse ja prognoose probleemsetest kohtadest, mis võivad vajada sekkumist, ning koordineerida oma jõud tulevaste operatsioonide jaoks, vahendas ERR viitega väljaandele Politico.

EL-i 25 riigi välisministrid käivitasid ametlikult PESCO >>

Macron rääkis sellest ideest eelmise aasta septembris Euroopa integratsiooni puudutavas Sorbonne'i kõnes. Ta kutsus üles looma Euroopa ühist kiirreageerimisjõudu, kaitse-eelarvet ja doktriini tegutsemiseks erakorralistes olukordades, kus USA ja NATO ei pruugi sekkuda.

Prantsusmaa tahab värvata liitlasi, kes võivad aidata tal kanda sõjalist koormat eelkõige Aafrikas, kus Prantsusmaa 2012. aastal üksi Malis sekkus, et takistada islamimässulistel riigi üle kontrolli võtmist.

Kaitseminister tahab anda ettevõtjatele õiguse toota relvi, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Euroopa armee on müüt >>

Välisasjade nõukogu võttis 11. detsembril ametlikult vastu otsuse PESCO käivitamisest. Vähem kui kuu aja eest sai nõukogu liikmesriikidelt ühise tahteavalduse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

PESCO-s osalevad 25 riiki on: Austria, Belgia, Bulgaaria, Tšehhi, Horvaatia, Küpros, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Iirimaa, Läti, Leedu, Luksemburg, Holland, Poola, Portugal, Rumeenia, Sloveenia, Slovakkia, Hispaania ja Rootsi.

PESCO kohustab EL-i liikmesriike senisest rohkem ja süsteemsemalt koostööd tegema: suurendama kaitsekulutusi, tegema oma üksusi kättesaadavaks EL-i operatsioonideks, looma ühiseid sõjalisi võimeid ja tugevdama kaitsetööstust. Seejuures säilib liikmesriikidel suveräänne õigus juhtida oma riigikaitset.

Euroopa Ühendriikide loosungist – ammune idee uute varjunditega >>

Euroopa uuel sõjalisel liidul on eranditult irratsionaalne, Venemaa-vastane iseloom ja see on juba ette määratud läbikukkumisele, vastasel korral oleks see idee realiseeritud juba möödunud sajandi keskpaigas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti RIA Novosti analüütiku kommentaari.

Tagid:
julgeolek, liit, sõjaline, PESCO, Emmanuel Macron, Euroopa, Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Eesti

Peamised teemad