10:05 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Uudised
lühendatud link
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
18013

Natsi-Saksamaa tingimusteta kapitulatsiooni aastapäeval nõudsid vasakpoolsed Saksamaa Bundestagis langenud Nõukogude kodanike ja sõdurite väärikat mälestamist ja Nõukogude Liidu poolt võitlusesse fašismiga antud panuse õiglast hindamist.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Arvestades Saksamaa "ohvrite rohkuse poolest enneolematut" kallaletungi Nõukogude Liidule, on "Saksamaa poliitika ülesanne püüelda Venemaaga rahumeelse kooseksisteerimise poole," teatas Saksa vasakpoolsete fraktsiooni esimehe asetäitja Jan Korte Ino.tv-le.

Filmi "Sobibor" Tallinna esmaesitlusel inimesed nutsid >>

"Vaevalt enam keegi teabki, et Berliini ei vabastanud mitte ameeriklased, vaid venelased," ütles Korte kategooriliselt. "Otsustavaks pöördepunktiks sõjas oli Stalingradi lahing — natsi vägede esimene suur lüüasaamine."

Poliitik rõhutas, et ükski riik ei kannatanud natsionaalsotsialistide läbi nii nagu Nõukogude Liit.

"Teises maailmasõjas ajal kaotas elu 27 miljonit Nõukogude kodanikku. Pole ühtki perekonda, kus poleks olnud sõjaohvreid. Miljonid Vene sõjaväelased surid Saksa sõjavangis näljasurma," meenutas ta.

Filmi Sobibor Tallinna esmaesitlusel inimesed nutsid
© Sputnik / Денис Пастухов, Владимир Новиков

"On täielik vale, kui väidetakse, et see oli tavaline sõda ja et selles sõdisid Saksamaa väärikad relvajõud," ütles Saksamaa vasakpoolsete parlamendifraktsiooni juhataja asetäitja.Tema sõnul pole keegi ajaloos rikkunud sõjapidamise reegleid nii rängalt nagu natsi-Saksamaa NSV Liidu vastases sõjategevuses.

Mälu ei saa koost lahti võtta

Samal ajal kui paljudes endise Nõukogude bloki riikides lammutatakse Nõukogude sõduritele-vabastajatele püstitatud monumente, nõuab Jan Korte jätkuvalt monumendi püstitamist miljonitele "Adolf Hitleri idasõjakäigu" ohvritele.

Kahjuks on Saksa poliitiku algatus vaid üksik hääl sõjaohvrite mälestusmärkide hävitamise ja sõja mälestuse rüvetamise orgial.

Riigidepartemang soovitab ameeriklastel vaadata Venemaa filmi "Sobibor" >>

Sõjamälestiste rüvetamine ja demonteerimine kogub hoogu. See on eriti silmatorkav Balti riikides, pärast Tallinnas pronkssõduri teisaldamisega antud avapauku.

asetasid kaitseväe kaplanid pärja ka Rahumäe juudi kalmistule
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ei möödu nädalatki, kui Euroopa eri nurkadest ei saabu kurbi teateid järjekordsest vandalismiaktist Nõukogude sõdurite mälestusmärkide kallal.

Eesti rahvusvähemuste koja juht ja filosoofiadoktor Rafik Grigorjan leiab, et maailmas on käimas nn Nõukogude sõdurite-vabastajate monumentide eemaldamise kampaania, kellest on nüüd riikides, kus monumente lammutatakse, saanud okupandid ja sissetungijad.

Ukraina palub Eestilt abi pronkssõduri küsimuses >>

"See "kampaania" ei alanud täna, vaid käib juba pikka aega ja mulle tundub, et see ei ole juhuslik," ütles Grigorjan intervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti.

Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
Tagid:
kapitulatsioon, fašism, võitlus, võit, sõda, võidupüha, Suur Isamaasõda, NSV Liit, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad