13:32 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Uudised
lühendatud link
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
5012

Assotsiatsiooni "Vene rahvuskaaslased Euroopas" liikmed rääkisid uudisteportaalile Sputnik Eesti raskustest, mis neil tuli igavese tule toomiseks Läti Daugavpilsist Tallinnasse ületada.

TALLINN, 9. mai — Sputnik, Oleg Leontjev. Võidupüha künnisel toimus Nõukogude sõdurite mälestussamba juures Daugavpilsis süüdatud igavese tule üleandmise aktsioon Eestile, Lätile ja Leedule. Idee autor ja ürituse algataja on Lätis hästi tuntud avaliku elu aktivist Joseph Koren. Ta võttis ühendust "Surematu polgu" rongkäigu korraldajatega Eestis ja Leedus ning kutsus neid üles süütama Daugavpilsi igavesest tulest mälestusküünlad oma pealinnades.

Veteranid ja Venemaa diplomaadid panid Pronkssõdurile lilli >>

Üks Tallinna "Surematu polgu" korraldajatest, assotsiatsiooni "Vene kaasmaalased Euroopas" juhatuse liige Aleksei Jessakov rääkis portaalile Sputnik Eesti täpsemalt, kuidas igavese tule üleandmine Lätist Eestile toimus. Tema sõnul pidid kummagi riigi aktivistid kohtuma riigipiiril, sest mõlema riigi kaitsepolitsei jõupingutuste tulemusena keelati Eesti aktivistidel siseneda Lätti ja Läti omadel Eestisse.

Politsei peatas neli korda

"Selliste naiivsete kirvemeetoditega püüavad nad meid lahutada, lukustades meid kitsastesse rahvuslikesse "kongidesse". Isegi tee piirini ei kulgenud päris ilma seiklusteta. Eesti politsei pidas meie auto ilma põhjuseta teel piirini kinni neljal korral. Seda tehti küll ettekäändel, nagu oleks neile tulnud signaal, et autot juhib väidetavalt ebakaine juht, siis näiliselt rutiinseks dokumentide kontrolliks, siis veel mingil põhjusel. Kokku kulus meil rohkem aega politseiga suhtlemiseks, kui teekonna läbimisele," ütles Jessakov ühiskondlike aktivistide katsumustest jutustades.

Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev >>

Igavene tuli toodi Daugavpilsist vana hea petrooleumilambiga. Kolmapäeval, 9. mail süüdatakse mälestusküünlad Nõukogude sõduritele Tallinnas, Riias ja Vilniuses.

© Sputnik
Igavene tuli anti üle Eesti aktivistidele

"See on lihtsalt ime, et pärast aastatepikkust sõda nõukogude mälestusmärkidega, mille päästsid valla Balti riikide valitsused ja kohalikud rahvusradikaalid, oli Daugavpilsis, kunagises iidses Vene linnas Dvinskis veel säilinud igavene tuli," jätkas vestlust teine "Surematu polgu" korraldaja Tallinnas ja "Venemaa rahvuskaaslased Euroopas" juhatusse kuuluv Sergei Tšaulin.

Tema sõnul loodab ta väga, et järjekorras juba kolmas Tallinna "Surematu polk" korraldatakse ilma politsei ja Teises maailmasõjas lüüasaanute kohalike poolehoidjate provokatsioonideta.

Saksamaa: lõpetage NSV Liidu panuse moonutamine fašismivastases võitluses >>

"Kutsume kõiki tallinlasi tulema täna bussijaama juurde ja kõndima koos meiega võitjate portreesid kandes Tallinna vabastajate monumendini, et näidata sellega Võidu vastastele, et kedagi pole unustatud ja midagi pole ununenud," lõpetas Tšaulin.

Viis "Surematut polku" üle kogu Eesti

Sputnik Eesti kirjutas juba, et 9. mail toimub vabariigis viis "Surematu polgu" üritust.

Traditsiooniliselt ei ole nende ürituste formaat igal pool ühesugune, kuid olemus jääb samaks – sõjas osalenute portreede ja grupipiltide, fotodega nende perekonnaalbumitest rongkäigus kõndides mälestavad inimesed Suurt Isamaasõda.

Tallinnas algab kolonni kogumine, nagu varasematel aastatelg, Odra tänava maja nr 10 juures kell 17.30. Rongkäigu algus on kavandatud kell 18:00 Odra tänav 10 maja juurest ja kulgeb kuni Filtri tee 14 objektini. Üritus on registreeritud Politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuris ning kõik rongkäiku puutuvad korralduslikud küsimused on kokku lepitud.

"Rinde kohalolekukontroll": erinevate riikide elanikud mälestasid sõjaveterane >>

Sõjaväekalmistul Filtri tee 14 paigaldavad "Öise vahtkonna" aktivistid ja ühenduse "Suurest Isamaasõjast osavõtjate järeltulijad" stendid, millele külalised saavad kinnitada oma Suures Isamaasõjas osalenud lähedastest sõja aastatel tehtud pilte. Samuti saab siin näha Võidupühale ja ajaloolistele teemadele pühendatud lastejoonistuste näitust ja muid materjale.

Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
Tagid:
igavene tuli, ühiskond, võidupüha, 9. mai, Surematu polk, Joseph Koren, Aleksei Jessakov, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad