20:23 07. Aprill 2020
Kuula otse
 • USD1.0885
 • RUB82.5675
Uudised
lühendatud link
4310

Eesti emad on harjunud hakkama saama nii emaks olemise kui tööeluga. Saame siiski veel palju ära teha, et ühiskond emadelt ainult ei ootaks, vaid rohkem toetaks, ütles president Kersti Kaljulaid emadepäeval Vabaduse väljakul kõneledes.

TALLINN, 13. mai — Sputnik. "Me kõik oleme oma lastele parimad. Kuigi nad ei ole meid valida saanud. Aga nad ei vahetaks meid siiski targemate, ilusamate, rahulikumate, rohkem kodus aega veetvate, mõistvamate vanemate vastu," vahendas presidendi kantselei Kaljulaidi sõnu.

EV100 emadepäev üllatab oma ainukordsusega >>

"Sest lapsed on, teate, hiiglama targad. Nad võtavad maailma, iseendid, meid, suuri inimesi, alati nii kui nad on. Ja nad vaatavad meid üldjuhul tunnustavalt, silmade särades. Välja arvatud juhul, kui nad vaatavad meid altkulmu ja paugutavad uksi," rääkis president Kaljulaid.

Riigipea selgitas, et emad on harjunud hakkama saama, aga ka nemad kuluvad ja siin saab ühiskond palju ära teha, et emasid toetada.

"Meid saab aidata lasteasutuste võrk, kuhu saame lapse turvaliselt jätta ükskõik, mis töögraafikuga töötades. Meid saab aidata, kui kaaskodanikud ei vaata meid viltu seepärast, et sellist lasteasutust kasutada tahaksime. Meid saab aidata, kui meie tööandjad rõõmustavad meiega kaasa, kui jääme lapseootele," ütles president.

 • День Матери в Таллинне
  Emadepäeva tähistamine Vabaduse väljakul
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Мать года - генеральный секретарь Союза инваспорта Сигне Фалькенберг
  Aasta emaks kahe lapse ema ja aktiivne invaspordi edendaja Signe Falkenberg
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • В День матери на площади Свободы
  Emadepäeva tähistamine Vabaduse väljakul
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Хор мальчиков исполняет песню Спасибо, мама! Ты всего дороже
  Emadepäeva tähistamine Vabaduse väljakul
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • День матери всех женщин на площади Свободы поздравляли нарциссами
  Emadepäeva tähistamine Vabaduse väljakul
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • На площади Свободы в день Матери собралось много людей
  Emadepäeva tähistamine Vabaduse väljakul
  © Sputnik / Светлана Бурцева
1 / 6
© Sputnik / Светлана Бурцева
Emadepäeva tähistamine Vabaduse väljakul

"Meid saab aidata, kui tööandjad ei vaata viltu ei meile ega meie laste isadele, kui on vaja haige lapsega kodus olla. Meid saab aidata, kui lasta meil tööd teha paindlikult, kus vähegi võimalik – me teeme seda tööd innuga ja öösitigi, kui me tajume, et meie püüdlusi olla ühtaegu ema ja osaleda tööelus, tõesti ja siiralt, iga päev, hinnatakse," ütles president Kersti Kaljulaid.

Tema sõnul kui emasid nõndamoodi aidata, siis jaksavad nad ka paremini ja mis kõige olulisem, ka rohkem naeratada. "Ma soovin kõikidele Eesti emadele seda õnne, et neil oleks, kellele toetuda. Ja et see toetajate ring oleks palju-palju laiem kui omaenda teinepool ja vanavanemad. Ilusat emadepäeva!"

Kõne täisteksti leiate siit. Detailset kirjeldust üritusest Vabaduse väljakul võite lugeda portaali venekeelsest osast. Sputnik Eesti korrespondent jälgis toimuvat sündmuskohal.

13. mail tähistab Eesti emadepäeva eriliselt: mitmetes linnades üle Eesti toimuvad EV100 emadepäeva kärumatkad ning emadepäeva kontsert toimub esmakordselt vabas õhus, Tallinna Vabaduse väljakul, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Pered tahavad vanemahüvitise asjus ise otsuseid langetada >>

Esimest korda toimus ka üle-eestiline EV100 emadepäeva kärumatk, mis kingib peredele toreda võimaluse veeta üheskoos armas hetk.

Kahe Tallinna restorani peakokk Pavel Gurjanov
© Sputnik / Вадим Анцупов

Emadepäev

Emadepäev on Eestis mai teisel pühapäeval. Emadepäeva tähistati esmakordselt 10. mail 1908 Ameerika Ühendriikides Lääne-Virginias Graftoni kirikus.

Eestis tähistati seda päeva esmakordselt 1922. aastal Uderna koolis piduliku koosviibimisega, mille organiseeris Naiste Karskusliit Helmi Mäelo algatusel. Üle-eestilisena tähistati seda päeva aasta hiljem, 3. juunil 1923.

Emadepäeva tähistamine kogus populaarsust ja seda tähistati kuni 1940. aastani. Uuesti hakati Eestis emadepäeva tähistama 1988. aastal.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
kõne, kuupäevad, ema, laps, ühiskond, emadepäev, Kersti Kaljulaid, Vabaduse väljak, Eesti, Tallinn

Peamised teemad