11:21 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
5510

Esmaspäval, 14. mail täitub 25 aastat päevast, mil Eesti, Leedu ja Sloveenia said Euroopa Nõukogu täisliikmeteks. Eesti oli 27. Euroopa Nõukogu liige, tänaseks kuulub organisatsiooni 47 riiki.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Liitumislepingu allkirjastasid 14. mail 1993 Eesti toonane välisminister Trivimi Velliste ja Euroopa Nõukogu peasekretär Catherine Lalumière, teatab Välisministeerium.

Euroopa Nõukogu kaalub venevastaste sanktsioonide tühistamist >>

Suursaadik Katrin Kivi sõnul on Eesti alates liitumisest tugevdanud Euroopa Nõukogu abiga oma demokraatlikke institutsioone ja aidanud kaasa rahvusvahelise õiguse normide edendamisele.

Eesti on kistud Euroopa Nõukogu korruptsiooniskandaali
© Sputnik / Владимир Федоренко

"Eesti on aktiivne organisatsiooni liikmesriik, kellele on oluline seista Euroopa Inimõiguste Konventsiooni ja Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuste autoriteedi kindlustamise eest ning panustada soolise võrdõiguslikkuse edendamisse, lapse õiguste kaitsesse ning inimõiguste kaitsesse internetis. Neist põhimõtetest lähtus Eesti ka Euroopa Nõukogu Ministrite komitee eesistujana 1996. ja 2016. aastal," ütles suursaadik Kivi.

Tähtpäeva auks korraldavad Eesti, Leedu ja Sloveenia alalised esindused Euroopa Nõukogu peakorteris, Strasbourgis, piduliku vastuvõtu ja avavad ühise fotonäituse.

Aukülalistena saavad sõna EN praegune ja endine peasekretär Thorbjörn Jagland ning Catherine Lalumière, Eesti õiguskantsler Ülle Madise, Leedu asevälisminister Neris Germanas ja Sloveenia Välisministeeriumi kantsler Damjan Bergant.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja >>

Euroopa Nõukogu

Euroopa Nõukogu (EN) on rahvusvaheline organisatsioon, millesse kuulub 47 liikmesriiki Euroopast ja Aasiast. Euroopa Nõukogu põhilised tegevusvaldkonnad on inimõigused, sotsiaalõigused, keelelised õigused, haridus ja kultuur.

Euroopa Nõukogu ei ole Euroopa Liidu institutsioon ja seda ei tohi segamini ajada Euroopa Liidu Nõukoguga, mida mõnes dokumendis samuti nimetatakse Euroopa Nõukoguks.

Euroopa Nõukogu oluline saavutus on Euroopa inimõiguste konventsiooni koostamine 1950. aastal, mille raames asutati Euroopa Inimõiguste Kohus.

Euroopa Nõukogu alaline asukoht on Strasbourgis, juhtorganid on parlamentaarne assamblee ja ministrite komitee. Nõukogu ametlikud keeled on inglise ja prantsuse keel.

Euroopa Nõukogu peasekretäri valib parlamentaarne assamblee koos sekretariaadi juhtidega viieks aastaks. Alates 1. oktoobrist 2009 on peasekretär endine Norra peaminister Thorbjorn Jagland.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
liitumisleping, täisliige, liitumine, juubel, Euroopa Nõukogu, Trivimi Velliste, Sloveenia, Leedu, Eesti

Peamised teemad