16:14 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Uudised
lühendatud link
8211

Eesti ja Läti eurosaadikud Yana Toom ja Andrei Mamõkin andsid üle uue petitsiooni nendes riikides elavate mittekodanike õiguste rikkumise kohta. Uus petitsioon mittekodanike õiguste rikkumisest on pühendatud liikumisvabadusele.

TALLINN, 17. mai — Sputnik. Yana Toomi büroo veebilehel avaldatud petitsiooni autorid juhivad tähelepanu sellele, et mittekodanikud maksavad makse ja alluvad EL-i reeglitele, kuid ei saa kasutada kõiki majandusalaseid õigusi.

Euroopa viskas Baltikumi tiiki kivi: pritsmeid on palju, tolku aga vähe >>

"Eesti mittekodanikud maksavad makse, mis laekuvad Euroopa Liidu institutsioonidele. Mittekodanikud alluvad EL-i reeglitele, kuid ei saa kasutada kõiki majandusalaseid õigusi," öeldakse 16. mail Euroopa Parlamendis registreeritud uues petitsioonis.

Uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et eelnevalt, 24. aprillil hääletas Euroopa Parlamendi petitsioonide komisjon ühe enamhäälega mittekodanike valimisõigusi käsitleva petitsiooni vastu, millele olid alla kirjutanud Yana Toom ja tema Lätist valitud kolleegid Andrei Mamõkin ja Tatjana Ždanoka.

Seejärel lubas Yana Toom esitada uue petitsiooni mittekodanike õiguste asjus. Probleem peitub selles, et põhilised erinevused EL-i kodanike ja mittekodanike õigustes puudutavad töötajate liikumisvabadust.

Nii et ainult EL-i kodanikel on õigus tööleasumise eesmärgil ilma mingite piiranguteta EL-i riike pidi ringi liikuda ja nad võivad arvestada samasuguse suhtumisega väljavalitud riigi poolt, märgib Yana Toomi büroo laialisaadetud pressiteates.

Euroopa Parlamendis arutleti petitsioon Läti ja Eesti kodakondsuseta isikute õigustest >>

"Täna võimaldab Euroopa õigus tekkida paradoksaalsel olukorral, kui Euroopa Liidus registreeritud firma kasutab vaba liikumist, selle omanik aga mitte. Näiteks, teil võib olla väike äriettevõte Eestis, te tahate viia selle üle Soome. Firma võib kolida, omanik aga – kuidas juhtub," selgitab Yana Toom.

Erinevused ei puuduta üksnes töötamisega seotud aspekte, vaid ka teisi eluvaldkondi. Näiteks võivad Eesti mittekodanikud Schengeni vööndist väljaspool kasutada viisavaba sisenemise õigust ainult 15 riiki (Eesti kodanikud – 139 riiki).

Mittekodanikele ei laiene ka EL-i reeglid, mis puudutavad perekonnaõigust. Nii ei saa mittekodanikud abielulahutuse korral sugugi alati nõuda Eesti seaduste rakendamist.

Uue petitsiooni menetlemist Euroopa Parlamendi asjaomases komisjonis on oodata käesoleva aasta lõpuks.

ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet käsitleb Balti riikide mittekodanikke kodakondsuseta isikutena. Käesoleval ajal moodustavad nad umbes 6% Eesti ja 11% Läti elanikkonnast.

Toom: Euroopa Parlamendis taheti muuta dokumenti mittekodanike kohta >>

Peamiselt on need vene keelt kõnelevad elanikud. Mittekodanike küsimuse lahendamisele on korduvalt üles kutsunud ÜRO, OSCE ja Euroopa Nõukogu organid ning samuti Venemaa. Vabariikide valitsused eiravad neid üleskutseid.

Tagid:
õigused, petitsioon, mittekodanikud, Euroopa Parlament, EL, Andrei Mamõkin, Tatjana Ždanoka, Yana Toom, Läti, Eesti

Peamised teemad