06:32 24. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1091
  • RUB68.6301
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
3412

Miks süüdistab lääs lakkamatult telekanalit RT kõigis surmapattudes ja esmajoones "propaganda" levitamises? Hankuki võõrkeelte ülikooli professor Dennis Morgan leiab oma artiklis väljaandele Counter Punch, et need süüdistused on mitte ainult alusetud, vaid ka lääne meedia materjalid kujutavad endast propagandat.

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Artikli autori arvates järgib RT, erinevalt lääne peavoolumeediast, kindlalt sõnavabaduse põhimõtteid ega rakenda oma saadete suhtes tsensuuri.

Esimesena peavoolu vastu

20. sajandi viimasel veerandil kasvanud globaliseerumise ajastul on inglise keel hõivanud maailma keelte hulgas juhtiva koha ja kinnistanud oma staatuse põhilise rahvusvahelise suhtluskeelena.

See hirmutav sõna "alternatiiv": miks läänes Sputnikut kardetakse >>

Sugugi mitte juhuslikult ei kerkinud USA samal ajal pärast külma sõja lõppu ainsaks domineerivaks üliriigiks oma varjamatu eesmärgiga saavutada ülemaailmne hegemoonia. Inglise keel, mis oli olnud Briti impeeriumi keeleks, säilitas oma valitseva rolli, kui USA võttis endale Briti impeeriumi rolli. Ja nagu keelte puhul teada, tähendab keele valdamine võimet ajusid kontrollida.

Ja siis, aastal 2005 astus ülalmainitud konteksti taustal rahvusvahelise meedia areenile riiklik uudistesaadete telekanal Russia Today (RT). Kui Margarita Simonjan, kes oli tollal 25-aastane, määrati RT peatoimetajaks, teatas ta, et tema kanal asub tööle samavõrd kõrgem tasemel, nagu seda teevad ka juhtivad rahvusvahelised uudistekanalid, kuid seejuures hakkab see "kajastama Venemaa arvamust maailmast" ja pakkuma rahvusvahelisele vaatajaskonnale "objektiivsemat pilti" Venemaast endast.

Ent rahvusvahelised eksperdid, ametiisikud ja suurimad meediakanalid tõstsid otsekohe Venemaa kanali ümber kära, raputades maha tolmu stereotüüpidelt külma sõja aegade stereotüüpidelt kommunistliku propaganda osas. Käivitades oma ringhäälingu, mis sai suunatud USA hegemoonia vastu maailmas, ja heites veebi- ja satelliitülekannete abil väljakutse peavoolu-uudistele (ennekõike ameeriklaste omale), köitis RT kiiresti miljonite vaatajate tähelepanu kogu maailma ulatuses. Näis, et Vene telekanali populaarsuse kasvuga kasvasid ka kartused USA-s ja lääneriikides, kes võtsid nõuks ninmetada RT-d "Putini propaganda hääletoruks", mis levitab desinformatsiooni ja valet.

Sputnik Eesti pöördus kaebusega Pressinõukogusse >>

Vale kui süüdistusvahend

Kas niisugune hinnang on õiglane? Kas RT on tõepoolest pelgalt Kremli propaganda vahend, mis külvab desinformatsiooni ja valet, või on see siiski platvorm, mis kujundab vaatajates objektiivsemat ettekujutust Venemaast ja väljendab Venemaa vaateid globaalsete küsimuste osas?

Olles pühendanud küllaltki palju aega RT uudiste ja saadete vaatamisele, jõudis professor Morgan järeldusele, et nende inimeste väited, kes kritiseerivad RT-d kui "propaganda" allikat, on täiesti alusetud. Enamgi veel, niisugused väited ise osutuvad iseenesest propagandaks.

Teisest küljest ei ole kinnitused selle kohta, et kanal pakub "objektiivset pilti Venemaast" ja väljendab Venemaa vaateid, olgugi need tõele lähemal kui süüdistused "propagandas", ka siiski päris täpsed. Teisisõnu, uudiseid valgustatakse sel telekanalik läbi Venemaa vaatenurga ülemaailmsetele probleemidele, kuid enamik saatejuhtidest ei ole Venemaa kodanikud. Enamgi veel, kõigi väidete kiuste, justkui annaks RT vaatajatele ettekujutust ainult Venemaast ja kõigest, mis temaga seotud, on vaid tagasihoidlik osa saatemahust pühendatud Venemaale ja tema sisepoliitikale.

Ebamugavad küsimused: miks Sputnikut Eestis taga kiusatakse >>

Tõsiasi, et kõik, mida RT kohta räägitakse, on lausa vale, näitab, kes tegelikult propagandaga tegeleb ja avalikult väärinfot levitab, leiab professor. Levitades kogu seda räpast laimu RT suhtes, näitavad nad seeläbi oma tõelist olemust ja kui nad teile sel teemal valetavad, siis suure tõenäosusega valetavad nad teile ka kõiges muus. Tegelikult tegelevad peavoolu meediakanalid juba ammuilma pettusega ja levitavad "uudiste" tähe all võltsteavet – peaasi et reitingud kerkiksid.

Ja lõpuks peamine põhjus, miks professor Morgan RT-d toetab, peitub selles, et kõik telekanali töötajad on professionaalid, neid on hästi palju suurepäraseid saatesarju ja dokumentaalfilme ning kõik need on väga informatiivsed ja huvitavad.

Kas teenib see (mis iganes see ka oleks) Putini "tellimust" või mitte, ei ole professori vaatevinklist üldse tähtis.

Tähtis on see, et tegemist on tõelise ajakirjandusega, nendib Morgan kokkuvõtteks.

Ameeriklastel tasub niisuguse alternatiivsete vaatenurkade ja arvamuste allika eest, mis heidavad väljakutse peavoolumeedia üldlevinult ühekülgsele teabevoolule, tänulik olla.

Meedialahingud >>

Kuigi kõik meediakanalid teenivad nii või teisiti mingisuguseid huve ja ideoloogiat, saab meedia tervist tervikuna mõõta ainult meediakanalite mitmekesisusega Seetõttu pole küsimus selles, kinnitab Morgan, kas te "olete nõus" või "ei ole nõus" sellega, mida Russia Today teile näitab – olulisem on see, et meedia võrdse ligipääsetavuse ja kättesaadavuse põhimõte on demokraatia tervise ja tuleviku nurgakiviks.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
propaganda, telekanal, meedia, meedialahingud, RT, Dennis Morgan, USA, Lääs, Venemaa

Peamised teemad