02:15 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
2711

Tallinnas 29.-30. mail toimuv e-valitsemise konverents toob Eestisse mitmeid rahvusvaheliselt väljapaistvaid digiarengute asjatundjaid ning tutvustab Eesti e-riigi viimaseid suundumusi 80 riigi esindajale.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Kahepäevasel konverentsil astub üles enam kui 30 digiarengute asjatundjat ja suunajat. Konverentsi avab president Kersti Kaljulaid, teatas Tallinna linnavalitsus. 

Isikuandmete kaitse üldmäärus annab inimestele suurema kontrolli oma andmete üle >>

Konverentsi peaesinejateks on Beth Simone Noveck, Andrew Keen, Guénaëlle Gault ja Niels Godfredsen. Konverentsil on esindatud kõik maailmajaod, 6 riiki on esindatud ministritasandil: Afganistan, Antigua ja Barbuda, Bangladesh, Ghana, Santa Lucia ja Ukraina.

Konverentsi osana toimub ka töötuba "Tallinn — nutika riigi nutikas pealinn". Tallinna teekonnast e-valitsemisele annab ülevaate linnasekretär Toomas Sepp, lisaks tutvustatakse ettekannetes avalike ürituste infosüsteemi ning kaasavat linnaplaneerimist.

E-riigi Akadeemia arendusdirektor Hannes Astoki sõnul keskendub tänavune konverents internetikasutajate ootustele ja vajadustele riigiga suhtlemisel ja digitaalsel asjaajamisel.

"Riigid ja omavalitsused seisavad silmitsi tõsiasjaga, et inimesed on internetis, kuid nemad mitte, või on seal kasutajate jaoks väga ebamugavalt.

Konverentsi mõte on teadvustada valitsustele ja organisatsioonidele vajadust olla oma rahva jaoks olemas ka internetikeskkonnas ning pakkuda ideid, kuidas tuua kogukonnad, omavalitsused, IT ettevõtted ja start-upid arendama inimestele vajalikke ja käepäraseid teenuseid," ütles Hannes Astok. "E-riigi arendamine on ühislooming, mitte ametkondade ajaviide. Eesti võiks olla siin eeskujuks."

Konverentsi aruteludes otsivad eksperdid muu hulgas vastust küsimustele, kas Euroopa Liidu uus andmekaitseseadus takistab või toetab digiarengut, kas riigid suudavad pakkuda kodanikele kasutaja-keskseid e-teenuseid ning millised on digiajastul demokraatia proovikivid.

Ühtlasi saab tutvuda Eesti IT- ja digivaldkonna iduettevõtete ning idapartnerlusriikide e-riigi arendamise kogemuste ja uuemate arengutega.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

E-riigi Akadeemia esitleb konverentsil uuendatud enam kui 100 riigi kübersuutlikkust kaardistavat riikide küberturvalisuse indeksit.

Neljandat korda toimuva e-valitsemise konverentsi korraldab E-riigi Akadeemia välisministeeriumi, Rootsi valitsuse, Tallinna linna ja Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusel.

Lähem info esinejate ja kava kohta ning otseülekanne aruteludest konverentsi ajal Tallinn e-Governance Conference veebilehelt.

"Suhtlus riigi ja inimese vahel on kolinud internetti: 96 protsenti tuludeklaratsioone esitatakse elektrooniliselt ja 30,5 protsenti hääletab e-valimistel internetis," märkis Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtumisel Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga mullu suvel.

Mai alguses Riigikogus heakskiidu saanud küberturvalisuse seadusega kehtestab riik tugevamad nõuded ettevõtjatele ja riigiasutustele nii küberohtudeks valmistumiseks, infosüsteemide ja andmebaaside haldamiseks kui ka küberintsidentidest teavitamiseks, vahendas uudisteportaal Spuntik Eesti.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul on Eesti üks esimestest Euroopa riikidest, kes loob täiesti uue küberturvalisuse seaduse.

Ministrid allkirjastasid Tallinna e-valitsemise deklaratsiooni >>

Eesti riigi kriitiliste andmekogude turvalisuse ja säilitamise tagamine vajab senisest palju rohkem tähelepanu — puudu on õiguslik raamistik, mitmes kriitilises andmekogus on olulisi puudujääke infoturbe tagamisel, näiteks logide analüüsimisel, läbistustestimisel, mobiilsete seadmete kaitsmisel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Riigikontrolli teadet.

Tagid:
e-riik, e-valitsemine, IT, rahvusvaheline, konverents, Kersti Kaljulaid, Bangladesh, Antigua, Afganistan, Eesti

Peamised teemad