15:29 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
4631

Kiievis tapeti Venemaa kodanik Arkadi Babtšenko. Keda selles süüdistada? Kiievil on sellist küsimust isegi ei tekkinud!

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Kui kusagil midagi juhtub, võib jõuda vaid kümneni lugeda, enne kui selles süüdistatakse Venemaad. Kas hakkas Euroopas lund sadama, kas langes keegi Suurbritannias teadvusetult maha, kas lõppesid mõned presidendivalimised ootamatu tulemusega – kõike seda tegi Venemaa.

Mõnikord aga ei tule kümnenigi lugeda. Kiievis lasti maha Venemaa kodanikust ajakirjanik Arkadi Babtšenko. Ja teate, kes on süüdi? Muidugi ei tea, juurdlust pole veel toimunud, kurjategijat ei ole tabatud. Aga Ukraina ametnikud ütlevad juba ette –  loomulikult Venemaa. Miks? Eks sellepärast, et kes siis veel. 

Meediani jõudis info politsei visiidist Babtšenko majja enne tema mõrva >>

Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman näiteks on ajakirjaniku tapmisest kõneldes "veendunud, et Venemaa totalitaarne aparaat ei andestanud talle ausust ja põhimõttekindlust". Surnutest räägitakse kas head või mitte midagi, seetõttu jätame printsipiaalsuse küsimuse sulgudesse. Ent eelnevalt on Ukraina välisminister Pavlo Klimkin juba selgesti vihjanud, et Moskva kasutab "Ukraina destabiliseerimiseks erinevaid taktikaid ".

Vaevalt küll võib ajakirjaniku mõrvamine olla mittepoliitiliseks sündmuseks. Aga kuidagi ülearu kiiresti ja täpselt sobitati see Ukrainas üldisesse venevastasesse poliitikasse – otsekui olnuks just selle pusletüki jaoks kindel koht olemas ja kõik oli juba enne mõrva ära otsustatud. Muidugi, rohkete kogemusega järjestikku kõiges Venemaa süüdistamises pidigi see Ukraina ametnike jaoks niisama loomulik olema kui einevõtt ja hingamine. Midagi on viltu läinud – eks selle kõige taga ole Kremli intriigid. 

Aga see, et ajakirjanikke tapetakse ja pistetakse eimilleski süüdiolevaina türmi mitte Venemaal, vaid Ukrainas – on needki Kremli intriigid? Või siiski Ukraina enese teatud süsteemsed probleemid? Mispärast pole Ukraina vanglas mitte Olesja Buzina ega Pavel Šeremeti mõrtsukad, vaid ajakirjanik Kirill Võšinski?

Ukraina välisministeerium lubas Võšinski vahetust Sentsovi vastu >>

Ja üldse, võib-olla oleks meil aeg küsida: mispärast Venemaa kodanikud, olles koduriigist lahkunud, surmaohtu satuvad? Miks neid mingisuguse väidetava Novitšokiga mürgitatakse, neile selga tulistatakse – ja selles otsekohe Venemaad süüdistatakse?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
mõrvajuurdlus, provokatsioon, ajakirjanik, sõnavabadus, mõrv, SBU, Arkadi Babtšenko, Kiiev, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad