19:32 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
9921

Eestimaa pealinna elanikud jagavad suhtlusvõrgustikes agarasti fotosid üleni tihedaisse võrkmoodustistesse mähitud puudest, mille oksad kubisevad tuhandetest röövikutest. Kas see loodusnähtus iseendast ohtu kujutab, sellest kõneles eksklusiivintervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti loodusetundja Dmitri Musolin.

TALLINN, 31. mai — Sputnik. Maikuu lõpus avaldas briti väljaanne Daily Mail foto ebatavalisest loodusnähtusest: tuhanded röövikud on ühes Suurbritannia metsadest mässinud puud ja põõsad tihedasse võrgutaolisse kangasse, muutes selle otsekui kujunduselemendiks mõnest õudusfilmist.

Samasugust pilti, nagu selgus, on näha ka Tallinnas. Sellele juhtis esmajoones oma Facebooki-kontol tähelepanu Lasnamäe linnaosavanem Maria Jufereva, kes kutsus selle linnaosa elanikke üles pildistama kohti, kus kahjureid on märgatud.

Entsefaliidinakkust võib saada mujaltki kui puugilt >>

"Lasnamäe ei pole küll Inglismaa, aga ometi on meiegi puid samuti tabanud röövikute pealetung; saatsime linnaosavalitsuse poolt Keskkonnaametile kirja küsimustega, kes on süüdi ja mida teha. Kommentaaridesse võib jätta foto sellistest ämblikuvõrkudest koos osundusega asukohale, et kogu selle õuduse ulatusest aru saada," kirjutas Jufereva.

Sõnum leidis lasnamäe elanike seas elavat vastukaja. Postituse kommentaarides jagasid netikasutajad hirmuäratavaid fotosid üleni ämblikuvõrkudesse mähkunud puude ja põõsastikega. Kõlas oletus, et röövikute sedavõrd tavatu aktiivsus on seotud Eesti jaoks anomaalse maikuise kuumusega.

Ohtlikud ei ole, küll aga vastikud

Seda kinnitas intervjuus uudisteportaalile Sputnik Eesti ka entümoloog, bioloogiateaduste kandidaat Dmitri Musolin. Tema sõnul ei ole sugugi tegemist mingisuguse anomaaliaga – samalaadsed toominga-võrgendkoidest kahjurite – massesinemised leiavad aset iga 3 – 5 aasta tagant. Nende kahjurite praeguse aktiivsuse põhjuseks on pehme talv ja väga soe kevad.

Кусты в паутине
© Sputnik /
Oksad kubisevad tuhandetest röövikutest

"Need puukahjurid võivad üsna kiiresti nahka pista terve toominga lehestiku ja kui toidust puudu tuleb, kolivad nad üle kõrvalseisvate taimedele ja isegi esemetele. Nad põimivad ämblikuvõrgutaolise võrgendi, mille abil saavad maapinnale laskuda või tuule puhudes ühelt puult teisele edasi lennata," lausus Musolin.

"Need kahjurid inimestele ega ka loomadele mingit kahju ei tee," kinnitas ekspert.

Ta märkis, et puudele kahjurite pealetung enesest ohtu ei kujuta – kui kahjurid ründasid toomingat hooaja alguses, siis võib puu selsamal kevadel teistkordselt lehtida ja suve jooksul täielikult taastuda. Samas tunnistas ekspert, et toominga-võrgendkoi rikub olulisel määral asulate esteetilist ilmet.

Soome meedia: tappev paeluss tuleb Eesti metsadest >>

"Tolle liigi ohtlikkus seisneb selles, et kui nad toitumise lõpetavad, siis hakkavad nad ehitama suuri pesi, kuhu koguneb sadu, isegi tuhandeid röövikuid, seal koovad nad oma kookoneid. Need pesad võib lihtviisil mehaaniliselt ära koristada, kõige sagedamini ulatub nende maht kolmeliitrise purgi suuruseni. Võrgendi võib samuti maha võtta, kui see puhtesteetiliselt silma riivab," märkis Musolin.

Kõik kohad on neid täis

Britte ja eestlasi ehmatavad kahjurid on rünnanud ka Peterburit, millest teavitab eeskätt Rossija 24. Telekanali andmeil puudutas toominga-võrgendkoi pealetung mitmeid erinevaid linnaosi. Spetsialistid seletavad kahjurite säärast käitumist ilmastikutingimustega – soe vihmata kevad soodustab nende aktiivsust.

Samasugust pilti, nagu kirjutab Valgevene Sputnik, täheldatakse ka Minskis. Röövikud hävitasid terve klumbitäie dekoratiivpõõsasaid pealinna Partisani linnaosa linnavalitsuse juures Simon Bolivari haljasalal. Lõpuks töödeldi klumpi vastavate eriotstarbeliste ainetega – ja kahjurid hukkusid.

Tagid:
võrk, röövik, loodusnähtus, puu, loodus, Dmitri Musolin, Maria Jufereva, Peterburi, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad