21:23 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
9830

Moskvaga sõbralike suhete taastamine, Itaalia kaupade naasmine Vene turule, sanktsioonide tühistamine - kõik see kuulus "Liiga" ja "Viie tähe liikumise" poolt kokku lepitud valitsusprogrammi, kirjutab autor.

Igor Gaškov, RIA Novosti

Itaalia president Sergio Mattarella blokeeris EL nõudmisel koalitsioonivalitsuse moodustamise. Agentuurile RIA Novosti teadaolevalt kavatsesid valimised võitnud "Liiga" ja "Viie tähe liikumine" tühistada Venemaa-vastased sanktsioonid ja alustada lähenemist Moskvale. Riigil seisavad tõenäoliselt ees uued valimised. Nendel võivad riigipea poolt tagasi lükatud poliitilised jõud võtta veenva revanši ja tõstatada sanktsioonide kaotamise küsimuse uuesti.

Itaalia pusle

Moskvaga sõbralike suhete taastamine, Itaalia kaupade naasmine Vene turule, sanktsioonide tühistamine — kõik see kuulus "Liiga" ja "Viie tähe liikumise" poolt kokku lepitud valitsusprogrammi. Valmisolekut need lubadused täita kinnitasid Itaalia poliitikud ka Peterburi majandusfoorumil. 'Liiga' esindaja Paolo Grimoldi märkis, et "uus valitsuse tõstatab, vaatamata survele, sanktsioonide tühistamise" ja kavatseb "saada esimeseks valitsuseks Euroopas, mis järgib selget sellesuunalist poliitikat". Vestlusega ühinenud Vladimir Putin ütles, et Kreml oli Itaalia poliitikute meeleoludestteadlik  ja peab neid "erakordselt positiivseteks". 

Joondumine paremale: Itaalia peaministriks saab advokaat >>

RIA Novosti allikad kinnitavad, et mõni päev enne Conte erruminekut teatati Euroopa Parlamendi esimehele Antonio Tajanile ametlikult Itaalia kavatsusest blokeerida Venemaa-vastaste sanktsioonide pikendamine järgmisel EL tippkohtumisel 2018. aasta juulis. See põhjustas Brüsseli kõrgetes kabinettides pahameeletormi. Paar tundi pärast Peterburi foorumi lõppemist muutus poliitiline olukord Itaalias dramaatiliselt. Koalitsioonivalitsuse juht Giuseppe Conte teatas oma suhete katkestamisest Sergio Mattarella'ga ja astus tagasi. Poliitikud ei nõustunud majandusministri kandidaadiga, kelle president tagasi lükkas. Mattarella tegevusest solvunud "Liiga" ja "Viie tähe liikumise" esindajad katkestasid läbirääkimised.

Riigipea nimetas tehnilise peaministri, kes töötas varem Rahvusvahelises Valuutafondis. Reaalne sanktsioonide tühistamise võimalus lükkus edasi määramatusse tulevikku.

EL kaotab usaldusväärsust

Vestluses agentuuriga RIA Novosti kinnitas Veneto piirkonna saadik Stefano Valdegamberi "Liiga" juhi Matteo Salvini otsustavust kaitsta oma programmi Euroopa võimustruktuurides. Tema sõnul ei soovinud uus valitsus "vaikimisi EL nõudmistega nõustuda , sest Itaalia on liidu oluliseks doonoriks".

"Liiga" toetajate silmis kaotab Euroopa Liit oma usaldusväärsuse, sest kaitseb Euroopa majandushuve vaidlustes USA-gaebaefektiivselt . "Brüssel näitab üha enam, et langetades poliitilisi ja kaubanduslikke otsuseid, mis on vastuolus tema enda huvidega, ei saa ta olla ülemaailmses konkurentsis iseseisev," ütles Valdeghamberi.

Conte valitsuse langemine, enne kui ta jõudis valitsemagi hakata, paistab EL ennetava löögina, kus kompromissitule vastasele pandi jalg ette.  

Vastasseis pole aga kaugeltki lõppenud. Itaalia presidendi valivad parlamendisaadikud ja seetõttu on tema legitiimsus piiratud. Valimistulemustel põhineva koalitsiooni mittetunnustamisega tühistas Mattarella de facto valimistulemused. Uus hääletamine on vältimatu. Vaid kaudselt valitud poliitiku vastased süüdistavad teda "lugupidamatuses otsedemokraatia vastu".

Valijate ärritus võib kaasa tuua Venemaaga lähenemise toetajate uue võidu. Itaalias ollakse EL survestväsinud . Peaminister Silvio Berlusconi lahkus 2011. aastal Brüsseli surve tõttu. Aastatel 2014-2016 sundis Euroopa Liit Roomale peale tööõiguse reformi. Veel üks riigilaeva suunamuutuse nõudmine EL poolt suurendaks "Viie tähe" ja "Liiga" toetajate viha veelgi.

Uutel valimistel võidavad Venemaa toetajad 

2018. aasta juulis toimuva EL tippkohtumise ajaks on Itaalia poliitilise kriisi lävel. 'Viie tähe liikumise" ja "Liiga" suunast on kosta üleskutseid presidendi tagandamiseks. Itaalia seaduste kohaselt pole see siiski lihtne. Ainuüksi küsimuse arutamine vastavas parlamendikomisjonis võtab ega kaheksa kuud. Ja tõestada, et Mattarella väärib sunniviisilist tagandamist, on väga problemaatiline: vaevalt et tema tegevuses suudetakse tuvastada riigireetmist. Samal ajal ei ole presidendi määratud valitsusel lootust saada parlamendi heakskiitu. 

Itaalia võttis Euroopa pantvangi >>

Lisaks "Viis tähe liikumisele" ja "Liigale", kellel on parlamendis enamus, on seadusandlikus kogus ka teisi poliitilisi jõude, kes pooldavad lähenemist Venemaale. "Eelkõige peame silmas selliseid erakondi nagu "Itaalia vennad" või Silvio Berlusconi "Forza Italia". Ka nemad on Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamise poolt," selgitab Torino ülikooli õigusteaduste professor Maurizio Marrone.

"Mis puutub president Mattarellasse, siis tema peamine mure on hoida riik EL-s ja euroalal. Väärib märkimist, et ta valiti presidendiks ajal, kui parlamendis domineeris Demokraatlik partei ja tema praegused seisukohad ei erine USA Demokraatliku partei seisukohtadest," ütles ekspert.

Itaalias juhib Berlusconi koalitsioon >>

Niisiis, ees seisavad uued valimised. Juba nimetatakse ka konkreetset kuupäeva — 29. juuli. Venemaale on selline tulemus üsna vastuvõetav. Sotsioloogilised küsitlused näitavad, et "Liiga" ja "Viie tähe liikumine" säilitavad valijate toetuse ja neil on kõik võimalused oma edu korrata. 

Itaalia euroskeptikute võitlus eurofiilidega on alles hoogu kogumas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
valitsuskriis, ennetähtaegne, valimised, sanktsioonid, Itaalia valitsus, Lega, Five Star, Itaalia parlament, EL, Sergio Mattarella, Luigi Di Maio, Giuseppe Conte, Silvio Berlusconi, Matteo Salvini, Rooma, EL, Itaalia

Peamised teemad