05:59 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Uudised
lühendatud link
12402

Ukrainast ja Gruusiast rääkides on väga oluline nimetada asju õigete nimedega – sõda on sõda ja okupatsioon on okupatsioon, lausus president Kaljulaid reedel Lennart Meri konverentsi avaõhtusöögil.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Riigipea viitas oma kõnes, et rahvusvaheliselt kasutatakse endiselt nii Gruusiast kui ka Ukrainast rääkides eufemisme nagu "administratiivne piirijoon" või "külmutatud konflikt", selle asemel, et kutsuda asju õigete nimedega, edastab presidendi kantselei. 

Kaljulaidi lõhestumine: sõjakõned Kiievis, rahukõned Tallinnas >>

"Reeglitel põhinev, demokraatlik ja liberaalne maailmakord säilib vaid siis, kui me enam ei teeskle, et meid ei survestata nende poolt, kes arvavad, et tugevamate huvid on palju tähtsamad kui riikide ja rahvaste vabadus," lausus riigipea.

Tänavune Lennart Meri konverents keskendub Euroopa ja NATO tulevikule.
© Sputnik / Юрий Абрамочкин

Ta lisas, et on mitmeid riike, kelle võimalused piirata nii enda elanike kui ka teiste vabadusi aina suurenevad. "Me peaksime vähemalt oma partnerite ja liitlastega rääkima avatult sellest, kui lähedal me oleme kaljuservale võrreldes sajandi algusega," lausus president.

"Mida me ka ei arvaks Ukraina juhtimise kvaliteedist, siis Ukraina inimesed on vabad. See on väga suur eelis, millele saab ehitada üles tugeva majanduse ning õigusriigi. Kõik pole kadunud seni, kuni inimesed võivad olla oma poliitiliste liidrite peale vihased, ilma et peaksid kartma selle tagajärgi," lisas president Kaljulaid.

12. Lennart Meri konverentsi teemaks on "Järgmised sada aastat" ning see on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale ja vaatleb tulevikku läbi minevikuprisma. Konverents toimub 31. maist kuni 3. juunini.

President Kaljulaidi kõne inglisekeelset täisteksti on võimalik lugeda siit.

Lennart Meri konverents on rahvusvaheline kõrgetasemeline igal aastal toimuv konverents, kus arutatakse Põhjamaade ja Euroopa idaosa välispoliitilisi ja julgeolekuküsimusi.

President Lennart Meri
© Sputnik / Виталий Арманд

Konverentsil osalevad Euroopa, USA, Venemaa ja teiste riikide riigipead, ministrid, parlamendiliikmed, rahvusvaheliste organisatsioonide juhid ja teised. Konverents on nimetatud Eesti presidendi Lennart Meri järgi. Esimene konverents toimus 2007.

Eesti inimesed hindavad meie presidentidest kõige enam Lennart Merit ja vähim Toomas Hendrik Ilvest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aasta alguses.

Merit hinnaTaasiseseisvunud Eesti esimese presidendi Lennart Meri populaarsus ametikaaslaste ees on mäekõrgune: teda eelistab 64,5 protsenti kõigist küsitletutest.

Eesti inimesed hindavad presidentidest enim Merit ja vähim Ilvest >>

Tagid:
poliitika, okupatsioon, konverents, julgeolek, sõda, Kersti Kaljulaid, Lennart Meri, Gruusia, Eesti, Ukraina

Peamised teemad