19:11 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
Õppused (114)
8611

Umbes 18 000 sõdurit 19-st peamiselt NATO riigist alustavad pühapäeval USA Euroopa maavägede juhatuse korraldatavat õppust Poolas ja Balti riikides, et tõhustada lahinguvalmidust alliansi idatiival.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Eesti territooriumil peetavast osast võtab osa üle 2000 kaitseväelase, vahendas ERR. Kaheksandad manöövrid Saber Strike kestavad 15. juunini ning leiavad aset pärast seda, kui Poola teatas, et kaalub ettepanekut paigutada alaliselt riiki USA sõdurid.

Poola kaitseministeeriumi dokumendi kohaselt on Varssavi valmis kulutama 1,5 kuni 2 miljardit dollarit (1,3 kuni 1,7 miljardit eurot), et aidata katta USA tankiüksuse kohaloleku kulud Poolas.

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma >>

Ettepanek tõi kaasa Moskva viivitamatu kriitika, Kremli hinnangul ei aita säärane samm mingilgi viisil kaasa julgeoleku ja stabiilsuse tagamisele kontinendil.

Osalejate arvult suurimad tänavu Eestis korraldatavad õppused on mais peetav Siil ja juunis toimuv Saber Strike, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Saber Strike on USA sõjaväe 7. armee 2010. aastast igal aastal korraldatav sõjaväeõppus, mis toimub roteerudes Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas. Õppuse üks eesmärke on harjutada USA ja NATO vägede koostööd.

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras kohtus aprillis Ameerika Ühendriikides staabiülemate komitee esimehe kindral Joseph Dunfordiga, kellega arutati riikide vahelist kaitsekoostööd.

Kindralid käsitlesid kohtumisel julgeolekuolukorda NATO idatiival ning ettevalmistusi suvel Brüsselis toimuvaks NATO tippkohtumiseks.

Valgevene piiri suunas liiguvad tuhanded Ameerika tankid >>

Kindral Terrase sõnul on oluline, et USA sõjaline kohaolek meie piirkonnas oleks nähtav ja tajutav, et tagada arvestatav heidutus agressiivse Venemaa vastu.

Kolmapäeval algas suurõppus Siil
© Estonian Defence Forces http://mil.ee

"Eesti kaitsekoostöö Ameeria Ühendriikidega on laialdane ja Eesti jaoks strateegilise tähtsusega. NATO võimsaima liikmesriigina on USA kohalolek Euroopas võtmetähtsusega, sest see aitab tagada sõjalise jõu tasakaalu kontinendil," ütles kindral Terras.

Otsus NATO vägede paigutamisest Balti riikidesse ja Poolasse sai kinnitatud alliansi tippkohtumisel Varssavis 2016. aasta suvel väidetavalt seoses neid Venemaa Föderatsiooni poolt ähvardava kallaletungi ohuga.

Moskvas on korduvalt teatatud, et ei olda huvitatud NATO-ga vastasseisu õhutamisest ei Läänemere piirkonnas ega kus iganes veel, ja rõhutatud, et Venemaa ei tungi ealeski ühelegi NATO riigile kallale.

Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all >>

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATO-s suurepäraselt, et Moskval puudub kavatsus kellelegi kallale tungida, ent kasutatakse lihtsalt ettekäänet paigutamaks Venemaa piiride äärde aina rohkem rohkem sõjatehnikat ja pataljone, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lavrovi sõnul "on Venemaa viimase veerandsajandiga, vaatamata katsumustele, ausalt läbinud oma osa teekonnast külma sõja pärandi likvideerimisel".

Venemaa välisminister lisas, et lääneriigid, laiendades NATO-t itta, "provotseerivad nõukogudejärgses ruumis ebastabiilsust ja õhutavad venevastaseid meeleolusid."

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Prantsuse president Emmanuel Macron tegi Peterburi majandusfoorumil NATO kohta unikaalse avalduse, süüdistades suhete halvenemises Venemaaga just kollektiivset Läänt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mai lõpus.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Suurimad õppused on tänavu Siil ja Saber Strike
Lõppeb õppus Saber Strike
Õppusel Saber Strike algab brigaadiharjutus
Õppusel Saber Strike algab brigaadiharjutus
NATO lahingugrupid harjutavad õppusel Saber Strike
Tagid:
sõjaline, õppus, Saber Strike, NATO, Poola, Läti, Leedu, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad