19:09 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
34860

Ameerika politoloogi ja Eesti ekspresident Ilvese lubadus võtta Venemaalt väidetava rünnaku korral Omsk, Tomsk ja Piiter ajas Narva jõe tagused naabrid naerma.

TALLINN, 5. juuni — Sputnik, Andrei Igorõšev. USA õppejõud ja raadio Vaba Euroopa kunagine koosseisuline propagandatöötaja Toomas Hendrik Ilves, kes saatuse veidra iroonia tõttu 2006. aastal väikese ja tema ameeriklastest kolleegidele eksootilise riigi presidendiks sai, on alati kippunud oma välisajakirjanduses antavates intervjuudes "kildu viskama". 

Eesti endine president: NATO võtab Venemaalt Omski, Tomski ja Peterburi >>

Isegi pärast Eesti presidendi ametist lahkumist jätkab Ilves ühiskonna šokeerimist ootamatute avaldustega. Nüüd siis ütles Ilves intervjuus Ukraina väljaandele, et Venemaa saab Eesti ründamise korral karistada Põhja-Atlandi sõjalise liidu — NATO võimsa vastulöögiga, mille tagajärjel Föderatsioon kaotab mitte ainult Peterburi, vaid ka Tomski ja Omski.

Vastates küsimusele, kas Venemaa ohustab Eestit, ütles ta, et sõjalises mõttes seda ohtu täna ei ole, sest Eesti on NATO liige ning seega kaitstud kogu alliansi jõuga. "Muidugi võib Venemaa rünnata Eestit, kuid varsti pärast seda võib ta kaotada isegi Omski ja Tomski, rääkimata Peterburist," ütles Ilves.

Venelased olid siiralt üllatunud ja vastasid

Kui eestlaste jaoks pole presidendipensionit nautivast politoloogist Eesti demokraatia isa sõnavõtud ammu enam uudiseks, siis venelastele pakub see selgelt pinget. Seepärast ei lasknud reaktsioon end kaua oodata.

Venemaa Riigiduuma haridus- ja teaduskomitee esimene aseesimees, Omski oblastist valitud Oleg Smolin arvas, et Ilves sonib, rääkides Venemaa väljavaadetest kaotada selle Balti riigi ründamise korral oma linnad. "Tahaksin küll järgida diplomaatilist etiketti, kuid see on raske. Arvan, et see on ränk sonimine, kusjuures kahes punktis. Esiteks, esimeses osas, et Venemaa ründab Eestit… see avaldus on suunatud omaenda rahva hirmutamisele.

Teiseks, ma arvan, et kui see esimene sonimine tõeks osutuks ja Venemaa ründaks Eestit, siis Eesti kindlasti ei ründaks Omski ega Tomski… Loodan, et erinevalt Eestist pole NATO-s, hullud," ütles Smolin.

Kui te vaid tunneksite Putinit nii, nagu tunneme teda meie… >>

Ta lisas: "Meie (venelased — toim.) lähtume sellest, et me ei pea jaburusele jaburusega vastama. Arvan, et peame ilmutama kindlameelsust, naerma ja mitte mingeid vastukäike tegema." 

Politoloog Juri Svetov kommenteeris raadios Sputnik poliitiku avaldust järgmiselt: "Kahjuks tunduvad mõnede Balti riikide poliitikute avaldused meeletutena.

Eesti on Venemaa ajalooline naaber ja ta on varem korduvalt kannatanud, sest tema territooriumil toimusid võimsate naabrite — Saksamaa, Rootsi, Taani ja Venemaa sõjalised kokkupõrked.

Kaliningradis paikneb suur Venemaa sõjalaevastiku kontingent
© Sputnik / Константин Чалабов

Sellest oleks võinud õppust võtta ja püüda luua heanaaberlikud suhted kõikide riikide, sealhulgas ka Venemaaga, sõltumata sellest, kas sealne poliitiline süsteem meile meeldib või mitte." Ta rõhutas, et Venemaa ei kavatse alustada sõda kellegi, eriti Eesti vastu. 

Tuntud publitsist Dmitri Puškov (Goblin) teatas intervjuus Föderaalsele uudisteagentuurile, et peab Eesti endise riigipea avaldust naljakaks. "Venemaa pole abikaasa, kellest Ilves end lahutada lasi ja siis teise linna sõitis, et teda enam mitte kunagi näha. Naaberriigi juurest ära minna ei saa ja seetõttu on parem rahus elada.

Muide, viimati pitsitasid Peterburi, mida tol ajal nimetati Leningradiks, Adolf Hitler ja tema sõber Mannerheim (üks Soome juhtidest Teise maailmasõja ajal – toim.). Neil ei tulnud sellest midagi mõistlikku välja — Leningradi all langenud sakslaste hulk on muljetavaldav. Eestlasi, minu teada polegi nii palju, kui me Leningradi all sakslasi hävitasime. No las proovivad, milles küsimus?" lõpetas Puškov.

Ämari jaoks valmistati personaalne tuumalõhkepea >>

Poliitiline raskekahurvägi 

Venemaa Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee esimees Leonid Slutski ütles, et Venemaa ei ohusta Eestit ega kavatse teda rünnata, ja avaldus Venemaa võimalikust rünnakust on mõeldud Venemaa demoniseerimiseks. Tema sõnul saame me Eesti poliitikud ainult üles kutsuda pidama oma retoorikat heanaaberlikkuse vaimus ja mitte šokeerima maailma üldsust "seniilsete hüpoteesidega".

Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komitee esimene aseesimees Vladimir Džabbarov väljendas endise presidendi Toomas Hendrik Ilves avalduse puhul arusaamatust väidetava Venemaa ohu suhtes, öeldes, et Venemaa ei ründa kedagi, kuid on alati valmis vastulöögiks.

Hoopis halastamatum oli Föderatsiooninõukogu infopoliitikakomisjoni esimehe ja analüütilise programmi 'PostScript' autori Aleksander Puškovi poolt Ilvesele adresseeritud poliitiline satiir sotsiaalvõrgustikus Twitter:

"Eesti endine riigipea Ilves tegi tuju heaks. Ta võiks tulla KVNi (Venemaal populaarne üliõpilaste huumori ja leidlikkuse konkurss – toim.) või Tallinna varieteesse. Tema fantaasiad, et Venemaa võiks kaotada Omski, Tomski ja isegi Peterburi panevad vaid muigama. Me ei loovutanud neid isegi Hitlerile, ammugi siis Ilvesele… Ja ei ründa Eestit keegi, rahunegu maha ja söögu Twixi."

Bundeswehri piloodid lahkuvad, sest ei taha Venemaaga sõdida >>

Katkine plaat

Juba 20 aastat on Balti riikide poliitikute huulilt pidevalt kostnud väiteid Venemaa väidetavalt kasvavast "ohust". Need poliitikud kasutavad iga sõrmest välja imetud ettekäänet, et venevastasele hüsteeriale vinti peale keerata  ja endale Lääne partnerite tähelepanu tõmmata. 

2016. aastal toimunud NATO tippkohtumisel Varssavis otsustati paigutada Leedu, Läti, Eesti ja Poola territooriumile NATO sõjaline kontingent, kuid esimesed Lääne väeüksused ilmusid Balti riikidesse niipea, kui nad 2004. aastal NATOga ühinesid. Moskva on korduvalt rõhutanud, et ta ei kavatse rünnata ühtegi NATO liikmesriiki, kuid NATO kasutab selliste kohalike poliitikute nagu Ilves provokatiivseid avaldusi oma kohaloleku suurendamiseks Venemaa idapiiril.

Samal teemal

Bundeswehri piloodid lahkuvad, sest ei taha Venemaaga sõdida
Balti riikide kaval plaan - kasutada ameeriklasi elava kilbina
Keegi ei taha surra: mida lubab Eestile NATO ja mida tõotab Venemaa doktriin
Tagid:
Eesti ründamine, raadio Vaba Euroopa, NATO, Aleksander Puškov, Vladimir Džabbarov, Dmitri Puškov, Juri Svetov, Oleg Smolin, Leonid Slutski, Toomas Hendrik Ilves, Omsk, Tomsk, Eesti Vabariik, Sankt-Peterburg, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad