21:57 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
12761

Endine Eesti president kardab väga, nagu tüüpilisele Baltimaade poliitikule kohane, Venemaa kallaletungi. Aga ei suuda seda kuidagi ära oodata, mistõttu otsustas täispangale välja minna.

Maria Baljabina, raadio Spuntik

"Inimestel sõidab lihtsalt katus minema." Nii kommenteeriti Peterburis Eesti endise presidendi ähvardusi Venemaa aadressil. Mäletatavasti lubas Toomas Hendrik Ilves Venemaale, et too kaotab Omski ja Tomski, rääkimata juba Peterburist, kui tema riigile kallale tuleb.

"Tehke proovi": Venemaa vastus Ilvese provokatiivsele avaldusele >>

Jätkem sulgudesse, et Moskva kellelegi, sealhulgas Tallinnale kallale tungida ei kavatse: on ilmselge, et seda ei juhtu mitte kunagi. Lihtsalt, kui Baltikumi poliitikud lõpetavad "Venemaa poolt ähvardavast ohust" rääkimise, siis peaaegu ei jäägi neile teemasid jutuaineks ja avalikeks avaldusteks.

Härra Ilves aga, nagu tüüpilisele Baltikumi poliitikule kohane, ehitab oma vaadete süsteemi üles "nõukogude okupatsiooni" tekitatud kannatustele. Ja veel – see on juba tema isiklik eripära – kategoorilisele keeldumisele ligi kolmandikuga tema riigi kodanikest vene keelt rääkida. Nii et tema jaoks on Tomski äravõtmine nähtavasti helesinine unistus, mille rajale ei tohiks kerkida tõsiasi, et Venemaa ikka kuidagi kallale ei tule.

Aga huvitav, kas NATO-s nendest plaanidest Venemaa territooriumi äranäpsamise kohta ikka teatakse? Ei kavatseks ju Eesti omaenese jõududega võidukale vallutusretkele asuda.

Ega muud, kui et Ilvese plaani kohaselt peavad Siberisse minema NATO sõjaväelased – ju siis sõidavadki spetsiaalselt nende tankide jaoks laiendatud Euroopa teid pidi läbi Eesti otsejoones Tomskisse, hõivates sel teel möödaminnes ka Venemaa põhja-pealinna. Kas niiviisi kujutab poliitik enesele seda üritust ette?

Kui te vaid tunneksite Putinit nii, nagu tunneme teda meie… >>

Muidugi on lihtne mõõgaga vehkida, kui tead, et isiklikult sinul, kui just teab-mida järsku ei juhtu, sõdida ei pruugi. Veelgi hõlpsam, kui sügaval hingepõhjas saad aru, et Venemaaga sõdida ülepea ei tulegi ja kõigil neil kõnedel ei ole tegelikkusega mingit seost. Küllap on Baltikumi poliitikutel raske – kogu elu ootad, millal Moskva lõpuks ometi ründab, tema aga ei kavatsegi. Eks siis peabki ise argisesse tavaellu värve lisama.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
retk, üleskutse, poliitika, rünnak, NATO, Toomas Hendrik Ilves, Omsk, Tomsk, Peterburi, Siber, Eesti, Venemaa

Peamised teemad