11:15 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Uudised
lühendatud link
332102

Ukrainast tulnud vabatahtlik Vladislav Nitškov, kes praegusel ajal elab Eestis, saatis president Kersti Kaljulaidile kirja palvega mitte anda Ukrainale rahalist toetust.

TALLINN, 6. juuni — Sputnik, Ilona Ustinova. Ukrainlane Vladislav Nitškov pöördus presidendi poole palvega rahalist toetust Ukrainale enam mitte anda, kuna leiab, et see raha oleks otstarbekam panustada Eesti Vabariigi arengusse.

Kaljulaidi lõhestumine: sõjakõned Kiievis, rahukõned Tallinnas >>

Kirja autor põhjendab oma seisukohta sellega, et Ukraina valitsus on korrumpeerunud ja vaevalt küll see olukord lähemal ajal muutub.

"Varastavad need, kes peaks riiki korruptsiooni eest kaitsma. Kui neile raha ohverdada, täidate te ainult nende taskuid," kirjutab Vladislav oma pöördumises.

Liiatigi, jätkab ta, tasub Ukraina meediakanalitesse suhtuda kahtlustega, sest osa neist kuuluvad Petro Porošenkole ning ülejäänutel on vaikimisi keelatud presidenti ja tema valitsust kritiseerida.

26. mail sai kiri e-posti aadressil teele saadetud, on avaldatud Eesti presidendi ametlikul veebilehel, kuid vastust pole Vladislav tänini saanud.

"Ma loodan väga, et president Kersti Kaljulaid minu kirja kätte saab," ütles Nitškov udisteportaalile Sputnik Eesti. Ta lausus ka oma vabandused Eesti riigipeale selle eest, et kiri on koostatud vene keeles. Ta pelgas kasutada elektroonilist tõlget, mis oleks võinud tekitada mõistevigu, see aga olnuks presidendi suhtes lugupidamatu.

Valgevene ajakirjanik jäeti Eestis Lennart Meri konverentsil akrediteeringust ilma >>

Üllameelne abi võib maanduda ametnike taskutesse

Käinud läbinud keerulise bürokraatia teekonna, saabus Ukraina elanik Vladislav Nitškov Eestisse, et tegelda siin Euroopa Vabatahtliku Teenistuse (EVS) projekti raames vabatahtliku tegevusega. 2017. aasta septembrist alates osutab ta siin abi Downi sündroomiga inimestele.

Saksamaal küsiti Porošenkolt, kas ta on president või ikkagi oligarh
Пресс-служба президента Украины

Kümne kuuga, mis Vladislav Eestis on elanud, on ta koku puutunud heatahtliku atmosfääri ja inimestega tema ümber. Nimelt see ajendaski Nitškovi Eesti presidendile pärast tema ametlikku Ukraina- visiiti kirja kirjutama. Seal jagas ta kiievlastele nõuandeid korruptsiooniga võitlemiseks ja märkis, et Ukraina toetamine selles on üks Eesti riigi olulisi ülesandeid.

Kirja autor on kindel, et Kaljulaidile pajatati Ukraina kohta palju valelikku teavet. "Vähemasti antud hetkel ei tasu käsitelda Ukrainat olulise välispoliitilise prioriteedina," leiab Nitškov. Tema meelest seal vaevalt küll lähiajal korruptiivsest võimust vabaneda õnnestub, igasugune rahaline abi aga läheb off-shore-kontode kosutamiseks, Ukraina presidendi puhkuseks Maldiividel ja valimiskampaaniateks, mille maksumus läheneb riigieelarvele.

Vladislav tõi näitena esile raamatu "Petro Viies. Tõestisündinud lugu Ukraina diktaatorist", mille kirjutas endine Ülemraada rahvasaadik Aleksandr Oništšenko. Selles on kirjeldatud mõningaid Ukraina valitsuse korruptsiooniskeeme.

Kiievi ajakiri võrdles ukrainlasi "akvaariumikalakestega" >>

Südamevalu sünnimaa pärast

"Ma armastan väga oma sünnimaad Ukrainat ja tahaksin väga oma riigis elada, aga kardan oma elu ja tuleviku pärast. Mul on valus vaadata, kuidas mu riik korruptantide käe all hukka saab," jagas Nitškov oma läbielamisi. Ukraina nüüdsete poliitikute mõnusa ja ilusa elu maksab tema hinnangul kinni lihtrahvas, muutudes vaesunud elanikkonnaks.

Petro Porošenko
Пресс-служба президента Украины

"Sellepärast ma kirjutasingi Eesti presidendile Kersti Kaljulaidile kirja palvega Ukrainat mitte abistada, kuna leian, et igasugune abi ja kaasabi Ukrainale kujutab endast ikke tugevdamist ukraina rahva kaelas," lausus Nitškov.

Rahvusvahelise korruptsioonivastase koalitsiooni andmetel on korruptsioonitase Ukrainas tõesti kõrge. Skaalal 0-st (väga kõrge tase) 100-ni (korruptsiooni puudumine) on Ukraina näitajaks 30. Reitingutabelis paikneb Ukraina 180 asetusest 130. kohal – esikohal on minimaalse korruptsioonitasemega Uus-Meremaa. Eesti on antud edetabelis 21. kohal ning tema korruptsioonitaseme näit on 71.

Sputnik Eesti saatis EV presidendi kantseleisse järelepärimise, et teada saada, kas riigipea on Ukraina kodaniku Vladislav Nitškovi kirja kätte saanud.ja kas kavatseb sellele vastata. Ent ka järelepärimisele ei ole mingit vastust saabunud.

Tagid:
Vladislav Nitškov, Kersti Kaljulaid, Petro Porošenko, Eesti, Ukraina

Peamised teemad