06:55 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
5001

Maailma Looduse Fondi (WWF) värskest raportist selgub, et läbi toiduahela ka inimese organismi jõuda võiva mikroplasti tase on Vahemeres rekordiline.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. "Plastik on muutunud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Jäätmekäitlus puudutab ainult kolmandikku Euroopa jäätmekogusest," kirjutati raportis, vahendas Pealinn

"Mikroplasti kontsentratsioon on ligi neli korda kõrgem" Vahemeres kui üheski teises avameres, seisis WWF-i raportis.

Raportist nähtus, et suurem osa rämpsust, mis Vahemerre ja selle rannikutele satub, on pärit Türgist, Hispaaniast, siis Itaaliast, Egiptusest ja Prantsusmaalt.

Probleemi ohjeldamiseks, plastikjäätmete Vahemerre sattumise tõkestamiseks, on tarvis rahvusvahelist kokkulepet, teatas WWF.

Kõik Vahemere ümbruse riigid peaksid suurendama jäätmekäitlust, keelustama ühekordsete plastikesemete kasutamise ja lõpetama mikroplasti kasutamise puhastusvahendites või kosmeetikatoodetes 2025. aastaks, soovitas WWF.

EL tahab keelata ühekordsed plastiktooted >>

Plastikutööstus peaks ka ise keskenduma taaskasutatavatele ja lagunevatele toodetele, teatas keskkonnaorganisatsioon.

Reedel, 8. juunil tähistatakse üleilmselt maailma merede ja ookeanide päeva. Iseäranis suurt tähelepanu pööratakse tänavu plastile kui meie merd kõige enam ohustavale prügiliigile, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Keskkonnaminister Marko Pomerants osaleb täna ja homme Euroopa Liidu keskkonnaministrite mitteametlikul kohtumisel, kus räägitakse merekeskkonna kaitsest
© Sputnik / Всеволод Тарасевич

Kogu maailmas tegeldakse praegu aktiivselt plasti vastu võitlemisega. Euroopa Liidus on plaanis piirata 10 enim merekeskkonnas leiduva plasttoote kasutamist.

Ka mitmed suuremad ettevõtjad pingutavad selle nimel, näiteks on Coca-Cola, PepsiCo, Unilever lubanud 2025. aastaks teha kõik oma pakendid taaskasutatavaks. India avaldas aga paar päeva tagasi uudise, et plaanib ühekordselt kasutatava plasti keelata juba aastaks 2022.

Euroopa Liit tegi ettepaneku keelustada blokis ühekordsed plasttooted nagu joogikõrred, plastmassist vatitikud, noad-kahvlid, taldrikud, õhupallipulgad jne ning kutsus aastaks 2025 koguma taaskasutamiseks suurt osa plastpudelitest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mai lõpus.

Tallinnas toimub Läänemere strateegia aastafoorum >>

"Plastjäätmed on kahtlemata suur probleem ja eurooplased peavad selle lahendamiseks koos tegutsema," selgitas Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans.

Tagid:
ühiskond, jäätmekäitlus, ookean, meri, jäätmed, prügi, plastik, WWF, Vahemeri, Eesti, maailm

Peamised teemad