17:12 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Uudised
lühendatud link
12452

Venemaa suursaadik Eesti Vabariigis Aleksandr Petrov rääkis portaalile Sputnik Eesti, kui kauaks on kavandatud kestma Eesti Venemaa-vastaste aktivistide nimekiri, kellel on keelatud siseneda Venemaale ja nimetas "end paljastanud" asjaosalisi.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Kolmapäeval, 6. juunil sai Eesti Venemaalt ametliku nimekirja kodanikest, kellel on keelatud siseneda Venemaale. Selleks ettenähtud protseduuriks kutsuti Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus Venemaa välisministeeriumisse Moskvas.

Protseduur ise toimus Aleksandr Petrovi sõnul järgmiselt: kõigepealt anti Eesti suursaadikule Moskvas üle nimekiri, kuhu, nagu te teate, on kantud 20 inimest. Suursaadik teatas sellest Eesti välisministeeriumile, mis omakorda edastas selle teabe kõigile nimekirja kantud isikutele (ka see avalikustati).

Venemaa musta nimekirja on kantud ka noored aktivistid >>

Sellega kaasnes välisministeeriumi kommentaar, et igal nimekirjas oleval isikul on vaba voli endal otsustada, kas avalikustada, et ta on Venemaa-vastasesse nimekirja kantud või mitte.

"Kui ma ei eksi, siis juba 14 inimest on ühel või teisel viisil kinnitanud, et nad on selles nimekirjas," ütles Venemaa suursaadik portaalile Sputnik Eesti ja selgitas, et Vene pool ei kavatse konkreetseid nimesid avalikustada. Asjaolu, et need inimesed enda kandmisega sellesse nimekirja uhkustavad, ei muuda Venemaa suhtumist nendesse.

Venemaa keelas Eesti russofoobidel sisenemise riiki
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Kahetsust võetakse arvesse

Aleksander Petrov ütles, et olukord võib igal ajal muutuda, kuid praegu pole russofoobide nimekirjale kehtivusaega määratud. Ta märkis, et nimistus olevate inimeste arv võib muutuda nii suurenemise kui ka vähenemise suunas. Nimekirja kantud inimene peaks eelkõige ise mõtlema sellesse nimekirja sattumise üle ja tegema omad järeldused – "ilmas pole midagi igavest".

"Te teate, et Eesti nimekirjas on 49 Venemaa Föderatsiooni kodanikku. Me ei tahtnud teadlikult reageerida täpselt samamoodi oma nimekirjaga — selles on ainult 20 inimest. Kuid seda võib mõista ka nii, et jah, nimekirja täiendamine on täiesti võimalik. Kõik sõltub konkreetsest olukorrast," ütles Petrov.

Venemaa suursaadik märkis, et mõni Venemaa-vastaselt meelestatud tegelane, keda nimekirjas pole, võib vabalt Venemaale sõita — tema suhtes mingeid piiranguid ei rakendata, selleks pole põhjust. Samas lisas Aleksandr Petrov, et praegune nimekiri ei ole esimene omataoline ning ta sooviks, et see oleks viimane, kuid arvab, et kahjuks see nii ei lähe.

Eesti endine president: NATO võtab Venemaalt Omski, Tomski ja Peterburi >>

Kes sattus "musta nimekirja"

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et mõned Venemaa musta nimekirja sattunutest, keda Eesti välisministeerium Venemaale sisenemise keelust teavitas, on ise seda fakti avalikult tunnistanud. Kusjuures nimekirjas on nii eesti kui ka vene keelt kõnelevaid russofoobe.

Eesti keelt rääkivast kogukonnast on sissesõit Venemaale keelatud Kaitseliidu töötaja ja Tallinna Linnavolikogu Eesti Konservatiivse Rahvapartei (EKRE) fraktsiooni juhile Urmas Reitelmannile.

2015. aastal nimetas ta Kaitseliidu pressiteenistuse juhina sotsiaalvõrgustikes pagulasi "Euroopasse voolavaks mudaks" ja 300 000 Eestis elavat venekeelset elanikku "parasiteerivateks tibladeks".

Samuti on sissesõidukeelu nimekirja kantud Toomas Hendrik Ilves (Ameerika poliitikateadlane ja endine raadio Vaba Eeuroopa kaastöötaja, Eesti president aastatel 2006-2016; Riigikogu saadik Andres Herkel (2000-ndatel aastatel Eesti delegatsiooni juht OSCE-s ja paljude sealsete Venemaa-vastaste avalduste initsiaator) ja Rahvusringhäälingus venekeelsele telekanalile ETV+ alusepanija, ajakirjanik Ainar Ruussaar.

"Tehke proovi": Venemaa vastus Ilvese provokatiivsele avaldusele >>

Venekeelsete russofoobide hulka sattusid Eesti ühiskondlik-poliitilised aktivistid Sergei Metlev ja Jevgeni Krištafovitš ning ajaloolane ja õppejõud Igor Kopõtin. Nimekirjas on ka ukraina päritolu teadlane, rahvusvahelise õiguse asjatundja ja publitsist Eugen Tsõbulenko.

"Oeh, kivi langes südamelt. Ka mina olen nimekirjas. Hakkasin juba muretsema, mida ma oma elus valesti teen," kirjutas Tsõbulenko sotsiaalvõrgustikus.

Peamised teemad