11:45 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
5810

Läinud nädalal lõppes 13 riigi osalusel toimunud rahvusvaheline eriüksuste ühisõppus Trojan Footprint 18.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. "Trojan Footprint andis võimaluse proovile panna erinevate riikide eriüksuste koostöövõimet nii hübriidsõja olukorras kui ka siis, kui reaalne relvakonflikti tingimustes," ütles erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonel Riho Ühtegi, edastas kaitseväe peastaap.

Luik arutas NATO kaitseministritega liitlasüksuste tugevdamist >>

"Kui erioperatsioonide allüksuste koostöövõimet oleme saanud korduvalt testida erinevatel missioonidel ja rahvusvahelistel õppustel, siis käesoleva õppuse raames oli väljakutseks just juhtimiselementide ühilduvus ning logistika korraldamine," ütles kolonel.

"Täna võib öelda, et ka selle osaga saame me hakkama. On muidugi veel valdkondi, kus saame koostööd parandada, aga eks selleks õppused ongi, et selliseid kitsaskohti leida," lisas Ühtegi. 

Trojan Footprint 18 õppus toimus Eestis, Lätis ja Leedus. Õppuse stsenaariumi kohaselt toimus mõnede NATO liikmesriikide suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumine.

NATO ja partnerite eriväed reageerisid otsustavalt ning liikusid operatsioonialale, et toetada liikmesriike ja anda otsustav vastulöök suveräänsuse rikkumisele.

Õppuse raames moodustati rahvusvaheline staap, mille ülesandeks oli ette valmistada tingimused NATO ja partnerite erivägede tegutsemiseks operatsioonialal ja hilisemaks integreerimiseks konventsionaalsete üksustega.

Eesti endine president: NATO võtab Venemaalt Omski, Tomski ja Peterburi >>

Trojan Footprint oli osa kolmest samaaegselt toimuvad õppusest: Leedu korraldatavast õppusest Flaming Sword, Ameerika Ühendriikide Euroopa maaväe poolt juhitud Saber Strike"ist ja Ameerika Ühendriikide mereväe õppusest Baltops, kus oli integreeritud konventsionaalsed- ja eriüksused, harjutamaks koostööd ühisel operatsioonialal.

Trojan Footprint 18 tõi kokku NATO ja partnerite eriväed Belgiast, Kanadast, Taanist, Eestist, Saksamaalt, Lätist, Leedust, Hollandist, Norrast, Poolast, Rootsist, Suurbritanniast ja Ameerika Ühendriikidest, et harjutada koos tegutsemist ja ühtlustada staabiprotseduure.

2016. aastal toimunud NATO tippkohtumisel Varssavis otsustati paigutada Leedu, Läti, Eesti ja Poola territooriumile NATO sõjaline kontingent, kuid esimesed Lääne väeüksused ilmusid Balti riikidesse niipea, kui nad 2004. aastal NATO-ga ühinesid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Niinistö: soomlased ei toeta liitumist NATO-ga ja mina olen soomlane >>

Moskva on korduvalt rõhutanud, et ta ei kavatse rünnata ühtegi NATO liikmesriiki, kuid NATO kasutab selliste kohalike poliitikute nagu Ilves provokatiivseid avaldusi oma kohaloleku suurendamiseks Venemaa idapiiril.

Tagid:
sõjaväeline, õppus, Trojan Footprint 18, kaitsevägi, NATO, Riho Ühtegi, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad