16:49 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
5910

Mida säilitatakse Eesti arhiivides, kuidas reisida minevikku ja milline on arhivaari roll, uuris Sputnik Eesti rahvusvahelise arhiivipäeva künnisel.

TALLINN, 9. juuni — Sputnik, Svetlana Burceva. Juba kümnendat aastat tähistatakse 9. juunil rahvusvahelist arhiivipäeva. Arhiivindus sai alguse juba sajandite sügavuses ning arhiivide tähtsust inimkonna ajaloos on raske ülehinnata.

Praktiliselt igaüks saab kasutada arhiivides säilitatavat materjali mitte ainult üksikjuhtudel, kui on vaja taastada mingit dokumenti või tõestata mingi sündmuse toimumist.

Täna on rahvusvaheline arhiivipäev >>

Üks huvitav arhiivi kasutusvaldkond võiks olla perekonna sugupuu ja ajaloo uurimine mitte ainult pereliikmete ja lähedast mälestuste, vaid ka arhiivimaterjalidele tuginedes.

Meie olevik sündis eile, meie tulevik sünnib täna

Narva linna peaarhivaar Andres Kustola rääkis portaalile Sputnik Eesti, et huvitav reis esivanemate minevikku võib viia üllatavate avastusteni ja tsivilisatsiooni saavutuste abil polegi seda enam nii raske teha.

"Aeg läheb ja tehnoloogiad muutuvad ka arhiivinduses. Hoidlate tingimused on paranenud, tulnud on uute rajatised, uued seadmed, mis parandavad paberi ja muude materjalide hoiutingimusi," ütles Kustola ja lisas, et suure läbimurde tõi tema ametis kaasa digitaliseerimine. Eesti Rahvusarhiiv investeerib arhiivinduse infotehnoloogia arendamiseks suuri summasid ning on koostatud on arhiivinduse arendamise programm.

Нарва. Городской архивариус Андрес Кустола
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Narva linna peaarhivaar Andres Kustola

Taotluste täitmiseks kasutatakse tänapäeval arhiividokumente endid juba üsna harva. Neid hoitakse originaalidena riiulitel, peaaegu nagu muuseumieksponaate. Dokumendist huvitatud isik saab juurdepääsu digitaalsele dokumendile võrgus.

Isikliku ajaloo säilimise kultuur

Eestis on arhiivimaterjalidele juurdepääsuks teatavad piirangud. "Isikuandmetega seotud teave muutub avalikuks alles pärast 110 aasta möödumist dokumendi koostamise kuupäevast või pärast 35 aasta möödumist isiku surma kuupäevast. Seetõttu ei saa arhiivis juurdepääsu kõikidele dokumentidele," selgitas Kustola.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

Ekspert usub, et nende eeskirjade järgimine pole keeruline. Nad ei takista oma esivanemate kohta seoste ja teadmiste uurimiskultuuri kujunemist. Niikaua, kui sugulased veel elavad, saate uurida teavet pereliikmete kohta, mis kehtiva piirangu tõttu ei ole saadaval, neilt.

See-eest aitavad arhiivid leida teavet nende esivanemate kohta, kes on juba meie hulgast lahkunud ja veelgi vanemate aegade sündmuste kohta. "Tänu sellele saate minna kaugemale minevikku ja saada teada palju huvitavat," ütles Andres Kustola.

Галерея государственного архива Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Riigiarhiiv on riiklik arhiiv, mis selgitab välja, kogub, säilitab ja korraldab Eesti omariikluse tekkest kuni tänapäevani Eestis tekkinud või Eesti ajalugu kajastavate dokumentide kasutamist

Isikuandmete kaitse on arhiivides kõrgel tasemel

Arhiivid oskavad ehk paremini kui keegi teine säilitada teavet, sealhulgas inimeste isikuandmeid. Euroopa isikuandmete kaitse määrust arutades märkis Andres Kustola, et jõustunud määrus ei toonud arhiivide jaoks kaasa midagi uut, kuna arhiivid olid juba varem täielikult rakendanud isikuandmete kaitse seadust.

Isikuandmete kaitse üldmäärus annab inimestele suurema kontrolli oma andmete üle >>

"Arhiivid väljastavad kolmandatele isikutele isikuandmeid ainult kohtu või justiitsministeeriumi nõudmisel ja ainult neile, kellel on seadusest tulenev juurdepääsuõigus," ütles arhivaar ja lisas, et selles mõttes tegutsevad Eesti arhiivide töötajad edaspidigi nii, nagu nad on tegutsenud siiamaani, sest rangust ja täpsust on nende töö nõudnud alati.

Lugege artikli täisversiooni portaali venekeelses versioonis.

Tagid:
arhiivindus, andmed, arhiiv, ajalugu, arhiivipäev, Andres Kustola, Narva, Eesti

Peamised teemad