16:49 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Uudised
lühendatud link
Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis (10)
9520

Laevaomaniku võlgade tõttu arestitud Vene laeva kapten Nikolai Šaškov suhtles Venemaa suursaadikuga Eestis Aleksandr Petroviga.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Teisipäeval, 12. juunil leidis Tallinnas Venemaa Föderatsiooni suursaatkonnas Eesti Vabariigis eelnevalt saavutatud kokkuleppe kohaselt aset Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Eesti Vabariigis Aleksandr Petrovi kohtumine parvlaeva Petersburg kapteni Nikolai Šaškoviga.

Saatkonnahoones toimunud kohtumisel arutasid Aleksandr Petrov ja Nikolai Šaškov Eesti võimude poolt arestitud laevaga kujunenud olukorda ja võimalikke viise sellest väljapääsuks. Suursaadiku sõnul teadvustab Venemaa suursaatkond Eestis suurepäraselt nii meeskonna kui parvlaeva endaga juhtunu kogu raskust ning niipea, kui sai asjaomase häiresignaali, teavitas seetõttu kõigest otsekohe Moskvat.

Petrov: on küsimusi laevaomanikule

Aleksandr Petrov teatas uudisteportaalile Sputnik Eesti, et lähipäevil võivad paljud laeva ja tema meeskonnaga seotud küsimused piisavalt teravalt üles kerkida. Ta kinnitas kaptenile, et saatkond osaleb tingimata, niipalju kui tal võimalik, nende lahendamises.

Venemaa suursaadik ütles, et kahjuks pole tunda toimunu eest oma vastutuse tajumist parvlaeva Petersburg omaniku, ettevõtte Black Sea Ferry & Investments poolt.

"Ei mahu pähe, kuidas sedaviisi võib oma äri ajada ja oma inimestega niimoodi käituda," lausus Aleksandr Petrov meelekibedusega.

Ta teatas ühtlasi, et saab suurepäraselt aru asjaolust, et parvlaeva 15. juuniks plaanitud meeskonnavahetus laeva võlgade tõttu arestimise küsimust ennast sisuliselt küll kuidagi ei lahenda.

Kapten: võib tekkida probleeme meeskonna kodumaale naasmisega

Arestitud parvlaeva Petersburg kapten Nikolai Šaškov rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, et oodatav uus meeskond on juba Petersburgil töötanud, nii et 15. juunil saabujatele on olukord tervikuna tuttav. Küsimus seisab tema sõnul muus: on teatavaid kahtlusi selles, et laevaomanik oma väljavahetatavale meeskonnale võlgnetava töötasu välja maksab.

"Juba parvlaeva Ust-Lugast väljumisel 2018. aasta 31. jaanuaril lubas laevaomanik oma tagatiskirjas kõik oma võlgnevused meeskonna ees ära tasuda, kuid pole seda seniajani teinud," teatas Šaškov.

Olukorra keerukus, ütles parvlaeva kapten, seisneb veel selleski, et Petersburgiga töötanud laevaagent on juba teatanud, et edaspidi töötab ta ainult ettemakse alusel. Selleks aga pole laevaomanik raha üle kandnudki.

"Probleemi olemus kätkeb selles, et agent ei tegele üksnes meeskonna jaoks vee ja toiduainete laevale toimetamisega, vaid teostab ka nende laevapere liikmete kodumaale tagasiviimist, kes ei saa laevalt, mis seaduse kohaselt on Venemaa territooriumiks, Schengeni viisa puudumise tõttu iseseisvalt lahkuda," selgitas Šaškov.

Kuna 12-st meeskonnaliikmest omab Schengeni viisat ainult üks, siis võivad ülejäänud 11 mehel tekkida tõsised probleemid Venemaale naasmisega, juhul kui laevaomanik jätkuvalt viivitab raha ülekandmisega, on kapten veendunud. "Tuleb oodata olukorra arengut ja siis juba sellest lähtuvalt tegutseda," kommenteeris kapteni ärevust suursaadik Aleksandr Petrov. Tema sõnul, mis ka ei juhtuks, Venemaa oma kodanikke hätta, saatuse hooleks ei jäta.

Kelle pattude eest

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 2018. aasta aprillis Venemaa piiratud vastutusega äriühingule Black Sea Ferry & Investments kuuluv Vene laev Petersburg arestiti võlgade pärast Riia laevavarustusetevõtetele Eestis Paljassaare sadamas, kuhu ta saabus remonditööde tegemiseks.

Võlasumma, mis tekkis 2017. aastal Riias peatumise ajal, moodustas 350 000 eurot. Lisaks sellele võlgnes laevaomanik selleks hetkeks ligi kaks miljonit rubla parvlaeva meeskonnale, mis praegu, Eestis viibimise perioodil koosneb 12 inimesest.

Parvlaeva võlgnevuse tõttu katkestati Paljassaare sadamas laeva elektrivarustus. Kui laevaomanik mõningase rahasumma välja käis, sai elektrivarustus taastatud. Aga kui kauaks – seda ei tea.

Sadama territooriumilt tohib meeskond lahkuda, ainult et sellest üksi on vähe – raha on meremeestel otsa saanud. 15. juunil pidi nad välja vahetama teine meeskond, kes nähtavasti tuleb kohale minimaalses koosseisus. Lepingu kohaselt peab meeskond praegust asendama kaheks kuuks, kuidas aga sündmused edaspidi arenevad, on teadmata.

Venemaa saatkond hoiab kätt pulsil

Laeva Petersburg meeskond pöördus Venemaa suursaatkonna poole Eestis palvega osutada kaasabi laeva arestimisega seotud olukorra lahendamisel. Venemaa suursatkonna töötajad reageerisid pöördumisele kiiresti ja läksid laevale, et olukorra üle aru pidada.

Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolisise suursaadiku Eesti Vabariigis Aleksandr Petrovi sõnul on laeval kord majas, kuid möödub mõni päev ja elekter võidakse taas välja lülitada ning see tähendab, et tekib probleeme sealsete toidukaupade säilitamise ja lihtsalt parvlaeva elutingimuste tagamise osas.

"Loodame, et laeva, mille maksumus ei piirdu ühe miljoni dollari või euroga, omanikud seda kenakesti mõistavad – nad riskivad kaotada laeva, mis võib võlgade pärast vahi alla jääda. Esmajoones seisab asjakäik laevaomanike taga, kuid me selgitasime kaptenile, et vajaduse korral on ka saatkond valmis tekkivate küsimuste lahendamisel vajalikku kaasabi osutama," teatas suursaadik.

Venemaa suursaadik: Eesti elanikud soovivad suhete paranemist Venemaaga >>

Teema:
Parvlaev "Petersburg" arestiti Eestis (10)
Tagid:
laev, parvlaev, arest, Black Sea Ferry & Investments, Petersburg, Paljassaare sadam, Venemaa suursaatkond, Nikolai Šaškov, Aleksandr Petrov, Paljassaare, Eesti, Venemaa

Peamised teemad